BLESKOVĚ
Veganský svět blog 21. 05. 2021 PDF Tisk

Potraviny pro kvalitnější spánek

Spánek je velice důležitý ve všech aspektech našeho zdraví a spokojeného života. Dnešní článek je o potravinách, které náš spánek podpoří. Mohou pomoci nejen s usínáním, ale i s kvalitou spánku.

Potraviny pro kvalitnější spánek

Kvalitní spánek a doba trvání spánku mohou ovlivnit širokou škálu zdravotních problémů, jako jsou:

  • obezita
  • cukrovka
  • kardiovaskulární onemocnění
  • hypertenze

Dosáhnout kvalitního a dlouhého spánku může být pro nás obtížné. Nejhorší je pro spánek stres. Ovlivňují ho také různé chemikálie, aminokyseliny, enzymy, živiny a hormony, které spolupracují na podpoře dobrého spánku a regulaci spánkového cyklu.

Tady jsou potraviny, které vám pomůžou na cestě za lepším spánkem:

MANDLE
Mandle obsahují melatonin, nejdůležitější látku pro náš spánek. Jde o hormon, který reguluje cyklus spánku a bdění.

Porce celých mandlí (cca 30 g) také obsahuje kvalitní zdroj hořčíku (77 mg) a vápníku (76 mg), dvou minerálů, které pomáhají se svalovou relaxací a spánkem.

Mandle představují rovněž zdravou večerní svačinu, protože mají vysoký obsah dobrých tuků a nízký obsah cukru a nasycených tuků.

HEŘMÁNKOVÝ ČAJ
Jde o tradiční prostředek na nespavost užívaný už v dávné minulosti. Vědci se domnívají, že flavonoidová sloučenina zvaná apigenin, kterou tahle bylinka obsahuje, je zodpovědná za vlastnosti heřmánku navozující spánek. A i samotný rituál večerního pití čaje má pro nás blahodárné účinky. Pomůže se uvolnit a duševně naladit na spánek.

KIWI
Kiwi je nízkokalorické a velmi výživné ovoce. Obsahuje slušné množství folátu a draslíku a také několik stopových minerálů. Kromě toho prospívá našemu zažívacímu traktu, snižuje výskyt zánětu a hladinu cholesterolu. Tyto účinky jsou způsobeny vysokým množstvím vlákniny a karotenoidních antioxidantů.

Ze studií vyplývá, že jde o jednu z nejlepších potravin, které můžete jíst před spaním. Účinky kiwi podporující spánek se někdy připisují serotoninu. Serotonin je chemická látka v mozku, která pomáhá regulovat náš spánkový cyklus.

MARACUJOVÝ/MUČENKOVÝ ČAJ
Je bohatým zdrojem flavonoidních antioxidantů. Flavonoidní antioxidanty jsou známé svou rolí při tlumení zánětu, posilování imunitního zdraví a snižování rizika srdečních onemocnění. Kromě toho byl mučenkový čaj zkoumán kvůli jeho potenciálu zmírňovat úzkost. Existují také důkazy, že mučenka zvyšuje produkci mozkové chemické kyseliny gama aminomáselné (GABA). GABA pracuje na inhibici dalších chemických látek v mozku, které vyvolávají stres, jako je glutamát. Uklidňující vlastnosti mučenkového čaje mohou podporovat ospalost, z toho důvodu je prospěšné ho pít před spaním.

Je mnoho faktorů, které náš spánek ovlivňují, jídlo je jen jeden z mnoha způsobů, jak ho zkvalitnit a zlepšit. Je také důležité chodit spát ve stejnou dobu a nechávat elektronické zařízení mimo ložnici. Nekoukat minimálně hodinu před spánkem na TV a nepracovat ani na PC. Pomáhá také správné světlo.

Přeji kvalitní a hluboký spánek všem.

Tina

  • autorka: Tina Schmidt
  • @tinajedoma
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné