BLESKOVĚ
Domov jako talíř blog 09. 10. 2020 PDF Tisk

Jak zkrotit nepořádek s lehkostí

Nebaví vás uklízet? Vždy hledáte jinou činnost, která vás odvede od úklidu? Nabízím pět tipů, jak s úklidem nebojovat, ale hravě si poradit.

 Jak zkrotit nepořádek s lehkostí

 

  1. VYFOŤTE MÍSTNOST PŘED A PO

Jestliže máte problém začít, zkuste si danou oblast vyfotit a vyhodnotit, co vidíte.
Fotka totiž pomáhá vidět prostor jiným pohledem. Změní vaši perspektivu a umožní vám odstup, abyste se rozhodli, co máte ponechat a co musí jít pryč.
Až místo uklidíte, vyfoťte ho znovu, abyste mohli srovnat, jaký je rozdíl.

Člověka povzbudí, když má vizuální důkaz něčeho, co se mu povedlo.

  1. NEPOŘÁDEK PŘITAHUJE NEPOŘÁDEK

Nejspíš v každém domě, kanceláři nebo bytě jsou určitá místa přitahující nepořádek. U nás doma je to např. komoda v předsíni, kuchyňský stůl a můj noční stolek. Snažím se každý večer na ta místa zaměřit a uklidit je. Proč? Nepořádek přitahuje další nepořádek. Takže jakmile se začne hromadit, začne se i rozšiřovat. Naučte se uklízet pravidelně místa, která přitahují nepořádek, tak vznikající hromady udržíte pod kontrolou.

  1. UKLÍZEJTE OKAMŽITĚ

Umyjte nádobí, jakmile uvaříte.
Pověste si šaty hned poté, co si oblečete župan.
Dejte si složky do pořadače, jakmile naleznete, co jste potřebovali.
Pokud po sobě ihned uklidíte, dokážete všechno mnohem lépe zvládnout. Udělat malou činnost hned je jednodušší než potom časově náročnější úkol.

  1. NOVÝ ZAČÁTEK

Jedna kamarádka vždycky prvního ledna zcela vyklidí ledničku – zbytky jídla, hořčici, kyselé okurky, kečup, všechno. Může to vypadat jako velké plýtvání, ale naprosto chápu její touhu začít rok něčím novým a čerstvým. Pokud chcete ukončit staré, nečekejte na konec roku a udělejte si nějaký svůj rituál nových začátků už dnes.

  1. ZAMĚŘTE SE NA NEJVĚTŠÍHO NEPŘÍTELE

Zeptejte se sami sebe: „Jaký druh nepořádku mě nejvíce rozčiluje?“
Nepořádek má mnoho podob. Může se týkat oblečení, hraček, papírů, kuchyně, auta, prádla, přípravy do školy…Snažte se zatočit především s tím nepořádkem, který vás nejvíce rozčiluje.
Nikdo nikdy nelituje toho, že vyměnil žárovku. Jděte a vyměňte ji hned teď. Co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítra. A pak při jednom vyměňte i tu spotřebovanou ruličku toaletního papíru.

Krásné podzimní dny plné hlavně toho vnitřního klidu

Olga

Objednat předplatné