Vitální jóga 03. 07. 2017 PDF Tisk

Podpůrný vliv jógy na vitalitu a tvorbu hormonů

Štítná žláza produkuje hormony, který se významně podílí na regulaci růstu a vývoje, ale také na rychlosti látkové přeměny. Náhlé a rychlé přírustky na váze tedy mohou být spojeny s nedostatečnou činností této endokrinní žlázy. 

Podpůrný vliv jógy na vitalitu a tvorbu hormonů

Podpůrný vliv powerjógy na endokrinní žlázy je neoddiskutovatelným faktem. Jedním z příkladů může být stimulace štítné žlázy, ke které dochází při mnoha ásanách (např. svíčka, pluch, velbloud). Štítná žláza produkuje hormon tyroxin, který se významně podílí na regulaci růstu a vývoje, ale také na rychlosti látkové výměny (zvyšuje bazální metabolismus). Hladina tohoto hormonu nadále ovlivňuje oxidaci živin a stupeň jejich využití. Jinými slovy, správná funkce štítné žlázy je úzce spojena s fungujícím metabolismem všech základních živin a jejich efektivním využitím (žádoucí hlavně u tuků). Správně nastartovaný metabolismus je pak nejlepším „bojovníkem“ proti přibírání a zároveň základním předpokladem pro efektivní hubnutí.

Vitalizační vliv powerjógy na zlepšení psychického stavu si kde kdo již mohl vyzkoušet. Pohoda a lehký úsměv na tvářích po skončení lekce powerjógy, je těm, kteří již cvičí, znám. Nestabilita nálad, podrážděnost a časté deprese, které provázejí menopauzu, jsou nepříjemnými společníky běžného života. Psychické poruchy se postupně projevují i v těle, mívají mnoho fyzických příznaků. Psychika ženy v období menopauzy je velice citlivá. V mnohých případech žena cítí, že se loučí se svojí plodností, a tím pádem dochází ke vzniku melancholií, které se mohou rozvíjet až do silných depresí. Proto je dobré, aby v powerjóze ženy cvičily silné pozice otevírající hrudník, pracující se správným postavením těla a psychologickými efekty ásan, při jejichž zaujímání se podporuje vnitřní síla, sebedůvěra a vitalita. Bojovníci, hora nebo například triangl jsou pozice, které rozvíjejí vnitřní sílu. Žena se v souladu s nastalými okolnostmi učí vyvážit nové situace. Tak jako se triangl uklání do jedné strany, přijde po chvíli na řadu i druhá strana. A tak je tomu i v životě. Uvědomění si a pravidelné cvičení pozic powerjógy je cestou k rozvinutí harmonie, i v nových podmínkách.

Při zvýšení psychické zátěže je relaxace, a především meditace více než vhodná. Různé typy meditací dokážou vyčistit hlavu a získat nadhled nad fyzickým stavem organismu.

 

TIP: Power Yoga Akademie pořádá seminář Vitalní jógy, zaměřený především pro ženy, instruktorky a instruktory, kteří chtějí do svých lekcí přinést prostředky pro jógové ovlivnění hormonální činnosti, energie a dechu.

 

  

Objednat předplatné