Jóga pro děti 15. 08. 2022 PDF Tisk

Veselá jóga - jóga pro děti

Cvičení jógy pomáhá dětem otevřít zcela nový pohled na pohyb, sport, na své prožitky. Jde totiž o nesoutěživý přístup. 

Veselá jóga - jóga pro děti

Jóga pro děti? To je pohyb, hraní, radost, fantazie, rovnováha, sebedůvěra.

Cvičení jógy pomáhá dětem otevřít zcela nový pohled na pohyb, sport, na své prožitky. Jde totiž o nesoutěživý přístup, který dětem jóga nabízí, a to je ve světě: „Kdo s koho, kdo dřív a lépe“ úžasná záležitost. Jóga vyrovnává, učí děti laskavému a ohleduplnému přístupu k sobě i ke svému okolí. Učí děti hrou, příkladem a přirozenou formou zdravé pohybové návyky, učí děti spolupracovat, nepředhánět se, naslouchat jiným i sám se projevit. Jóga má velmi významný přesah pohybu k psychice dítěte a k jeho vývoji. Může každému malému člověku pomoci najít své místo pod sluncem, upevnit se v kolektivu, naučí děti relaxovat a pomůže jim zvládat stresové situace, které ať chceme, nebo ne, začínají naše děti potkávat například záhy po vstupu do školního vzdělávacího systému. Cvičení jógy rozvíjí dětskou fantazii, zlepšuje paměť, koncentraci, rovnováhu, protahuje a posiluje tělo, je výbornou kompenzační pohybovou aktivitou k mnoha sportům – baletu, gymnastice, jízdě na kole atd. Ale hlavně! Jóga děti baví, je pro ně radostí, rozvíjí dětský svět a úsměv v něm! Cvičení jógy je pro děti báječné, věřte mi a vyzkoušejte!

Jóga pro děti? Vypadá asi takhle… Hodiny jógy pro děti jsou zcela odlišné od těch pro dospělé. Kdo má představu klidných, sedících či cvičících dětí s blahem ve tváři? Asi nikdo, že… Hodiny dětské jógy jsou hodně pohybové, většinou na začátku zařazuji hodně dynamiky, děti se scházejí po škole či školce, mají stále mnoho elánu, pobíhají, vítají se navzájem, divočí. A já divočím s nimi! Ale řízeně, a děti na to reagují, postupně mírním dynamiku, například běháme, dupeme, skáčeme, pak se zaměřujeme na pohyb na patách, špičkách, hranách chodidel, našlapujeme tišeji a tišeji až si sedneme do kruhu a hodina skutečně začíná. Začíná jógovým namasté, navzájem se vítáme, každé dítě i rodič dostává prostor v kruhu něco sdělit, buď volím téma hodiny, nebo nechávám na přítomném okamžiku, pokud přijde nové dítě, seznamujeme se hrou. Krátkým dechovým cvičením se naladíme na vědomý pohyb, následuje rozcvička jógových pozic s vyprávěním.

Děti baví básničky, písničky, vzájemné dotýkání se, vtip, baví je volba. Pak cvičíme pozdrav slunci a následně cvičení s příběhem, které je pokaždé jiné. Na co se děti velmi těší, jsou jógové hry. S postupující lekcí volím klidnější téma, děti vedu k pozicím na zemi, používám dechové cvičení pro zklidnění a společnou relaxaci. Pokud cvičí rodiče s dětmi, tak právě relaxace je velmi vzácnou chvílí. Vedení ke společnému se naladění na svůj dech, vnímání svého srdce ve vzájemném objetí, pohlazení se, říci si: mám tě rád… je to pár chvil, které mohou přinejmenším vylepšit den, je to „velká maličkost“. Cvičení zakončujeme opět v kruhu a loučíme se společným namasté, děkujeme si za vzájemný čas.   Jóga pro děti? To je můj veselý příběh… Příběh, který začal, když jsem pro svoji čtyřletou dcerku Emičku hledala lekce jógy pro děti. Všechno bylo pro nás v Krásné Lípě příliš vzdálené, velká města na dojíždění daleko. Protože jsem jógu již několik let cvičila a významně doplňuje můj celostní pohled na péči o zdraví člověka, vzala jsem to jako příležitost „něco“ tady vytvořit.

Hledala jsem na internetu a objevila koncept Láli jógy. Moc se mi líbil, přihlásila jsem se na kurz pro cvičitele, a pak na další a na další… Otevřela jsem první lekce Veselé jógy pro rodiče s dětmi od 3 do 5 let. A pak už jsem jen žasla, co všechno jim jóga může zprostředkovat. Dětem i rodičům. Mohla jsem v malém kruhu dětí a rodičů sledovat a vnímat každé dítě, jeho odlišnosti, jeho originalitu a vidět, jak krásně se upevňuje v tom svém „doma“, v tom, co je mu blízké a je žádoucí podporovat a jak jemně ho jóga může „léčit“ v tom, kde má potíže, a to hravou a přirozenou formou. Jsem zvědavá na každou lekci, co nového objevím, co všem přinese, protože všichni společně jsme jejími tvůrci tím, jací jsme, co zrovna prožíváme. Každá lekce má své téma, svoji dětskou řeč, příběh, ale také poselství pro dětskou duši, zároveň je otevřená přítomnému okamžiku a improvizace je stálým parťákem plynutí každé hodiny. Často s dětmi ztvárňujeme prostřednictvím pohybu i emoce, formou asociací a příměrů si o nich povídáme, i tříleté dítě dokáže napodobit rozzuřeného býka, veselého psa a podobně.

Děti se tak učí říkat, co cítí. Rodiče cvičí s dětmi, a sami se tak na chvíli dětmi stávají, pohladí si tak své vnitřní dítě. Za rok cvičení rodiče reflektují lepší spolupráci s dětmi, vnímavost, koncentraci, paměť, radost z jógových pozic, určité zklidnění – i když živé dítě zůstane samozřejmě živější a stydlín stydlínem, a to je naprosto v pořádku. Krásné je vidět, že živé dítě umí povzbudit to stydlivé, a naopak klidnější dítě umí pomoci zažít pár minut v klidu i rošťákovi jenom tím, že jsou ve společném kruhu. Krásné je vědět, že děti si i samovolně doma hrají na zvířátka, a tím cvičí jógové pozice, že se zdraví namasté, trochu si z toho dělají legraci, že se zeptají druhého dítěte: jaký jsi měl dneska den? Protože radost je v našem příběhu důležitá! Ať je jí hojnost všude…

Přihlaste se na seminář dětské jógy 3.-4.9.2022 v Happyoga Brno s Ivou Pánkovou, více informací ZDE.

Objednat předplatné