Power jóga 21. 09. 2014 PDF Tisk

Reportáž z Powerjógy HOT

Nerada kupuji zajíce v pytli, a tak předtím, než jsem se vydala vyzkoušet jógu v teple, udělala jsem si o ní na internetu malý průzkum. 

Reportáž z Powerjógy HOT

Nerada kupuji zajíce v pytli, a tak předtím, než jsem se vydala vyzkoušet jógu v teple, udělala jsem si o ní na internetu malý průzkum. Zjistila jsem, že názorů a stylů je mnoho a často se úplně neshodnou. V čem se shodly všechny weby, které jsem prozkoumala, je, že jóga v teple napomáhá detoxikaci a protažení svalů. Často se zmiňovalo, že díky ní zhubnete (jeden web dokonce tvrdí, že se tuky rozpustí, jen zapomněli napsat, kam odtečou?), posílíte svaly, snížíte krevní tlak, zvýšíte vitalitu, posílíte imunitní systém a mnoho dalších přínosů. 


Trochu mi to znělo jako zázrak a přiznám se, že čím jsem získávala víc informací, byla jsem víc a víc skeptická. A k tomu se ještě přidaly rozdílné teploty, ve kterých se cvičí, od 43 °C až do 30 °C. Nejsem žádná velká hrdinka a teploty nad 40 °C jsem se prostě bála, tak jsem si řekla, že začnu příjemnou letní teplotou, tedy 30 stupni. Teplotu jsem měla stanovenou, ale nastalo další dilema. Kam? Opět jsem rozjela průzkum a google mi pěkně zamotal hlavu. Tolik možností… Klikla jsem tedy na první odkaz a otevřel se mi článek jistého webu pro ženy. Přišel mi srozumitelný, nesliboval zázraky a vcelku jasně popisoval, oč jde. Další klik a mám adresu a rozvrh. A vyrážím v neděli večer do Energy Studia Heaven na lekci v 19:30 vyzkoušet, jestli se mi uvolní tělo a mysl před začátkem náročného pracovního týdne, jak bylo slibováno.   

Překvapilo mě, že v tento čas, kdy už se nikomu nechce moc vycházet z vyhřátého domova, bylo na recepci velmi živo. Převlékla jsem se, sbalila si ručník a vkročila do téměř zaplněného sálu. Do sálu jsem šla schválně o trochu dříve, abych si na teplo zvykla. Překvapilo mě, jak příjemná teplota to v sychravém počasí byla. Úplně jsem si libovala. A vlastně jsem si nemusela moc zvykat.    Instruktor přišel, přivítal nás a upozornil na pitný režim, bez kterého se nedá powerjóga HOT cvičit. Začali jsme ve stoji, v tadásáně. Jen jsme dýchali a připravovali plíce. Postupně přicházelo rozhýbávání a pak jsme přešli přes několik pozic a už jsme plynule cvičili pozdrav slunci. Vůbec nebyl rychlý. Měla jsem čas dýchat a vnímat sebe samu. Byla jsem ráda, že to všechno zvládám, že se mi netočí hlava, nedělá špatně a postupně jsem začala ztrácet počáteční strach. Dokončili jsme asi třetí pozdrav slunci a mé tělo se začínalo lesknout potem. Později začal stékat po zádech a obličeji. Ocenila jsem ručník, který jsem si musela koupit v recepci, protože jsem si vlastní nepřinesla a bez něj by mě na lekci nepustili. Původně jsem byla lehce naštvaná, ale teď jsem byla moc ráda, že ho mám. Krásně přijímal každou kapku mého potu a přitom jsem si mohla osušit ruce a nohy, které byly zvlhlé.   

Mé oblečení bylo po třiceti minutách zcela propocené. Instruktor celou lekci necvičil a procházel sálem mezi námi. Opravoval a upozořnoval na modifikace ásan a na možnost, kdykoliv si odpočinout. Navíc s námi občas příjemně zažertoval, a tak uvolnil atmosféru v sále i nás. To jsem potřebovala nejenom já. V závěrečné šavásaně jsem toužila zůstat co nejdéle a instruktor nám také nabídl, že můžeme zůstat v sále a odejít, až se nám bude chtít. Seděla jsem se zavřenýma očima ještě chvilku a užívala si příjemný pocit uvolnění.   

Myslím si, že psychologický efekt této jógy je vyčištění mysli. Jakoby ze mě vše obtěžující steklo! Cestou domů jsem si připadala trochu jako omámená. Příjemně protažené a uvolněné svaly mě zlehka nesly k domovu a já si říkala, že článek na internetu nelhal. Do pracovního týdne jsem vstupovala uvolněná s pročištěnou hlavou, připravená zvládnout cokoli.

Powerjóga HOT mě přesvědčila, že teplo kolem 30–34 °C stupňů je velice příjemné a já jsem asi na poprvé našla to, co jsem hledala.

Anna Pavlíčková 

JÓGA DNES ZIMA 4/2012 

 

Lekce powerjógy hot naleznete v Energy Studiu HEAVEN v neděli od 18.30 hodin od 28.9.2014

www.energystudio.cz 

Objednat předplatné