Meditace 27. 08. 2020 PDF Tisk

Meditace v klidu i pohybu

Pohled na jogína sedícího v lotosovém květu evokuje klid, pohodu a harmonii. Může vést k domnění, že právě a přesně takhle by měla meditace vypadat. Jenže to je jenom jedna z možností. Jak a kde všude vlastně můžeme meditovat?

Meditace v klidu i pohybu

Stejně jako je dnes moderní hovořit o józe, je moderní mluvit také o meditaci. Co si pod tím pojmem představíme? Nejspíše se nám vybaví obrázek štíhlého muže či ženy zaujímající jednu z doporučených meditačních poloh, sedů. A taková představa zase může budit dojem, že meditace není pro každého.

Co je meditace
Co dělat, když mi daná poloha není příjemná a zkrátka v ní nevydržím? Jak postupovat, když u sebe nemám podložku ani meditační polštářek, protože jsem třeba na dovolené? Odpověď na tyto a mnohé další otázky najde každý sám v sobě. Meditací. A co je vlastně meditace? Nic většího ani menšího než komunikace sama se sebou. A k tomu přeci nepotřebujeme žádné reálie ani kulisy. Jediné, co potřebujeme, je chuť a odhodlání vytrvat.

Myšlenky jako automobily
Dlouhý pracovní den, společensky náročné setkání nebo probdělá noc. Jsou dny a chvíle, kdy máme pocit, že se nám hlava rozskočí, kdy zaklapneme po celém dni počítač a zdá se nám, že nejsme schopni dělat nic jiného než jen sedět a hledět do prázdna (neboli lidově „do blba“). Jenže ani tuto chvilku klidu nám mnohdy nedopřejí myšlenky, které se v hlavě honí jedna přes druhou a uzurpují si naši pozornost. A výsledek? Hlava bolí a tíží víc a víc a nejhorší je, že mnohdy ani nemůžeme usnout… Protože myšlenky putují tam a zpět jako vozidla po dálnici.

Jak se vyhnout lítosti
Právě v takových chvílích, ale nejen v nich, plně doceňujeme význam meditace. Dalším příkladem se může stát situace, kdy bojujeme s prudkým návalem emocí, a komunikace sama se sebou pravidelně praktikovaná v meditaci nám pomůže utišit bouři a vyznat se v sobě samém. Takový přístup nám často včas zabrání říci nebo vykonat něco, čeho bychom později mohli litovat, nebo naopak říci či vykonat něco, u čeho bychom litovali, kdybychom to neprovedli.

Jedno všechno
Jóga nám pomáhá najít klid uvnitř sebe a tento klid potom šířit dál. Jóga nám umožňuje vejít do našeho vnitřního domova a objevit zde hlubokou vnitřní spokojenost, kterou když přijmeme za vlastní a budeme pracovat na jejím udržování, už nikdy nemusíme ztratit. Jóga a meditace může i nemusí být synonymem. Jógy i meditace existuje bezpočet druhů a technik, v konečném důsledku se ale vždy slévají v jedno a totéž. Jedna jóga, jedna meditace, jedno všechno.

Být vědomý
Co z toho všeho vyplývá? Že nemusíme sedět na pohankovém polštářku, abychom mohli meditovat. Že nemusíme zaujímat polohu lotosu, abychom mohli komunikovat sami se sebou. Že s sebou nemusíme všude vozit jógovou podložku, abychom mohli praktikovat jógu. Že se vlastně vůbec nemusíme hýbat, abychom se józe věnovali. A naopak můžeme. Můžeme praktikovat v praxi fyzické, během pohybu, vsedě v hromadné městské dopravě, vleže před spaním nebo po probuzení. Jde jen o to být si vědom přítomného okamžiku, sebe sama a dechu i dráhy, kterou v těle vykonává.

Je na nás, čemu dáme pozornost
Zastavit věčné změny mysli a pocítit klid, který přináší ticho myšlenek, dokáže meditace. Není to nic snadného, s odvahou, pílí a vytrvalostí to ale zvládne každý, kdo doopravdy chce. Až budete mít příště pocit, že vám hlava pod náporem všetečných myšlenek pukne, zastavte se, zavřete oči a zaměřte pozornost na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. A potom oči otevřete a zkuste se stále soustředit na dech. Myšlenky posílejte pryč. Nebo ne – pokud si jich chcete všímat, vybírejte ty, které vás zajímají. A pokud je chcete umlčet, udělejte to. Komunikujte se sebou, pracujte se svými myšlenkami a staňte se pánem své mysli. Kdo jiný by jí měl velet než právě vy? Je jen na nás, komu a čemu dáme svou pozornost.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné