Technika cvičení 08. 12. 2020 PDF Tisk

Jógové Vánoce aneb jak zůstat v klidu i v tomto rušném období

Ne nadarmo se říká, že Vánoce jsou časem klidu a míru. Jenže u koho z vás to tak skutečně je? Lidé jsou ve spěchu, stres je všudypřítomný a všichni máme občas pocit, že se nemůžeme dočkat, až bude po svátcích. A to je škoda.

Jógové Vánoce aneb jak zůstat v klidu i v tomto rušném období

Vánoce znamenají změnu v našem každodenním rytmu. Je to vlastně taková menší dovolená, kdy nemusíme pracovat, jsme v milé společnosti svých nejbližších a všude kolem vnímáme kouzlo posvátných tradic, které jsou s touto dobou spojeny.

Jako jogíni jsme povoláni k tomu, abychom kultivovali vnitřní uvědomění a naučili se využívat energie, které se nám v různých časových obdobích nabízejí – změna ročních období, fáze měsíce, posvátné časy roku.

Toto zimní období, ale také příchod a uvědomění si konce daného roku nás vedou k zamyšlení nad tím, jaký ten rok vlastně byl, a mohou se objevit i pochyby a nervozita, co nám přinese rok nadcházející. Je to doba vlastní vnitřní sebereflexe nad tím, co všechno se nám povedlo, co naopak ne a co by bylo dobré změnit. Zima je obdobím hibernace, zimního spánku, kdy tělo přirozeně přechází do klidového režimu a nastává útlum fyziologických procesů. V józe se tento čas projevuje delším hleděním dovnitř sebe, budováním vnitřního ohně a celkovým zpomalením. Méně denního světla, více tmy a ticha a méně prány.

Je potřeba vnímat tento pomalejší rytmus a zahrnout ho také do své praxe. Nutná je především rovnováha, aby tělo i mysl dosáhly klidu a míru. Zpomalit a zapojit dechové techniky, aby se zvýšila úroveň pránické energie těla, která je v tomto okamžiku přirozeně nižší.

  1. Relaxace

Bod číslo jedna k zachování klidu. Odpočinek považujeme za něco zcela přirozeného, ale mnohdy nám ani nedojde, že ho vlastně nemáme. Žijeme v kultuře, která je zbavena odpočinku a relaxace. Zní to povědomě? A přesto v průběhu svátků – v čase, kdy bychom měli odpočívat – jsme více zaneprázdnění a máme více práce než kdy jindy. Když však začneme vnímat pozitivní vliv kratších dnů kolem sebe, naučíme se lépe naslouchat rytmům svého těla. 

Vánoce jsou časem, který je velmi přínosný pro odpočinek, hibernaci a celkové odebrání se k úkonům, které energii spíše šetří, než vyčerpávají.

Asi se nám nepovede vyměnit klasické večírky za večery plné spánku a nicnedělání, ale je fajn vnímat svou vlastní energetickou úroveň a nejít dál, než jsme schopní. Nevyčerpat všechny své rezervy pro ostatní, ale šetřit si je také sami pro sebe. Vyčerpané tělo má totiž větší tendenci být nemocné. Abychom si zdraví a vitalitu zachovali a pozvedli pránu, která má nyní nižší hladinu, stačí zapojit dech a v klidu, na několik minut denně se zastavit a vnímat, jak vzduch proudí každou molekulou našeho já.

  1. Praxe ásan

Nemusí jít o hodinovou lekci, ze které už předem budete ve stresu, protože na ni nemáte dostatek času. Stačí dvacet minut ihned po probuzení, které vaše tělo protáhnou a dají vám pocit, že jste sami pro sebe něco udělali. Schovat se na chvilku do ticha vlastního já a připojit se k základním částem, které často ztrácejí svůj hlas mezi kakofonií vnějšího světa. Váš vnitřní život potřebuje pozornost. Jóga je posvátná praxe, na kterou jako jogíni nesmíme zapomínat.

  1. Rozvoj sebelásky

Ač se to nemusí zdát, sebeláska je také tím, co nás učí zůstat v klidu. Musíme se naučit milovat sami sebe, abychom mohli plně milovat ty, co jsou kolem nás. Zákon akce a reakce. Mít se rád pak také znamená, že se sami o sebe budeme starat se stejným vědomím, s jakým to děláme u svých nejbližších. To posílí náš imunitní systém, celkové zdraví i pohodu.

TIP
Udělejte si čas, který věnujete pouze sobě. Připomeňte si naši 1. adventní a 2. adventní meditaci. Líbí se vám? Už v neděli se můžete těšit na 3. díl z této série. 

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné