BLESKOVĚ
Meditace 13. 06. 2016 PDF Tisk

Mantra - nástroj pro myšlení

SÓÓÓ-HAM mantra je nazývána univerzální mantrou díky přirozené rezonanci s tokem dechu, kdy vzduch vstupuje a opouští tělo. Dýchání se děje přirozeně a my s otočenou pozorností k ní jsem schopni získat větší koncentraci. Pokud opravdu naladíte pozornost na zvuk dechu, skutečně uslyšíte: sóóóó – nádech,hamm – výdech.

Mantra - nástroj pro myšlení

Překlad slova mantra je „nástroj pro myšlení“. V mnoha duchovních tradicích se opakování slova, zvuku nebo posvátného výrazu používá jako kotva pozornosti. To může pomoci kultivovat hlubší, více vyrovnaný stav vědomí. Často, se použitím mantry dává mysli něco více „pevného“, čeho se může přidržet. To může být užitečné v praxi nebo kdykoliv, když chceme prohloubit svou pozornost a koncentraci.

So-ham mantra je považována za univerzální mantru, stejně jako ÓM. Překlad mantra so-ham je To jsem já, Já jsem To. To je tvrzení, které může pomoci spojit se s naší nejzákladnější podstatou. Opakování této mantry představuje kosmický kruh života protékající skrz naše individuálního já a univerzálního ducha.

Mantru lze provádět potichu nebo nahlas. Praxe mantry so-ham je jednodušší potichu uvnitř, protože tak pracujeme přirozeně s dechem. Existuje celá řada způsobů, jak cvičit s so-ham mantru. Zde je několik možností:

Přirozená praxe mantry
Pohodlně se posaďte. Uvědomte si svou páteř, která umožňuje, aby trup byl vzpřímeně, ale ne napjatý, ramena a krk a břicho byly uvolněny. Nechte své ruce k odpočívat na kolenech nebo v klíně. Začněte vědomě dýchat a opakujte mantru so-ham. Na začátku své praxe se věnujte mantře 3–10 minut.

So-ham nosních dírek
Přineste svou pozornost k nosním dírkám. Nalaďte svou pozornost k nádechu a výdechu, vnímejte, jak dech vchází a následně opouští tělo. Prociťujte fyzický pocit, kdy dochází ke vstupu dechu a jeho výstupu. Tato praxe může dech pomoci stabilizovat, zkoncentrovat mysl a rozvíjet jednobodovost. Jakmile máte pocit plynulého dechu, zařaďte so-ham mantru. Můžete si všimnout, že se přirozeně prodlužuje výdech a vy začnete relaxovat. Je to zcela přirozený aspekt praxe.

So-ham a brániční dýchání
Tento postup lze provést vsedě nebo vleže. Vleže je možné umístit ruku na horní části břicha v blízkosti solar plexu – v oblasti horních žeberních oblouků. Začněte vnímat, jak dýchá břicho a jak se bránice pohybuje uvnitř trupu. S nádechem mírně klesá dolů a s výdechem se vrací do své relaxační polohy nahoře. Zařaďte mantru so-ham při sledování bránice. Sóóó expanduje břicho a žebra a ham se zmenšuje. Jakmile se dech usadí, stává se jemným, klidným a hladkým. To může být velmi prospěšné pro hlubší relaxaci, pro uvolnění úzkosti a pro navození pocitu pro dobrý spánek, praktikujete-li večer před spaním.

So-ham může být denní meditační praxe. Nastolí rytmus a rozhostí klid celým tělem a myslí. Zkuste pracovat s touto mantrou během dne. Jen pár kol so-ham může pomoci přinést pozornost zpět do centra, aby se stalo jasnější a cílenější.

  • autor: Václav Krejčík
  • z knihy Jóga, očista a rituály (#jogaocistaritualybook)
  • www.vaclavkrejcik.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné