BLESKOVĚ
Power jóga 28. 01. 2024 PDF Tisk

Powerjóga pro pocit síly a lehkosti

Odlehčení těla přináší úžasnou energii celému člověku, stejně jako výborné uvolnění kloubů, lepší pocit z pohybu i sebe sama. Pročištěním těla se hlavní benefit projeví v mysli. Mysl pookřeje a z očí září lehkost a radost.

Powerjóga pro pocit síly a lehkosti

Život v našich podmínkách přináší s sebou znečišťování těla, kloubů, svalů a organismu, a tak jarní i podzimní očista je, dle mého názoru, potřebná pro celkovou vitalitu. A především po zimě, kdy vládla tamastická energie, je jaro jako průnik světla do tmy i v jógové praxi. Ve svalech nebo kloubech, kde jste předtím cítili napětí nebo nekomfort, se po očistě objeví možnost jít dál a necítit bolest. Ve chvíli, kdy tělo pročistíte a ocitnete se na lekci jógy, zjistíte, jak výborné je cvičit se splasklým a lehkým tělem. 

Dnes ráno, kromě své každodenním praxe, jsem navštívil lekci Jakuba v Energy Studiu Praha. Opět jsem zvolil powerjógu, protože ji mám rád a miluji Jakubovo vedení lekce jógy. Na nic si nehraje, jasně, srozumitelně, a především dobře provádí a navádí do pozic a je cítit dlouholetá zkušenost. To si pak člověk rád užije lekci a svěří se do rukou šikovného a inspirativního lektora powerjógy.

Protažení a posílení těla jsou vedlejšími, ač markantními stavy, které se při cvičení powerjógy běžně dějí. Vydáte-li se na lekci powerjógy, objevíte mnoho svalů, o kterých jste ani nevěděli, a celým cvičením pozic a prací s dechem budujete hluboký stabilizační systém páteře – střed těla. Ač to nebyl váš záměr, i tak se to děje. Jedinečnost jógového pohybu spočívá ve stimulaci mozku a regenerování těla od základu. To je skryté tajemství powerjógové ásanové praxe, které na povrchu vidět není, ale uvnitř se dějí zázraky. Ano, po lekci powerjógy se cítíte současně silní a uvolnění, a uvnitř vašeho těla doznívá mnoho započatých procesů na úrovni metabolické, hormonální, a i přestože už lekce skončila, vše se stále ladí. Proto není vhodné hned po lekci sprchování nebo rychlé pití vody. Ještě probíhá „dopékání“, a to je jedna z nejúžasnějších fází, která po lekci jógy nastává. Nervová soustava zažívá ladění, které se projeví vyrovnáním aktivní i pasivní složky a vy se po powerjóze cítíte úžasně.

Ač je systém koloběhu pozdravu slunci a vkládání bojovníků v powerjóze daný, tak i přesto v celém systému dochází k různým obměnám a variantám lekcí. V začátku se člověk učí dobře stát a držet tělo a postupně se vydá i do náročnějších pozic, které trénují sílu a ohebnost těla, a také mysli. Trénink dechu, středu těla i koncentrace vede k celkové jógové praxi. Lekce powerjógy jsou vedeny pro všechny, aby mohli společně cvičit začátečníci i pokročilí. Je-li šikovný učitel powerjógy, najde řešení pro každého, kdo na společné lekci je.

Pod povrchem powerjógy je schovaný potenciál, který je aktivován pozicemi, dechem a prací s pozorností. To je na józe úžasné. Nikdo to nečeká, a přesto se po ní dějí věci. Časem člověk zjistí, že proměňuje i chování, vnímání života okolo sebe a postoj k okolí. Nejenom tedy fyzický potenciál je rozvíjen a udržován, ale především mentální oblast je nově formována..., a to šel člověk „jen“ cvičit powerjógu.

Powerjóga je pro mě cesta mírumilovného bojovníka, kdy základní zbraní je odhodlání něco pro sebe dělat. Přístup k sobě sama i okolí, trénink těla a kultivace hlavy (mysli) je symbióza, která vzniká na lekci powerjógy. Ta rozvíjí radost, hravost a důvěru v sebe sama. Podporuje sílu mysli pro každodenní běžný život a pomáhá ve svém eticko-morálním základu najít oporu.

 

Objednat předplatné