BLESKOVĚ
Meditace 28. 11. 2023 PDF Tisk

Když chci zažít s meditací

Podzimní a zimní večery nás přímo vybízejí ke klidu. K jakémusi vnitřnímu usebrání, zamyšlení se nad sebou samými, zhodnocení svých záměrů, pojmenování smyslu života a upevnění hodnot.

Když chci zažít s meditací

V poslední době má čím dál více lidí zájem o meditaci. Společným jmenovatelem bývá stres, únava, vyhoření, úzkost, samota, strach. Málokomu se ale podaří meditovat na první dobrou. K meditaci vede možná stejně dlouhá cesta, jako třeba právě k vyhoření.

Pokud chcete začít meditovat a moc Vám to zatím nejde, můžete začít relaxací. Ta člověka naprosto uvolní. Pravidelnou relaxací se tělo naučí psychicky a fyzicky vypnout. K relaxaci si můžete pustit klidnou hudbu, zvuky přírody, nebo se nechat vést slovem, tzv. vedenou relaxací, která vám pomůže během relaxace neusnout a myšlenkami neuhnout. Vaše tělo si začne pomalu zvykat na to, že nemusí žít v napětí a ve stresu a že mu dělá dobře občas se zklidnit a dostat se do hladiny, kde se cítí vyrovnané a zharmonizované. Začne si o tuhle dávku klidu samo říkat a vy mu ji začnete dopřávat, protože časem ucítíte, že se vám díky relaxacím začíná měnit vnímání zcela obyčejných věcí.

    Další možností, jak se vyrovnat se stresem a trochu změnit pohled na život, je například program Mindfulness. Ten dostal jasné obrysy v 70. letech 20. století na lékařské fakultě Univerzity v Massachusetts, nicméně vychází z 2 500 let starých tradic buddhismu a později psychologie. Techniky Mindfulness vycházejí z meditace všímavosti neboli Vipassaná, v kombinaci se základy ásan emoční jógy. Program je koncipován na 8 týdenní výcvik, během kterého se studenti učí měnit své návyky, pohled na maličkosti všedních dní, čistí mysl každodenní meditací, vnímají své tělo skrze techniku body scan, všímají si každodennosti pro ně dosud neobvyklou optikou smyslů. Přicházejí na to, že chuť má více barev, barvy více chutí, začínají mnohem intenzivněji vnímat okolní zvuky a ti citlivější možná i energetické vibrace. Techniky by měli pravidelně praktikovat i po skončení výcviku. Proto je důležitý i výběr vyškoleného lektora, který jim metodu předá tak, že budou mít po skončení výcviku sami zájem ve všem individuálně pokračovat a program proti stresu Mindfulness zařadí mezi jejich každodenní rituály.

     Relaxace a Mindfulness bývají prvním krokem k opravdové meditaci. Během relaxace se studenti naučí vyprázdnit mysl, soustředit se na konkrétní smysl, emoci či místo. Přes následné meditace soustředěné na dech, vizualizaci či mantru, se dostávají k meditacím rozjímavým, kdy podobně jako ve Vipassaná své emoce a myšlenky pozorují bez jakéhokoliv vlastního úsudku. Jen je nechávají plynout. Nakonec se dostávají k meditaci přítomnosti, kdy se svou vyprázdněnou myslí jen jsou. V hloubi sami sebe, se sebou samými, jsou tady a teď.

    Pokud to s meditací myslíte vážně, určitě se vyplatí podpora zkušeného průvodce, který vás vybaví individuálními přístupy k vašemu zdroji. Poskytne vám jakýsi návod, jak na vás a bude pro vás oporou i v budoucnu.

     Pokud Vám ale meditace prostě nic neříká, určitě se do ní nenuťte. V klidu si počkejte, až Vás cesta do hlubin vlastního já začne přitahovat a zavolá vás jasným: Teď a Tady.

 

Objednat předplatné