BLESKOVĚ
Teacher toolbox blog 26. 07. 2019 PDF Tisk

Jóga a západní svět...?!

Pokud dnes v naší společnosti vyřknete slovo jóga, všichni vědí. Když jsem začínala učit před téměř dvaceti lety, lidé se na mě dívali podezřele, někteří si mysleli, že patřím do nějaké sekty, a jiní že jsem blázen. Dnes je situace úplně jiná.

Jóga a západní svět...?!

Jógu naleznete i tam, kde byste tuto filosofii, učící přístup k životu a duchovnímu růstu, nečekali.

Ano, z jógy se stal multimiliardový byznys. Jen v roce 2017 je uváděno přibližně 170 miliard dolarů utracených prokazatelně za oblečení, pomůcky, školení, on-line lekce, kurzy a zájezdy. Celosvětově se odhaduje, že jógu praktikuje 300 milionů lidí. Ve Spojených státech je jóga čtvrtým nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím.

Můžete se zúčastnit klasické hathajógy, hot jógy, naked jógy, vzít na lekci svého psa nebo si zacvičit s kůzlaty. Pro velké labužníky je k dispozici heli jóga, kde vás vyzvedne limuzína před hotelem a odveze vás na heliport a pak do Grand Canyonu, kde vás čeká vinjása jóga, pak focení profesionálním fotografem, abyste měli fotky na svůj Instagram, a nakonec snídaně na skalním útesu.

Je toto opravdu to, co hledáme? To, co bychom jako lektoři jógy měli předávat?

Nemyslím si. Západní svět se k józe chová jako objevitelé v době kolonizace. Boříme tradice staré tisíce let a přetváříme je k obrazu svému a ke svému prospěchu. I já jsem zastáncem vývoje a přijímání nových poznatků, které jógový svět posouvají a vytvářejí nové směry, avšak s úctou k tradici. Vždyť i lidstvo se mění. Dnes je průměrná výška větší, než bývala před sto lety, zatížení naší nervové soustavy je jiné, stejně jako celý náš životní styl. Shodneme se, že jóga představuje pro nás, lidstvo, správný směr. Pomáhá nám řešit zdravotní problémy, učí nás správně se chovat nejen ke světu okolo nás, ale i k sobě samým. Jóga má svá pravidla i pevný řád, který někdy úmyslně, někdy neúmyslně narušujeme.

Co můžeme udělat, abychom zachovali jógu v podobě, která je předávána indickými guru po staletí? Správným poznáním. Jedině tak nebudeme při lekci pouštět songy Madonny nebo Cold Play, používat šamanské rituály nebo spojovat jógu s fitness aktivitami.

Co je jóga?

Jóga (správná výslovnost je jog) pochází z Indie a je tisíce let stará. Šrí Pataňdžali napsal Pataňdžaliho Jógasútry kolem 2. století př. n. l. Sám tyto texty nazýval  „překladem principů jógy“ ze starých védských textů. Sútry v doslovném překladu znamenají nítě nebo filosofické pokyny, vodítka. Popsal jógu slovy „chitta vritti nirodha“, což lze volně vysvětlit slovy jóga zklidňuje těkavou mysl, nebo možná lépe: jsme ve stavu jógy, pokud můžeme zastavit myšlenky v přítomnosti.

Ano, dnes žijeme v 21. století a je třeba aplikovat tento pohled i na Jógasútry, ale mnoho věcí, které do jógy přinášíme, naši mysl nezklidní, neztiší, spíše naopak.

Co je sanskrt a jak souvisí s jógou?

Je to jeden z nejstarších jazyků na zemi. Je to opravdu významný spirituální jazyk, který je díky libozvučnosti nazýván poezií. Ale to, že je něco napsáno v sanskrtu, neznamená, že je to rovnou náboženství. Pokud se rozhodneme tento jazyk ve svých lekcích používat, je třeba ho pochopit a naučit se ho.

Samozřejmě můžeme jmenovat a podrobně definovat další a další termíny, které by si měl každý lektor osvojit, aby je správě interpretoval a předával svým studentům. Třeba se k nim dostaneme v dalších dílech Teacher toolbox blogu. Teď ale zpět k původní otázce...

Co je tedy jóga v Indii a co v západním světě?

Jóga je v západním světě prezentována jako fyzické cvičení. Ano, v 80. letech 20. století skutečně Ameriku zaujala praxe jógových pozic, protože celá společnost byla tímto směrem orientována, ale i tak byly zachovány tradice a pravidla. Co se tedy za těch pár desítek let změnilo? Internet a sociální sítě. Touha napodobit neuvěřitelné pozice, které vidíme na fotkách, které někdy s jógou už ani nesouvisí. Jsou ukázkou dokonalého ovládání akrobatického umění, které si zaslouží obdiv, ale není to jóga. Co třeba jnana jóga (studium spirituálních textů jako jóga), bhakti jóga (oddanost jako jóga), karma jóga (činy pro komunitu jako jóga). Ano, i toto jsou jógy a jejich hlavní náplní nejsou pozice, o ty tu nejde vůbec, nebo velmi málo. Když jsem se při svých studiích ptala lidí přímo v Indii nebo svých učitelů, kteří józe zasvětili celý život, co je pro ně jóga, pak jsem vždy dostala tuto odpověď: „Jóga je nedílnou a důležitou součástí mého života.“ Někteří z nich určitě nepraktikovali a nebyli schopni předvést stoj na rukou, a přesto byli a jsou jogíny tělem i duší.

Tedy, zkusme my, lektoři, k józe přistupovat s respektem k tradicím, pokorou a úctou. Pečlivě přemýšlejme nad tím, jak toto učení předáváme, a zda je také nedílnou součástí našich životů i mimo podložku a instagramové posty.

S láskou a pokorou,

Zuzka Klingrová

foto: archiv Z. Klingrové

Objednat předplatné