Domov jako talíř blog 10. 04. 2020 PDF Tisk

Jak se neutopit v domácí korona ponorce

Několik nápadů z dílny Olgy Buškové na téma, jak se nezbláznit v době koronavirové...

Jak se neutopit v domácí korona ponorce

1. VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ PROSTOR
Některé situace mohou být teď doma náročnější, proto zkuste ponechat svým dětem, partnerovi, ale i sobě vnější a vnitřní prostor.

Podívejte se, zda ve vašem soužití má každý svoje teritorium, byť by bylo jen 1,5 metru čtverečního. Člověk by měl mít možnost někdy přemýšlet sám. Ne každý může jít hned ven do přírody. Myslete na to, že i vaše těla se potřebují nadechnout volností, aby nebyla stále organizována jinou osobou.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:
Kam si můžete sami se sebou na chvíli zalézt?
Jak nejraději odpočíváte a jak často?
Co vám v tyto dny dělá největší radost?

2. CHVALTE
Soustřeďte se tyto dny více na pochvalu. Děti zázračně prospívají a rostou, když je chválíte. Pochvala je jako objetí. Nezáleží na tom, jaké horší stránky podle vás mají – pokud soustředíte pozornost na přednosti a schopnosti dítěte, bude dělat úžasné pokroky. Dobro bude narůstat a nakonec zastíní veškeré slabiny. Platí to vlastně pro všechny bez ohledu na věk či velikost. Vyzkoušejte to i v případě, pokud se setkáte s nějakým dospělým – a nemusíte ho ani znát – když si budete všímat toho, co je na něm skvělého, situaci to vždy prospěje. Nejúžasnější věci se dějí, když se zaměříme na dobro v druhých lidech.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:
Kdy jste naposledy pochválili sami sebe?
Co vám doma více roste? Květiny, nebo prach?
Zkuste každý den každého člena domácnosti pochválit.

3. KO-NEČ-NĚ SI UKLIĎTE
Konec výmluv. Pokud je váš kalendář teď prázdný a vaše práce stojí, tak se přestaňte vymlouvat, že nemáte čas. Vezměte si na pomoc ocet nebo jiný saponát a začněte gruntovat. Uvidíte, budete z toho mít radost vy i váš domov.

4. MLČTE
Venku musíte nosit roušky, abyste chránili ostatní. Zkuste doma chránit ostatní tak, že změníte i svůj slovník. Chvalte a používejte více slova laskavosti. Mějte krásné dny plné přítomnosti. V jednoduchosti je síla. Méně je více. Zkuste se dorozumívat se svými blízkými jen očima. Záleží na vás, zda takový „rozhovor“ chcete vést denně pět minut nebo jen jeden den v týdnu. Setrvejte v tichu a jen se dívejte. Z očí do očí. Uvidíte, že není třeba slov a v tichu je možné říci tolik jen očima. Nic nedělejte, jen se dívejte. Nepřemýšlejte, co si druhý myslí, a jen si to užívejte. Tím, že sedíte proti sobě v tichu, vytváříte oázu klidu a míru. Mysl nechte jít, kam chce. Budete překvapeni, jaký rozdíl nastane, když se takto budete vnímat častěji a častěji.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:
Když se zaposloucháte do zvuků svého domova – co slyšíte?
Naslouchejte vařící vodě, krokům na podlaze nebo hučení lednice.
Co vám váš domov říká?

5. DOPISUJTE SI HRAVĚ
Co kdyby se toaleta změnila na místo pro vzkazy? Nechte na toaletě zápisník a tužku a hrajte si s ostatními členy rodiny. Vždy když někdo přijde na toaletu, zanechá zde úkol nebo vzkaz pro jiného člena domácnosti. Ten jej po přečtení musí splnit a zanechá zde další úkol či zprávu. Takové dopisování se dokonce může stát hrou, která rozpouští křivdy či zjemňuje nedorozumění. Už vás napadl první vzkaz, který zde zanecháte?

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:
Co byste dneska nejraději spláchli?
Co vám způsobuje v životě zácpu (lidé, situace)?
Jak se tady můžete cítit lépe?
Jaký předmět vám zde symbolizuje zdraví?

6. VÝDECH. NÁDECH.
Jestli se chcete nadechnout, musíte nejdřív vydechnout.

Zastavte se. Vždycky a všude. Větrejte sebe, ale nezapomínejte i otevírat okna a pouštět vzduch do vašeho příbytku. Najděte si také nějaké vhodné dechové cvičení pro svoje tělo. Čerstvý dech dává více klidu do příbytku těla i domova.

PROZKOUMEJTE SAMI SEBE OTÁZKAMI:
V jakých situacích se vám teď špatně dýchá?
Co musí mít pro vás doma zajímavou chuť kromě jídla?
Jaké okno otevíráte nejčastěji?

 

Mír s vámi i vaším domovem
Krásné dny
Olga
www.olgabu.cz
foto: Olga Bušková

Objednat předplatné