Ostatní jógy 01. 01. 2018 PDF Tisk

Novoroční kouzlo

S počátkem roku míváme pocit, že můžeme začít něco nového, něco změnit, vykročit lépe a radostněji. Nakládáme na sebe tíhu předsevzetí, která pak brzy zapomínáme. Životním změnám totiž přeje spíše jaro; přesto ale existuje kouzlo nového roku.

Novoroční kouzlo

Protože zima je obdobím zklidnění a rozjímání, máme dostatek času si promyslet, co si skutečně přejeme. Svátky nám k tomu dodají slavnostní atmosféru a přelom roku určitý pocit fatality. Můžeme zkusit seznamy, myšlenkové mapy nebo třeba nástěnku přání (vision board) – a do nového roku vstoupit bez předsevzetí, zato však s jasnou vizí.

Další z možností, jak svá přání (ze kterých se vize rodí) definovat, je napsat sám/sama sobě dopis. Je to můj každoroční zvyk. Píšu do něj, co se mi v uplynulém roce povedlo a co bych si v tom příštím přála. Obálka pak zůstane zalepená až do příštího Silvestra a její obsah je pro mě hezkým překvapením. Protože text opravdu nejpozději v březnu zapomenu a protože mě pokaždé překvapí, jak často se nám přání vlastně plní, jen si to v běhu každodennosti neuvědomujeme. Chvíle nad dopisem jsem pro mě osobním rituálem zastavení a vděčnosti.


Svůj zvláštní půvab má sankalpa, kterou pozitivní psychologie zná jako afirmaci a někdy se projevuje i ve formě modlitby. Je vědomým zaměřením na upřímné přání. Zacházet bychom s ní měli uvážlivě, má ohromnou sílu. Je to obvykle jedna věta, která v sobě koncentruje podstatu nějakého zásadního přání – formulována by měla být v přítomném čase, pozitivně, bez zásahů do životů jiných lidí, a tak, abychom jí skutečně a ze srdce věřili. Plní se často doslova, a proto může (někdy i nemile) překvapit. Je dobré si ji zapsat (tím získá zvláštní energii), a také opakovat ve chvílích ztišení, například při relaxacích (třeba na konci jógové lekce) nebo v závěru meditací.


Konec roku má zvláštní energii, svá přání do světa vysílá mnoho bytostí a společně se tak navzájem podporují. Dobře promyšlená přání obohatí nejen toho, kdo jen vyslal, ale v důsledku i mnoho dalších okolo. Přitahujeme smysluplné náhody, tvořivou energii, dostává se nám pomoci. Je to skutečné novoroční kouzlo, které pak trvá každý den.

 

Jóga DNES Vám přeje šťastný Nový rok a ať se vám splní všechna přání!

 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné