Veganský svět blog 20. 12. 2019 PDF Tisk

Zamyšlení

Nastalo období zimy a klidu, listy opadaly, dny se prodloužily. Čas, kdy spí země a život všech tvorů v našich končinách, se utiší a plyne pomalu, někdy úplně ustane. Jen člověk dnešní je stále v pohybu, zmateně pobíhá a nakupuje. Nestíhá. Vymýšlí sváteční menu a žene se z jedné zábavy za druhou.

Zamyšlení

Kam se poděly tradice a zvyky, kam zmizela bázeň z tmy a dlouhých nocí?

Ráda bych apelovala na váš zdravý rozum. Lidi, zastavte se. Vychutnejte si klid a ticho. Vnímejte krásu stromečku a lásku rodiny. Zvyky a tradice doby minulé ať jsou nám krásnou upomínkou na život našich předků. Berme si příklad a zároveň přiznejme, že dnes nám to už nejde, že jsme sešli z cesty a kráčíme s mobilem v ruce vstříc tmě, kterou jen tušíme, které se už nebojíme. My jsme se rozhodli ji porazit, ignorovat, nevnímat a nechat za sebou. Stále svítíme. Bujará zábava je naším cílem, plná břicha a domy se spoustou nesmyslných a nepotřebných věcí jsou naší metou. Ale proč? Odpověď tušíme, někdo nám ji vždy šikovně podsune. Někdo má vždy po ruce „správný argument“ a ospravedlnění. Jen si nic neodepírat. Jen abychom zářili a byli spokojení, klidně víc, než si zasloužíme. Jen ať jsme v dobré náladě s plným břichem. Jen ať utrácíme.

Nevolám po askezi, ta ještě nikoho k ničemu nepřivedla. Možná postačí ztišení, možná trochu více lásky a pochopení. Trocha té tolerance a laskavého slova. Jen být tady a teď, přítomen svátečnímu duchu.

Na konec přání do nového roku. Ať je takový, jaký si přejete, plný překvapení, lásky, splněných přání a pevného zdraví. Zaměřme svou pozornost více na sebe, na to, co děláme, co říkáme, co konáme. Mějme na paměti, že náš svět si tvoříme sami, svými myšlenkami a svým jednáním.

Krásný a láskyplný čas sváteční. Namasté

Tina

 

  • autor: Tina
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné