Power jóga 18. 01. 2016 PDF Tisk

Jógové pokusy

Jak široká je její náruč a prostředky, které má. Jak reálná je. Nehrající si na sci-fi spojování se s vesmírem, ale stojící na nohách, trénující tělo, mysl a ducha v jedné pozornosti. A přitom všem hloubka, kterou otevírá v každém, kdo ji praktikuje, je neuvěřitelná. V ní cítím mír a klid.

Jógové pokusy

Když jsem napsal knížku Powerjóga nová cesta, netušil jsem, jakou cestu objevím. Byla zcela nová, protože čas ubíhá a přináší s sebou nová poznání. Pociťoval jsem v sobě, že jógový pohyb je super, ale že současně se začíná uvnitř něco silně probouzet. Začal jsem studovat různé jógové přístupy, které mě obohatily na mé cestě poznávání a hledání sebe sama. Sbíral jsem informace a utvářel svůj pohled na život ve společnosti jógy. Vydal jsem se do Indie na klasický aštango-hathajógový program, zažíval indickou ulici a její střídající se smutek s radostí. Z první mé cesty po Indii a hlubinách mé duše vznikla knížka Jóga, dech a meditace, která rozvinula vše do prožitku teď a tady. Začal jsem studovat jógovou filosofii, stejně jako jógovou terapii. Velkým studiem se stala má vlastní osobní praxe jógy. To je pro mě nejcennější poznání a vše ostatní tak lehce doplňuje a někdy zdůvodňuje, co je třeba zdůvodnit. Mám rád pevnou oporu, a tak když informace, ke které se dostanu, má svou příčinu, oceňuji to.

Má druhá cesta Indií byla hlubokým sebepoznáváním. Otevřely se nejrůznější zákoutí, které měly být provětrány. Vnitřní život prožívaný ve vykořenění z běžností, což v Indii platí na 100 %, byl vnitřní jógovou cestou k hledání vnitřního klidu v chaosu a zmatku. Mimo Indii je Amerika místem, kam se stále vracím rád. Speciálně Colorado, kde jógu v jejich různých formách naleznete i na místech naprosto nečekaných.

Poslední tři roky cestuji hlouběji za jógovou moudrostí. Kolísal jsem v názorech a jednou byl více v jógové terapii a hathajóze, podruhé jsem byl hozený extrémem k filosofii a pohyb z jógy, který mám tak rád, se postupně ztrácel. Nechal jsem se zmást. Nebyl jsem ukotvený bojovník, ale hledal jsem oporu někde jinde, než v sobě sama. Jsou to zřejmě přirozené fáze života, kdy každý z nás jsme někdy na vážkách, které slouží jako nové uvědomování si starých věcí. Potkáváme různé lidi a zažíváme mnohé situace, díky kterým se učíme a uvědomujeme, jakou cestou jdeme a jakou cestou chceme jít.

Nyní jsem dopsal svou další knížku, která je zpovědí a hledáním prostředků na to, abychom se cítili dobře. Nehledám univerzální návody, ale uvádím své zkušenosti, které mám vyzkoušené, a které mohou doporučit sám za sebe. Navíc hledám paralely v jógové filosofii, a tak je celý příběh prokládán filosofickými úvahami na téma: život a jóga. Pomocí svých nejen indických příběhů ukazuji skutečnosti, kterých si můžeme všimnout. Je možné, že někomu budou vyhovovat a někomu ne. Je to tak zcela přirozené.

Při psaní jsem si uvědomil, jak důležitá je upřímnost k sobě sama a k okolí. Jak důležité je nenechat se zviklat někým, kdo s vámi chce manipulovat… Například v duchu jógové tradice. Jak důležité je zůstat sám sebou. A tak má prvotní láska powerjóga je opravdu má cesta, kterou s radostí jdu. Jak široká je její náruč a prostředky, které má. Jak reálná je. Nehrající si na sci-fi spojování se s vesmírem, ale stojící na nohách, trénující tělo, mysl a ducha v jedné pozornosti. A přitom všem hloubka, kterou otevírá v každém, kdo ji praktikuje, je neuvěřitelná. V ní cítím mír a klid.


Powerjógou procházím fyzickým tréninkem s pozorností k dechu. Když má pozornost spočine u dechu, nastává hluboké spojení s tělem a jeho signály, které neustále vysílá. Odpoutání se od vnějších vjemů přivádí člověka k odpovědnosti za sebe sama a k prožívání každého okamžiku teď a tady. Je to hluboký stav meditace, při kterém se možná tělo trochu třese, ale jeho spirit a vědomí zůstává propojeno se vším, co v danou chvíli je. Je to silný trénink na všech úrovních. Je to vykročení z komfortní zóny a transformace na úrovni fyzické i psychické.

Powerjóga je pro mě cesta k sobě samému. Existuje mnoho cest, kterými člověk může jít. Ať si každý zvolí tu svou cestu a jde jí naplno. A ostatním nechá možnost být takovými, jací jsou.

Objednat předplatné