BLESKOVĚ
Ostatní jógy 20. 06. 2022 PDF Tisk

Surf & jóga

Na první pohled nesourodé spojení, na ten druhý naprosto ideální a přirozené. Proč jsou pro mnoho lidí surfování a jóga absolutně magické a návykové?

Surf & jóga

Představte si oceán, východ slunce, čerstvý vzduch prosycený mořskou solí, a k tomu nádherně vyrýsovaná těla surfařů a surfařek, kteří se přišli na pláž rozcvičit pomocí jógy, aby se hned pak vrhli na svých surfech přímo do vln oceánu.

„Pro mnohé úžasná představa, pro mne za poslední rok častá realita,“ říká Veronika Ševčíková, lektorka surfjógy. „Učení jógy určené přímo pro surfaře, ať již přímo na surf & jóga campech u oceánu, nebo v pražském jógovém studiu, se stala mou hlavní a zároveň nejoblíbenější lektorskou aktivitou. Čím déle jógu učím a zároveň pronikám do tajů surfování, tím více vidím, jak jsou oba sporty podobné a propojené.“

S jógou ani surfem nelze bojovat

Jogín pluje ásanami na vlně dechu, surfař jezdí na skutečné vlně oceánu. Oba si ale maximálně užívají přítomný okamžik. Jeden na podložce, druhý na prkně. A to bez křeče a zbytečného úsilí. To tam nepatří, ani to s ním nefunguje. „Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že jóga i surf začnou fungovat, až když s nimi přestaneme bojovat. Ale to je cesta, a u každého bude trochu jiná... A je přirozené si nejdříve projít tou snahou, urputností, bojem, které ,když to člověk pochopí, vystřídá absolutní lehkost a radost, bez ohledu na to, jaký výkon podává,“ říká Veronika.

Co je to surfjóga?

Mnoho lidí má představu, že je to něco extrémně fyzicky náročného, vhodné jen pro surfaře. Když vidí jejich vysportovaná těla, předpokládá, že jde o jógu plnou náročných ásan a sekvencí. Ale surfjóga – je stále jen jóga. Jóga pro lidi, kteří milují oceán, přírodu, cestování. Je pro všechny, kteří začali vnímat, jak jim pravidelné praktikování jógy pomáhá zlepšit jejich výkon na vlnách, ale zároveň zregenerovat těla i mysl po náročném sportu, jakým surfování bezpochyby je.

Já je učím jógu, oni mne surfovat

A jak se surfjóga v Praze objevila? Jak celý koncept surfjógy vznikl? „Už je to přes rok, co moje skvělá kamarádka a jogínka Evička přivedla dva surfaře na mou pondělní lekci vinjása jógy do Energy studia. Svým vzhledem, vyrýsováním a opálenou postavou byli v davu ostatních jogínů nepřehlédnutelní. Můj odhad, že vydrží tak dvě lekce a že si to přišli jen vyzkoušet, nebyl správný,“ vypráví svůj surfjógový začátek Veronika. „Právě naopak, jejich zájem o jógu byl velký a do dnešního dne jsme spolu absolvovali množství jógových workshopů a lekcí. Já jsem Kubovi s Petrem ukázala cestu jógy a oni mne přivedli do jejich surfařské rodiny.“

V srpnu 2016 s nimi Veronika Ševčíková odletěla na svůj první surfcamp do Španělska. Zde se role učitel–žák protočily. „Pod vedením Jakuba, svého surfového kouče, jsem začala poznávat surfování. Ze začátku mi to vůbec nešlo a strašně jsem s tím bojovala. Nemohla jsem pochopit, že zrovna mně – sportovkyni – to absolutně nejde! Ale díky skvělému přístupu učitele a jeho správné motivace, jsem to nevzdala. A jsem mu za to nesmírně vděčná.“ Dnes si surfování Veronika užívá, i když ví, že je stále jen na začátku. Zmizela ale soutěživost, a naopak se objevila lehkost a radost. Jeden den to jde a druhý ne... A je to úplně jedno, tak jako v józe.

Surf & jóga campy

Po návratu ze Španělska Veroniku přímo oslovila majitelka cestovní kanceláře Playgroundtravel Monika a společně vytvořily nový produkt – Surf & Jóga Camp. První byl na Srí Lance a další už jsou připraveny a stále pokračují. Nebojte se Surf & Jóga Camp vyzkoušet, nemusíte ovládat ani jeden z těchto sportů. Jen přijďte a maximálně si užijte to skvělé spojení surfu a jógy.

 

  • rozhovor vedla: Pavla Maříková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné