Ostatní jógy 26. 03. 2018 PDF Tisk

Párová jóga

Když jsme před pár lety s mojí kamarádkou a jógovou parťačkou Marcelkou organizovaly svůj první víkend s jógou pro několik přátel, chtěly jsme ho něčím ozvláštnit a první, co nás napadlo, bylo, že na odlehčení a pobavení zařadíme jednu lekci jógy ve dvojici.

Párová jóga

Na internetu jsme tenkrát žádnou kompletní sestavu nenašly, jen pár krátkých videí a fotek s krásně vypadajícími pozicemi, a proto jsme si zkusily sestavit první lekci samy, víceméně bez větší inspirace, zato s velkým nadšením. V průběhu naší první lekce ve dvojicích vládla tělocvičnou úžasně odlehčená atmosféra, hodně jsme se u toho všichni nasmály, spousta z nás odhodila strach a pustila se i do pozic, do kterých by se bez pomoci partnera nepustila, a ještě si závěrem všichni pochvalovali, jak se úžasně protáhli a uvolnili. 

A přesně to nás povzbudilo do dalších a určitě již plynulejších a mnohem zajímavějších sestav než byla ta první, a které dodnes moc rády na odlehčení zařazujeme.


Slovo „jóga“ se dá přeložit jako spojení, a přesně o tom je i párová jóga (partnerská jóga). O spojení dvou lidí, o tom, že sdílíme svoji lásku nebo chuť k józe s někým blízkým, ať už se svým partnerem, partnerkou, někým z rodiny, případně s kamarádkou, kamarádem nebo s někým, s kým v danou chvíli chceme.

V průběhu společného času na podložce sladíme svůj dech, napojíme se jeden na druhého, komunikujeme spolu beze slov, jsme tady a teď, plně koncentrovaní, odhodíme své ego a touhu soupeřit, posílíme svou důvěru a využijeme společnou energii k úvodnímu zahřátí, posílení a protažení svého těla a následnému uvolnění a relaxaci. 


Nejedná se o složité ani náročné pozice, které známe například z akrojógy, jedná se většinou o základní pozice, které běžně provádíme na lekcích powerjógy, hathajógy nebo aštanga jógy, ale provádíme je v kontaktu a společně se svým partnerem, který nám vahou svého těla, svojí pozicí nebo správným dotykem pomáhá k většímu protažení, a často se tak dostaneme do pozic mnohem snáz a hlouběji, než jsme zvyklí, když je provádíme sami.

Ve spoustě pozic se díky kontaktu s partnerem a jeho pomoci cítíme pohodlněji a můžeme si je víc užít, v balančních nebo pokročilejších pozicích, jako je například stoj na hlavě, jsme si vzájemnou oporou, pouštíme případné strachy a otevíráme se novým příležitostem. 

Velkou výhodou partnerské jógy je, že přestože si jsou partneři vzájemným pomocníkem, stále jsou oba součástí celé lekce a na vlně dechu společně proplouvají pozicemi, aniž by jeden byl ten, který pozici provádí, a ten druhý pouze asistuje. 

Partnerskou jógu si mohou užít všichni, kdo si chtějí zpestřit svoji jógovou praxi, chtějí odhodit vážnost a trochu se u toho pobavit, uvítají, když jim někdo v pozicích dopomůže, chtějí se ještě více protáhnout nebo si pouze chtějí užít jógu ve společnosti někoho blízkého. Partnerská jóga může být zároveň krásným rodinným rituálem a my do ní moc rády zapojujeme i své děti, které ji zkouší s námi nebo samy mezi sebou.

 

Objednat předplatné