BLESKOVĚ
Domov jako talíř blog 13. 11. 2020 PDF Tisk

Listopad – Začtěte se do svého domova

Představte si, že váš domov je kniha. Jaký příběh vypráví?

Listopad – Začtěte se do svého domova

Cestopis
Milujete chodit z pokoje do pokoje. Na chalupu často balíte tašky, psa, děti a jiná zavazadla. Hlavně nebýt doma. Cestovat do práce. Do světa. Do hospody.

Deník
Radost vám dělají dny, a tak si je zaznamenáváte. Na papír. Na zeď. Ťukáte stále nové hřebíky a věšíte na ně nové obrázky, kde je vaše rodina na usměvavých fotkách od ucha k uchu.

Detektivka
Rádi procházíte domovem a díváte se na něj očima Hercula Poirota a pátráte po tom, co vás vyčerpává a bere vám sílu. Uklízíte, rovnáte a třídíte. Zamykáte dveře na deset západů. Zabíjíte hlad před lednicí nebo hledáte viníka, kdo za to může, že zase není vynesený koš.

Divadelní hra
Vaše rodina miluje hrát spolu hry, a nejenom ty deskové. Berete na sebe různé masky, nepotřebujete diváky ani oponu.   

Drama
Vyhledáváte zápletky a konflikty s partnerem. Hádka je pro vás nejkrásnější vrchol večera. Někdy rádi pak zapletete spolu nohy, abyste je ráno rozpletli, a těšíte se na nové dějství. V dramatu je důležitá přímá řeč, monology a dialogy.

Encyklopedie
Dělá vám radost lidi vzdělávat a poučovat. Váš přednes je racionální a strukturovaný.

Povídka
Velmi důležitá je pro vás domácí komunikace, mluvit spolu a povídat si. Neděláte okolky, zaměřujete se na jedno téma a to probíráte. Ve dne. V noci. Je dokázáno, že žena, pokud nevyužije všechna slova během dne, je musí vypovídat večer doma. Žena si potřebuje povídat.

Kniha pro děti a mládež
Oslovujete se s partnerem „mamko“ a „taťko“ a vše se u vás točí kolem dětí. Věříte, že až vyrostou, bude to jinak. Nevěřte. Nebude. Vzpomeňte si na Andersena. Ty pohádky taky nemají šťastný konec.

Mýty a pověsti
Po generace se u vás doma traduje, že svíčková od prababičky je ta nejlepší. Buchty jsou nejsladší makové a postel se stele vždy po ránu.

Poezie
Milujete romantiku a ve všech vázách doma máte růže. Celý váš domov je jedna velká báseň. 

Román
Váš domov má hodně postav, více dějových linií, může mít jinou než chronologickou kompozici. Důležitá je v románu postava vypravěče a pásmo postav. Někdy se to zvrtne. Vznikne román pro muže. Román pro ženy. Románek se sousedem.

Rukopis
Vaše domácnost je plná vzkazů. Ručně si píšete věty. Na lednici. Na dveře. Na zrcadlo.Miluji tě.“ „Kup rohlíky a máslo.“ „Vynes koš.“ „Dnes přijdu pozdě, protože u nás spí tvoje matka.“

Sci-fi
Vůbec nechápete, jak stíháte domácnost, práci, děti, dovolenou, dvě teplý kafe denně, zásobovat lednici, žehlit, prát, ale přesto věříte, že je vědecky dokázáno, že rodina je základ státu.

Začtěte se do svého domova od prvního dne a mezi listováním jednotlivých dnů se také nezapomeňte brouzdat spadaným listím. To šustění je jako otáčení stránek. Slyšíte to?

Olga

Přidej se do on-line programu Zářivý domov za zaváděcí cenu.

Objednat předplatné