Teacher toolbox blog 24. 04. 2020 PDF Tisk

Jóga online… pro studenty i učitele

Jste-li učitelem jógy, možná vás v minulosti napadlo, že další cestou, jak předávat své znalosti, je některá z online variant výuky. Ať už založení svého YouTube kanálu, výuka přes sociální sítě nebo živé vysílání. Pokud jste naopak studenty, pak jste si určitě tisíckrát řekli: „Proč jezdit přes celé město, mohl bych cvičit doma online.“ Možná k tomu nedošlo, protože jste museli jít vařit večeři, uklízet po dětech nebo odpovědět na urgentní dotaz svého šéfa.

Jóga online… pro studenty i učitele

Před pár týdny se svět zastavil a kvůli Covid-19 se celý život stáhl do bezpečí našich domovů ve snaze zastavit šíření tohoto vražedného viru. Jak zvládnout tuto tíživou situaci jako lektor i jako student?

Jako lektor chce každý z nás zůstat v kontaktu se svými studenty a pomoci jim v tíživé situaci. Jako studenti hledáme lekce jógy online, které nám pomohou překonat to, co se na nás valí z televize, novin, webu, sociálních médií, i to, co se odehrává v našich domovech.

Obojí je přirozené, obojí je správné, jen nás nikdo na tuto situaci nepřipravil. Jako lektoři jsme se nikdy neučili, a možná ani tyto informace nehledali, jak učit online. Je to jiné! Pokud učíme osobně, pak vnímáme energii v místnosti, reagujeme na to, co se přímo odehrává v tělocvičně. Přes web to možné není, i když existují aplikace, které vám umožní vidět studenty, je to jiné. Naopak, jako studenti jsme možná čas od času praktikovali lekce online doma, ale zároveň jsme docházeli do studií, kde jsme byli opravováni lektorem a včas upozorněni na některé záludnosti praxe. Pokud nám začala utíkat pozornost od toho, co zrovna děláme, lektor nás vrátil zpět do přítomného okamžiku. Toto ve virtuálním světě výuky úplně není možné.

Co tedy dělat jako učitel?

  1. Pokud vás děsí moderní technologie a nevíte, jak na ně, zkuste se podívat na výukové programy, které vám prozradí, jak na to. Můžete oslovit kamaráda, kamarádku, své děti nebo kolegu, který vám pomůže zvládnout úvodní úskalí práce se sociálními sítěmi nebo vám doporučí program, který vám umožní oslovit své studenty online. Nebojte se, udělejte tento krok, vždyť nemusíte učit online navždy. :-)
  2. Zkuste učit ve stejných časech, jaké máte ve studiu. Klienti jsou na ně ve svém denním rytmu zvyklí a lépe se jim najde čas na vaše online lekce. Pokud učíte i jiné lekce než zaměřené na praxi pozic, nepřestávejte, nabídněte meditaci nebo tvořivý workshop online. Zkuste pokračovat v tom, co děláte a učíte za normální situace. Pomůže to vám i studentům cítit se stabilněji v době, která je nestabilní.
  3. Pokud jste se již rozhodli pro platformu, kde budete učit, vstupuje do toho ještě jeden faktor, a to je učit zdarma, nebo za peníze? Stanovit cenu za lekci stejnou, nebo nechat vstupné dobrovolné? V tom vám neporadím. Já sama jsem se rozhodla učit zdarma a nabídnout své služby komunitě. Občas učím lekce, kde svým studentům dám možnost podpořit nadaci nebo jiné studio, kterého se situace dotkla mnohem více než mě. Záleží jen a jen na vás. Pokud pomoc od svých studentů potřebujete vy osobně, pak si o ni řekněte.
  4. Věnujte svým studentům více času, než je jen přenos lekce. Nabídněte jim možnost psát vám otázky a nebo jim vypište online čas pro otázky a odpovědi. Záleží na tom, co vám je příjemnější a na co máte čas. Odpovědi a otázky v přímém přenosu jsou skvělé, protože je to jako na skutečné lekci a jedna odpověď vyvolává další otázku. Lidem to hodně dá. Někdo se však stydí a radši dává přednost osobnímu dotazu. Vyhraďte si čas, kdy na ně budete odpovídat, aby se váš celý den nezměnil v psaní e-mailů nebo zpráv.
  5. Dostáváme se k samotnému učení. Není důležité mít profi vybavení, krásný obývací pokoj s krbem… začněte tam, kde jste. Buďte autentičtí. Připravte si téma lekce, protože nemůžete reagovat na to, co se odehrává před vámi. Vezměte si bezdrátová sluchátka, ať vás je dobře slyšet, a najděte místo, kde je dostatek světla, ať vás studenti vidí. Učte jen to, co umíte přesně vysvětlit a předat. Nepřebíhejte od jedné věci ke druhé, ale zachovejte systém výuky. Pokud lektor není přítomný, student rychleji ztrácí pozornost. Délka lekce se liší s médii, která jste se rozhodli pro přenos použít. Buďte precizní v přípravě lekce, ale neztrácejte hlavu, pokud se něco nepovede… pokud se během mluvení v pozicích zadýcháte, spadnete nebo vypadne spojení… nevadí. Být učitelem jógy neznamená, že jste nadčlověk. Každý chybuje a přeci chyby jsou to, co nás posouvá dále.

A co dělat jako student?
Pokud jste studentem jógy, pak určitě máte svého oblíbeného lektora. Podpořte ho v tom, co dělá, a následujte jeho učení online. Jste zvyklí na jeho způsob vedení, který pravděpodobně bude uplatňovat ve virtuálních lekcích stejně jako při výuce ve studiu. Usnadní vám to praxi. Znáte jeho názvosloví, víte, jak vede praxi relaxace nebo meditace, a v podvědomí se již na to těšíte. Lektor, kterého znáte, vám pomůže v těžkých časech najít pocit jistoty a stability.

Pokud chodíte do studia na jednoho lektora a doma již používáte lekce online od jiného lektora, pokračujte ve stejném systému, jako jste měli před karanténou. Vždyť zvyk je železná košile. :-)

Nikdy jste jógu necvičili a nemáte svého učitele? Zkuste se připojit do pár živých lekcí na Facebooku nebo Instagramu, vyzkoušejte nahrané lekce na cvičebních portálech nebo YouTube. A uvidíte. Pokud je pro vás hlas lektora, jeho vedení do pozic, vysvětlení i tempo lekce přijatelné, pak s ním zkuste začít a uvidíte. Možná vám bude vyhovovat, možná budete mít chuť experimentovat  … vše je úplně fajn. Důležité je začít. Každá minuta jógové praxe na podložce i mimo ni se počítá.

Pojďme cestou jógové praxe s láskou, trpělivostí, pokorou a péčí o sebe i druhé.

„Nebojím se toho, co přijde zítra, protože jsem se poučil z toho, co bylo včera, a s láskou si užívám dnešní den.“
William Allen White

Opatrujte se a těším se na vás při čtení dalšího dílu Jóga Teacher toolbox… čtení nejen pro lektory.
Namasté Zuzka

 

Objednat předplatné