BLESKOVĚ
Power jóga 21. 07. 2015 PDF Tisk

Power jóga - racionální přístup k józe!

Nikdy by mě nenapadlo, že někdy budu cvičit jógu. Vždycky jsem byl člověk, který nepostál na místě, všechno muselo mít spád a svoji rychlost. Veškerý můj čas byl podřízen plánu. 

Power jóga - racionální přístup k józe!

Při seznámení se se stylem dynamické jógy, nazývaným power jóga, jsem byl naprosto fascinován, co já, jako sportovec, nezvládnu. Jednalo se na pohled o nenáročné cvičení, kde dech byl nejdůležitější instrukcí a podmínkou cvičení. Propocené tričko po odcvičené józe bylo důsledkem účinného pohybu a dechu. Co jiného může člověka zajímajícího se o pohyb zajímat? Tělo bylo zpocené což byl důkaz účinnosti powerjóga. Je možné ho na chvíli považovat za něco reálného, ač z dlouhodobého hlediska pomíjivého. To ale v začátku neřešíte. Chcete cvičit a k tomu je tělo dostačujícím přítelem. Příteli ale neubližujete a nemáte zájem na tom, aby se rychle unavil a vyčerpal. Snažíte se mu dodat dostatek výživy ve formě kyslíku (správně dýcháte). Ono se vám odmění uvolněním a snížením jeho náročností ke spotřebě kyslíku a srdce, jeho pumpa, nebude tolik namáhána. Dobře se vám bude dýchat, naučíte se šetrně pohybovat a energii zbytečně nespotřebovávat. Uvolníte ji v mnohonásobném objemu a budete ji v sobě cítit.

Power jóga se stala součástí mého života a doprovází mě na každém kroku. Nenásilně uvolnila, protáhla a zároveň posílila celé tělo a přivedla mě k různým metodám a technikám, které pravidelně zařazuji do mé domácí praxe. I když stále jsem racionální člověk, žijící v tomto zeměpisném poli a v čase, powerjóga postupně ovlivňuje mé chování a rozvíjí přistup nejenom k sobě samému, ale i k okolí. Dříve meditace, nebo vědomé dýchání, které patří k józe, se mi zdály zbytečností a nyní jsou mými každodenními společníky. Je to jako ranní a večerní čištění zubů. Osobní nejenom fyzická, ale i mentální očista každého dne. Tělo je powerjógou účinně uspokojeno a tak proč mu věnovat stále tolik pozornosti? Nový prostor, kterým je hlava a její obsah, se po uspokojení těla dobře otevírá.

Člověk nemusí cestovat po celém světě, aby objevil jednoduchost a krásu přirozenosti, kterou jóga nabízí. Co k tomu třeba? Nic. Jen vůli, nalézt si čas a praktikovat po douškách to, co v danou chvíli člověk zvládne a současně nechat otevřou mysl pro všechno, co cestou cvičení powerjógy (ásanová praxe) k nám může zavítat. Být otevřený a uvolněný umožňuje otevřít úžasnou cestu poznávání sebe sama a jógy v současném uspěchaném světě!

  • autor: Václav Krejčík
  • www.vaclavkrejcik.cz
  • zdroj fotky: Václav Krejčík 

Objednat předplatné