sobota 3. 6. 2023
Stále více lidí se obrací k jógové praxi, aby vyřešilo nějaký fyzický problém. Na radu svého lékaře, fyzioterapeuta nebo na doporučení přátel přicházejí na jógové lekce, aby našli úlevu od bolesti v kříži, problémů s kyčlemi, s krční páteří a mnohými dalšími. Záhy zjišťují, že jim jóga dává ještě něco dalšího, o čem netušili, že jim schází: vnitřní naplnění, poznání smyslu.
Zatímco počátky se pohybují spíše na rovině filozofické a mentální než fyzické, běžné užívání fyzického aspektu jógy se rozšiřuje za hranice obecné fyzické zdatnosti a bývá považováno za lék na problémy těla.
To určitě není špatně, protože jóga jednak nehodnotí, jednak skutečně může pomoci zlepšit svalovou nerovnováhu, zvýšit flexibilitu a posílit svalstvo. Je však třeba připomenout, že pouhá docházka na lekce nutně nemusí být zárukou uzdravení v pravém slova smyslu. Stěžejní je se józe otevřít a dovolit jí, aby nám pomohla. Jak na to?
Prozkoumejte fyziologii svého záměru
Záměrně nepíši „problému“. Nemusí se vždy nutně jednat o problém, onen termín může být při nesprávném použití zavádějící. Může jít jen o něco, co chceme vyřešit, vylepšit, podívat se tomu „na zoubek“, tedy prozkoumat, zvědomit si, připustit, přiznat.
Vnímejme sami sebe, co, kdy a jak cítíme, co se s námi v určitých situacích/polohách (nejen fyzických) děje. Čím více poznáme sami sebe, tím vstřícnější a jemnější k sobě budeme, tím snáze se na sebe budeme moci/umět naladit a žít spokojeně bez ohledu na to, co se třeba odehrává kolem nás.
Nebojte se zeptat
Člověk je tvor společenský a není ostuda, zeptá-li se na něco, na co sám nestačí. To je ostatně jednou z jógových etických zásad známých jako jama a nijama – uznat, na co nestačíme. Pokud cítíte, že potřebujete pomoci, ať už v rovině psychické, mentální nebo fyzické, nestyďte se o tuto pomoc požádat.
Místo slabosti prokazujete spíše sílu, protože dáváte najevo, že vidíte situaci v její plné celistvosti, nebojíte se podívat se na ni s odstupem a nadhledem a neváháte jednat, kdy je třeba jednat. Uznání toho, že na něco sami nestačíme, může být někdy to nejodvážnější, co vůbec uděláme. Zeptejte se erudovaného odborníka a naučte se s jeho radami pracovat tak, aby vám co nejvíce prospěly. To je jogínský životní přístup – uvědomělý, klidný, vědomý.
Nehledejte univerzální řešení
Pokud vás jóga „chytla za srdce“, pravidelně docházíte na lekce, které vás naplňují, a cítíte, že chcete jít ještě hlouběji, neváhejte si promluvit s lektorem, který lekce vede a který vám sedne po stránce lidské i profesionální.
Může vám pomoci nastavit na míru vaši individuální, osobní praxi, která vás navede přesně tam, kam potřebujete. Hlavní práce ale bude samozřejmě na vás, protože to nejdůležitější si člověk uvědomí teprve v tichu a klidu, o samotě, sám se seboua se svým dechem.
Kam jógová praxe vede
Postupně se sami naučíte, jak svou praxi prohloubit, jak ji modifikovat, aby vám seděla, začnete si všímat, že vaše potřeby se možná den co den mění, že přicházejí a odcházejí ve vlnách. Vytrvalost v pravidelné praxi vám dovolí poznat sebe sama a na tyto potřeby a změny těchto potřeb reagovat a žít v souladu s vlastním nastavením a zároveň s klidem, otevřeností a zdravým sebevědomím přijímat, co život přináší, s vědomím, že díky práci se sebou samým to všechno zvládnete.
V jógové praxi není nic špatně, pokud víte, proč to děláte.