Meditace 02. 04. 2015 PDF Tisk

Význam meditace

Meditace je často spojována s jógou nebo obecněji východními naukami. Zásadní roli hraje v buddhistických učeních.

Význam meditace

Meditace je často spojována s jógou nebo obecněji východními naukami. Zásadní roli hraje v buddhistických učeních. Je však součástí všech náboženských systémů, včetně křesťanství nebo islámu.  Poukazuje na význam zastavení se a rozjímání.

Cílem meditace je vždy zklidnění mysli, mentální otevření se a získání určitého odstupu od sebe sama. Tento cíl je však současně pouhým prostředkem, který nás vede k poznání či splynutí se smyslem bytí. Meditace může být založena pouze na práci s myslí nebo využívat vnější ukotvení, objekty soustředění (například plamen svíčky a podobně).

Meditace je přitom až sedmým stupněm z osmi na královské stezce jógy. Předchází jí morální návody a doporučení, fyzická cvičení a práce s dechem, cvičení pozornosti a soustředění. Jakkoliv máme různé dispozice a talenty, šest stupňů jako předpokladů k meditaci naznačuje, že ovládnutí mysli není snadnou záležitostí. Máme tendenci žít stále rozkročení mezi minulostí a budoucností a s roztěkanou myslí nechávat přítomnost jen bez povšimnutí proplouvat kolem. Už smyslem předcházejících stupňů bylo upoutat naši pozornost k přítomnému okamžiku, v meditaci toto upoutání naplno rozvíjíme. Minulost a budoucnost v meditaci neexistuje, a pouto jako takové mizí – stírají se hranice mezi námi a okamžikem. 

Meditace má pozitivní účinky na zdraví. Stačí jen pár minut denně, aby se projevilo celkové zklidnění. Mezi další účinky patří posílení imunity, vyrovnávání krevního tlaku a snížení psychického napětí. Je to celkem logické, protože zdravotní dopady stresu na lidský organismus byly opakovaně prokázány, přičemž meditace stres výrazně eliminuje.

Meditace je velice osobní záležitost. V mysli jsme sami (o sobě) a na to, co se má dít, neexistuje přesný návod. Postupy dané například jógovou praxí je dobré používat jako mapy a inspiraci, duchovní vůdce se nám může stát průvodcem. Meditace se jen zřídka provádí při praktikování ásan ve studiích, lekce jógy bývají doplněny či zakončeny spíše relaxací, tedy zklidněním těla, které je nezbytným předpokladem pro zklidnění mysli.

Atmosféra společných meditací je obohacená také o sdílenou energii, která se ještě dále násobí určitými významnými obdobími v roce (například vánoční nebo novoroční čas apod.), a může být krásným zážitkem, i když se třeba úplně nepodaří. Vybírejte ale pečlivě, komu dovolíte být vaším průvodcem. Zpozornět byste určitě měli, pokud zaznamenáte náznaky sektářství, uměle vytvářených a složitých mystérií nebo dokonce používání stimulantů. Meditace jako taková je jednoduchá, přirozená a nenásilná. Většině z nás trvá déle, než jsme schopni si ji užít, rozhodně to ale stojí za to.

TIP

Jako přípravu na meditaci vyzkoušejte zaměření pozornosti v pohybu. Například při cestě do práce namísto obav z nadcházejících úkolů vnímejte celé své tělo. Jak funguje, jak se pohybují jeho jednotlivé částí a společně tvoří dokonalou souhru, která vás nese vpřed. Vnímejte práci kloubů, svalů, vnímejte dech. Všímejte si také kontaktu těla s prostředím, například nerovnosti na chodníku, vlhkost vzduchu, vítr ve vlasech. Pozorujte své tělo jako symfonii, která se uskutečňuje právě tady a teď. Užijte si pocit vděčnosti, že máte volnost pohybu. Vaše mysl se zklidní a do práce dorazíte příjemně naladěni.

Zkuste také relaxaci (v angličtině) na www.calm.com – můžete volit různé délky trvání, od dvou do dvaceti minut, nebo si jen nastavit čas pro zklidnění s relaxační hudbou a pozadím na monitoru, popř. si stáhnout aplikaci do telefonu.

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné