čtvrtek 14. 11. 2024
„Ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, ať si spal doma, nebo venku. Druhý den ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, dělej jógu…
Sri K. Pattabhi Jois se narodil v roce 1915 v indickém státě Karnataka, vyrostl pod v péči proslulého Sri T. Krišnamačárji a více jak 70 let rozvíjel a předával odkaz svého učitele – jógový systém, který nazval Aštanga vinyasa jógou. Když v roce 2009 zemřel, jeden z jeho žáků přirovnal Joisovu smrt k pádu skvostného stromu v lese, jenž po sobě zanechal pocity obrovské prázdnoty. Při pohledu zblízka zjistíme, že ve skutečnosti jen otevřel nebesa a poskytl úrodnou půdu mladým stromům, které ji potřebovaly pro svůj růst.
Jois měl schopnost vtěsnat složité pravdy do jednoduchých a snadno srozumitelných vět, jež obsahovaly diamant podstaty bez přídavku kovů. Pokusíme-li se o totéž, jeho učení vystihuje jediná věty: „Praktikuj jógu a všechno ostatní přijde.“ A Jois věděl jak na to. Měl to nejlepší know-how: Yogu Koruntu koncept aštanga jógy, jež převzal od svého učitele Krišnamačárji. Tento spis je přičítán mudrci Vamana Rišimu. Legenda o něm praví, že se narodil v době, kdy byla aštanga jóga téměř zapomenuta a bylo třeba moudrého člověka, který by ji navrátil lidstvu. Vtělil se pro tento cíl a ještě v děloze své matky požádal boha Višnu, aby ho učil. Když uplynulo devět měsíců, Riši se odmítl narodit, a učinil tak, až když skončila jeho studia aštangy. Také Jois zasvětil svůj život aštanga józe.
Zachování tradice aštangy
Jois tento starobylý jógový systém, který vede ke znovuobjevení našeho vnitřního potenciálu na všech úrovních vědomí a získání hlubokého povědomí o svém vlastním já, choval jak bezednou pokladnici. Rozdával z ní plnými hrstmi a nakonec ji zanechal světu jako významné dědictví. Založil výzkumný institut aštanga jógy v současnosti známý jako Yoga Institute Shri K Pattabhi Jois Ashtanga v Mysore v Indii. O něco později začal psát knihu o praxi aštangy Jóga Mála, jež vznikla v letech 1958 a 1960. „Mála“ znamená náhrdelník, název tak odkazuje na propojení perel dechu a pohybu zasazených do kruhového šperku. Poté, co o Joisovi v roce 1964 Belgičan Andre Van Lysebeth napsal knihu, začali se o jeho učení zajímat lidé na Západě. Sám pak aštanga jógu propagoval při svých zahraničních cestách až do svých devadesáti let. Mezi jeho žáky patřily takové osobnosti jako Madonna, Sting nebo Gwyneth Paltrow. Učení aštangy převzaly tisíce jógových škol na Západě, a její tradice tak pokračuje.
Jois a jeho žáci
Jois byl učencem, jeho erudice byla ohromující, získal ocenění a uznání široké veřejnosti. Vedle svého vzdělání disponoval ale především schopností vytvořit se svými žáky bezprostřední, až hmatatelný, osobní vztah. Jeho zájem o ně byl skutečný. Kladl jim otázky vztahující se k jejich životům, rodině i práci, láskám a bolestem, aby otevřel cestu do jejich nitra a doplnil, co chybí. Skutečně sdílel jejich smích a slzy, jejich vášně i čas, a nakonec i život. Dveře jeho domu byly stále otevřené každému, kdo chtěl vejít. Věděl, že čím blíže svým žákům bude, tím bude i lepším učitelem a snáze jim pomůže na jejich cestě osobního rozvoje. Šel po jejich boku v klidu, nespěchal. Učil je respektovat bod svého tělesného i duševního vývoje, prozkoumat každou z ásan, než přešli k další. Povzbuzoval je, aby se podívali hlouběji do duše a odhalili svůj nejvyšší potenciál. Uměl vysvětlit, že jóga je především vnitřní praxí vedoucí k transformaci. Vytvářel rodinu jedinečných jednotlivců, které spojovala láska jednoho k druhému a k jógové praxi.
Odpověď na všechny otázky: jóga
Jois odpovídal jednoduše, jasně a srozumitelně, každá z jeho odpovědí byla od srdce a k srdci směřovala. A jedna z nich byla odpovědí na všechny otázky: jóga. „Ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, ať si spal doma, nebo venku. Druhý den ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, dělej jógu… S jógou je možné všechno. Jois byl světlem, které ani po jeho smrti neztratilo na síle, jednou z těch vzácných duší, jež jsou větší než život.