Čtení duchovních textů 27. 07. 2015 PDF Tisk

Sanskrt - duchovní jazyk

Na lekcích jógy často slyšíte slova, kterým nerozumíte. Jsou vyslovována starodávným jazykem jógy, sanskrtem. Seznamte se s jazykem. 

Sanskrt - duchovní jazyk

Jazyk, který je umělý, jazyk, který nikdy nebyl mateřským jazykem nějakého národa. 

Vznikl v 1. tisiciletím před Kristem a vznikl úpravou védského jazyka. Gramatik Pánini – začal tento jazyk upravovat do podoby sanskrt (udělaný, složený, vybroušený, uměle sestavený). Chtěl vytvořit jazyk využívající se pro duchovní pravdy. Na obyčejnou mluvu není šikovný. Je považován za posvátný jazyk.  Nejpřibuznější jazyk je cikánština. 

Pálí – jazyk, který vznikl zjednodušení sanskrtu. Nerespektuje složitá pravidla sanskrtu. Říká se, že kdo umí pálí, nemusí chápat sanskrt, ale kdo umí sanskrt automaticky umí pálí.

Základem sanrktu je benáres (místo dřívějšího varanasí) sanskrt. Sanskrt se určitým způsobem vyvíjel a tedy se proměňoval ve výhnamu - měnil se obsah slov. Kromě toho složitého jazyka, je těžké určovat obsah slov – je tedy nutné vědět, ze které doby byl text psán, protože slova proměňovala význam. Proto jsou velice náročné překlady ze sanskrtu, pokud člověk nezná dobu, ve které byly texty sepsány. 

V průběhu času se sanskrt spojil s DÉVANÁGARÍ – s tvz. božský, posvátný písmem – pismem vzdělanců. VARNAMÁLA – řetězec barev (to je abeceda). Abeceda je postavená tak, že je to sekvence zvuků, a jsou seřazeny jak jsou v vznikají v našich hlasivkách. 

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

 

Objednat předplatné