Power jóga - racionální přístup k józe!

21. 07. 2015


Nikdy by mě nenapadlo, že někdy budu cvičit jógu. Vždycky jsem byl člověk, který nepostál na místě, všechno muselo mít spád a svoji rychlost. Veškerý můj čas byl podřízen plánu. 

Při seznámení se se stylem dynamické jógy, nazývaným power jóga, jsem byl naprosto fascinován, co já, jako sportovec, nezvládnu. Jednalo se na pohled o nenáročné cvičení, kde dech byl nejdůležitější instrukcí a podmínkou cvičení. Propocené tričko po odcvičené józe bylo důsledkem účinného pohybu a dechu. Co jiného může člověka zajímajícího se o pohyb zajímat? Tělo bylo zpocené což byl důkaz účinnosti powerjóga. Je možné ho na chvíli považovat za něco reálného, ač z dlouhodobého hlediska pomíjivého. To ale v začátku neřešíte. Chcete cvičit a k tomu je tělo dostačujícím přítelem. Příteli ale neubližujete a nemáte zájem na tom, aby se rychle unavil a vyčerpal. Snažíte se mu dodat dostatek výživy ve formě kyslíku (správně dýcháte). Ono se vám odmění uvolněním a snížením jeho náročností ke spotřebě kyslíku a srdce, jeho pumpa, nebude tolik namáhána. Dobře se vám bude dýchat, naučíte se šetrně pohybovat a energii zbytečně nespotřebovávat. Uvolníte ji v mnohonásobném objemu a budete ji v sobě cítit.

Power jóga se stala součástí mého života a doprovází mě na každém kroku. Nenásilně uvolnila, protáhla a zároveň posílila celé tělo a přivedla mě k různým metodám a technikám, které pravidelně zařazuji do mé domácí praxe. I když stále jsem racionální člověk, žijící v tomto zeměpisném poli a v čase, powerjóga postupně ovlivňuje mé chování a rozvíjí přistup nejenom k sobě samému, ale i k okolí. Dříve meditace, nebo vědomé dýchání, které patří k józe, se mi zdály zbytečností a nyní jsou mými každodenními společníky. Je to jako ranní a večerní čištění zubů. Osobní nejenom fyzická, ale i mentální očista každého dne. Tělo je powerjógou účinně uspokojeno a tak proč mu věnovat stále tolik pozornosti? Nový prostor, kterým je hlava a její obsah, se po uspokojení těla dobře otevírá.

Člověk nemusí cestovat po celém světě, aby objevil jednoduchost a krásu přirozenosti, kterou jóga nabízí. Co k tomu třeba? Nic. Jen vůli, nalézt si čas a praktikovat po douškách to, co v danou chvíli člověk zvládne a současně nechat otevřou mysl pro všechno, co cestou cvičení powerjógy (ásanová praxe) k nám může zavítat. Být otevřený a uvolněný umožňuje otevřít úžasnou cestu poznávání sebe sama a jógy v současném uspěchaném světě!

  • autor: Václav Krejčík
  • www.vaclavkrejcik.cz
  • zdroj fotky: Václav Krejčík 

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket