Ájurvéda 16. 06. 2021 PDF Tisk

Jóga, ájurvéda a zima

Pohled jógy a ájurvédy na zimu a způsob, jak zůstat v rovnováze i v tomto období.

 

Jóga, ájurvéda a zima

Ájurvéda vzkvétala před více než 5000 lety v civilizaci, která byla drasticky odlišná od té naší, v kultuře, ve které byl lidský život úzce propojen s přírodním světem. Védští mudrci pochopili, že velké rytmy a síly přírody – střídání dne a noci, rytmický cyklus ročních období – nás všechny ovlivňují, stejně jako období a cykly lidského života. Byli v souladu s přírodou, což také znamenalo být v souladu s individuální podstatou každého z nás, která se skládá ze tří jemných energií: vata, energie pohybu; pitta, energie trávení nebo metabolismu; a kapha, energie tělesné stavby každého člověka.

Nejlepší způsoby, jak se přizpůsobit zimě
Jak už bylo řečeno, roční období, stejně jako lidé, jsou charakterizovány cykly vata, pitta a kapha. Pokud chcete zůstat zdraví po celý rok, zkuste žít v souladu s těmito přirozenými cykly, přizpůsobit se změnám ve svém prostředí prostřednictvím jídla, které jíte, druhu a množství cvičení, které si užíváte, bylin, které požíváte, a tak dále. Zatímco nemůžete ovládat počasí, můžete řídit tyto faktory, které budují vaše zdraví, vitalitu a odolnost vůči nemocem, nebo naopak způsobují vaši slabost a špatnou odolnost vůči nemocem. Zde je pohled ájurvédy na zimu – a na to, co můžete udělat, abyste vy i vaše tělo zůstali v tomto ročním období v rovnováze.  

V zimě je obloha často zakalená a šedá, počasí je chladné, vlhké a těžké a život, i ve městech, se pohybuje pomaleji. Vítejte v sezóně kapha. Když je kapha vyvážená, dodává sílu a stabilitu tělu i mysli. Tato jemná energie je zodpovědná za promazání kloubů, zvlhčení pokožky a zachování imunity. Ale v přebytku to může vést k mizivosti, s tím souvisejícím chorobám, nadměrné hmotnosti a negativním emocím, jako je připoutanost, závist a chamtivost.

Obecně bychom měli v zimě sledovat kapha-pacifikující režim. Ale suché, chladné a větrné počasí může vyvolat i vata a může vést k artritidě, poruchám trávení a dalším problémům.

Ájurvéda začíná ránem
Ájurvéda naznačuje, že bychom na sebe v zimě měli být o něco více ohleduplní, a s tím souvisí i to, že pokud máte možnost si přispat, udělejte to. Po probuzení si oškrábejte jazyk, abyste odstranili mrtvé bakterie a kvasinky, které se v ústech nahromadily přes noc, a udělejte pár jógových cviků na zlepšení funkce viscerálních orgánů. K čištění zubů použijte pastu obsahující hřejivé bylinky, jakými jsou: skořice, hřebíček či haritaki. Vypijte šálek teplé vody s pár kapkami citrónu, abyste stimulovali pohyb střev. Pak si dopřejte rychlou masáž. Rozetřete sezamový olej po celém těle (sezamový olej působí hřejivě). Nechte olej nasáknout po dobu 5 až 10 minut a pak se horkou sprchou zbavte jeho zbytků.

Uzavřete svůj ranní režim s jógu, pránájámou a meditací. Surya namaskara (pozdrav slunci) vás nejen nabije příznivou energií, ale hlavně otevře váš hrudník, hrdlo a dutiny, a pomůže odstranit přetížení v respiračních orgánech. Vhodné jsou pozice ryby, luku, kobylky, velblouda a jiné, hrudník otevírající, ásany. Do každé pozice zkuste zahrnout dech bhastrika, tzv. dechový oheň, který budete vyrovnávat systematickým odpočinkem. Tato dýchací praxe vytváří teplo a eliminuje hlen z dýchacího traktu. 

Po meditaci je důležité jíst bohatou snídani. Pokud po ránu budete hladovět, bude vaše tělní tkáň vysychat a způsobí přemíru energie vata. Vychutnejte si misku ovesných vloček, ječmene, kukuřičného masa, tapioky nebo rýže basmati mírně okořeněné skořicí. Hodinu po snídani vařte 1/2 čajové lžičky čerstvého nebo práškovitého zázvoru, 1/2 čajové lžičky skořice a špetku drceného hřebíčku v šálku horké vody po dobu 5 minut. Pít tento čaj je důležité, abyste zvýšili schopnost svého těla trávit, zlepšili krevní oběh a snížili nadbytek hlenu.

Cvičte!
Pokud se necítíte na výběh pod mrazivým nebem, klidně zůstaňte uvnitř a vychutnejte si nějakou skupinovou lekci v místním jóga studiu. Cvičte nejen fyzické tělo, ale také klid sami v sobě tím, že nasajete sluneční světlo, kdykoliv to bude možné. Sedněte si u okna, abyste se koupali v ranním nebo večerním světle. Sluneční paprsky uvolňují svaly, produkují vitamín D, potlačují sezónní afektivní poruchu (poruchy nálad) a pomáhají tělu udržovat zdravé spánkové rytmy.

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné