BLESKOVĚ
Technika cvičení 15. 04. 2024 PDF Tisk

Praxí proti jarní únavě

Jaro je králem ročních období – čas slunečního svitu, dobré nálady, lásky a kreativity. Matka Země se probouzí a způsobuje klíčení, energie stoupá, všechno kvete a barvami se to jen hemží. Začneme se cítit energičtější a trávíme více času venku, kde si děti hrají a ptáci zpívají. Jaro je také obdobím oslav.

Praxí proti jarní únavě

Přesto se ale v mnohých z nás projeví uplynulá zima a my, aniž bychom chtěli, se cítíme spíše unavení. Za tímto faktem povětšinou stojí nedostatek vitaminu D, kterého máme v zimě kvůli absenci slunečních paprsků nedostatek.

Jóga však pracuje s mechanismy našeho těla přesně tak, jak si jednotlivá období žádají, a pokud se budeme věnovat pravidelné praxi během jara, dostane se nám nový příval potřebné energie. Už jen fakt, že je všude kolem nás více světla, nás postaví na nohy a chuť se hýbat bude automatická.

Podle ájurvédy by se během jara mělo vstávat s východem slunce, aby se nenarušila energie našeho těla. Také se doporučuje jít ráno na krátkou procházku anebo začít den několika pozdravy slunce, které mají tělu energii dodat. Provedením alespoň pěti opakování pozdravů slunci se tělo totiž náležitě zahřeje a každý sval bude připraven na jakoukoliv další ásanu.

Pokud máte ale rádi variabilitu, zkuste pozice jako ryba, člun, luk, kobylka či stoj na hlavě a nezapomínejte také na svůj dech. Dechové praktiky jako bhastrika, kapalabhatí (dech zářící lebky) či bhramarí jsou tím, za co vám vaše tělo jistě poděkuje, protože dech znamená energii pro tělo i mysl. Navíc jen díky důslednému dechu se tělo bude posouvat dál v každé ásaně.

A protože je jaro časem růstu, zkuste se zaměřit i na ásany, kterým jste se do této chvíle cíleně vyhýbali. Ať už byl důvod jakýkoliv. Stejně jako nová semínka začínají pučet v nádherné květiny, nastává tato příležitost i pro vás. Ve vaší praxi. Všichni máme své takříkajíc „nemesis“ pozice a právě s příchodem jara nastává čas, abychom sami sebe vyzvali k jejich většímu procvičování.

Už jen fakt, že si stanovíme určitý cíl, nás nabije energií a dám nám více síly vydržet. A co vy víte, nakonec můžete zjistit, že řadu z nich jste si velice oblíbili.

Pojem „jarní úklid“ jsme slyšeli snad všichni a věřte nebo ne, ale netýká se to pouze našeho šatníku. Uklidit zbytky zimní únavy je to, co by s příchodem jarního období mělo patřit do života nás všech. Jóga vám pomůže uklidit nejen vaše vnitřní já, ale zároveň zahýbat s nedostatky zevnějšku, abyste načerpali energii a užili si toto roční období na úplné maximum.

TIP
Na Jóga Virtual najdete třeba sekvenci jógy nazvanou příhodně: Jarní sestava. Praktikujte s lektorkou Petrou Záveskou Duspivovou a načerpejte síly! Pro předplatitele časopisu JÓGA DNES je přístup do online videotéky Jóga Virtual zdarma! :)

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné