Rozhovory s osobnostmi 02. 10. 2015 PDF Tisk

O životě a józe .....Apolena Mortensen Tůmová

Každý máme své těžké chvíle, svádíme boje se sebou, s vlastními myšlenkami či s okolnostmi a jógová praxe (zejména inspirace v jógové filosofii, relaxačních a meditačních technikách) umožňuje určitou „lehkost bytí“. Jóga činí život snadnějším.

O životě a józe .....Apolena Mortensen Tůmová

Jak ses dostala k józe?
Náhodně, ale později se ukázalo, že vlastně nejde o náhodu. Věřím, že to už bylo předem dané okolnosti a s jógou jsme si byly vzájemně souzeny. Odjela jsem studovat do USA úplně jiný obor mimo jógou a „souhrou okolností“ zběhla ze studií a ve výsledku se vrátila s diplomem učitele jógy.


Proč jsi u jógy zůstala?
Ze stejných důvodů, proč třeba člověk zůstává ve vztahu. Pokud vám je s partnerem dobře, rostete vedle něj duchovně, intelektuálně i emočně, inspirujete se, je pro vás oporou a do určité, zdravé míry tam existuje i závislost a propojení… Není důvod nikam odcházet a hledat jiné alternativy.


Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
V první řadě pro mě jóga není jen něco, co se odehrává v tělocvičně na karimatce. Je to součást jógové praxe a byl to z počátku ten výchozí bod. Ale z hlediska morálního, filosofického a duchovního mne jóga v podstatě provází neustále. Denně se učím soucitu, pochopení a lásce vůči ostatním a disciplíně a vyrovnanosti ve vztahu k sobě. Někdy to jde lépe, někdy hůře, někdy třeba vůbec. A když se nedaří, měl by přijít nadhled a humor. V tom mi je sympatický Dalajlama.


Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Myslím, že už jsem v podstatě tuto otázku zodpověděla. Ale kdybych to měla zobecnit, dělá život jednodušším. Každý máme své těžké chvíle, svádíme boje se sebou, s vlastními myšlenkami či s okolnostmi a jógová praxe (zejména inspirace v jógové filosofii, relaxačních a meditačních technikách) umožňuje určitou „lehkost bytí“. Jóga činí život snadnějším.


Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Jak jsem zmínila, jóga pro mě není jen „fyzickou aktivitou“, ale chápu ji jako určitý duchovně-filosofický směr. Samozřejmě jednou z možnosti, jak zklidnit mysl, je použít naše tělo jako nástroj k ovládání mysli. Ze stejných důvodů chodím například běhat, toulám se po horách na sněžnicích či surfuji. Nazývám to meditací v pohybu v přírodě, kdy je člověk tomu, z čeho pochází a čeho je součástí, opravdu nejblíže.


Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
V České republice je určitě v posledních letech jóga na vzestupu a mám z toho radost. Obdivuji všechny učitele a zakladatelé studií, kteří tady byli průkopníky (například Helenu Kubrychtovou Bártovou, která u nás „vyklestila“ cestu k Iyengar józe).


Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Záleží, co od ní kdo očekává. Někomu třeba stačí se jen protáhnout, někdo se chce zbavit bolestí zad či vytvarovat postavu. Jóga je nesmírně bohatá a kromě fyzických ásan má obrovský vliv na naší psychiku, prožívání a vnímání. Nabídnout tedy může v podstatě cokoli, záleží na každém, jak až daleko chce zajít.


Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Stejně jako u jiných profesí i tady mohou být více i méně kvalitní lidé. Určitou zárukou je samozřejmě certifikát. Ovšem ne z nějakého víkendového kurzu. Například výcvik učitelů v Iyengar józe trvá tři roky (základní stupeň) a zkoušky jsou nesmírně náročné (ve výsledku uspěje většinou tak polovina). To už by pro mě jako pro klienta byla záruka kvality. Takže doporučuji si vždy zjistit, jaké má učitel vzdělání a praxi.


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Pokud jógu učí kvalifikovaný a opravdu dobře vzdělaný lektor, tak ne. Samozřejmě jsem byla sama svědkem lekcí, kde učitel příliš nevěděl, co a jak a došlo pak ke zranění (nejčastěji to jsou vazy v kolenou, kdy je pozice prováděni příliš intenzivně a nesprávně ve stejný moment).


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Může být, kým chce. Jóga není dogma ani náboženství a nechává každému otevřený prostor pro vlastní volbu a postupný vývoj.


Jak jíš ty?
Jím hodně, bohatě, zdravě a hlavně ráda ☺


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace… jóga je pro tebe?
Jóga je pro mě všechno zmíněné.

Děkujeme za rozhovor!
-jd-

Objednat předplatné