Jin jóga 01. 08. 2016 PDF Tisk

Jak jsem objevila druhou stranu dynamické jógy – jin jóga

My všichni se neustále vyvýjíme a měníme - to, co nám bylo příjemné kdysi, už nám nemusí být příjemné nyní a zatímco dříve jsme inklinovali k rychlejšímu pohybu, nyní možná vyhledáváme ten pomalejší a klidnější...

Jak jsem objevila druhou stranu dynamické jógy – jin jóga

„Pořádně se zapotit, to je důkaz, žes byl cvičit.“ – Tohle tvrzení si myslí plno lidí.

My praktikující ale víme, že cvičení není pouze o zapocení. Je to o cviku mysli, trpělivosti a naslouchání svému tělu. Musím se přiznat, že jsem byla taky taková.

V 15 letech jsem šla s maminkou na svou první jógu. Bylo to v komplexu s posilovnou, s namakanými lidmi, co zvedali nesmyslně těžké činky. Všude zářilo bílé světlo ze zářivek a já z toho měla neblahý pocit. Měla jsem o józe úplně jinou představu. Cvičili jsme, váleli jsme se po zemi, pokukovala jsem po ostatních, co je na tom může bavit. Na konci při závěrečné „meditaci“ nad námi řinčel strop, nad kterým někdo běhal na běžícím páse a já se prý měla uvolnit. Chacha, tady už mě neuvidíte (no dobře, dám ještě šanci – 5x).

Vůbec jsem nechápala, co na tom lidé mají. Možná mi to mnoho z vás vyvrátí, budete tvrdit, že se dá cvičit úplně všude. Asi jo, ale do takové fáze jsem ještě nedošla. Já zkrátka potřebuji klidné, příjemné prostředí. Kde jsou ti, kteří jógu chápou a vidí v ní víc než cvičení.

Po 8 letech aerobiku pro mě byla hatha jóga něčím nemyslitelným – hloupé to mládí (teď můžu jen litovat, že jsem se to nesnažila lépe pochopit a rovnou jsem to zatratila). Tento zážitek (po 6 pokusech) mě odradil na 5 dlouhých let, bohužel. Jóga se ale začala postupně rozšiřovat a rozvíjet i do našich českých končin. Dostávaly se k nám další styly. Byly mezi nimi i dynamičtější. Tak to je něco pro mě – aštanga vinyasa jóga! Úplně jsem jí propadla. Z každé lekce jsem chodila vyřízená, ale moc příjemně. Ten dobrý pocit, že se opravdu zpotíte, a přitom se krásně protahujete a nakonec si dáte i krátkou meditaci. Najednou to byl úplně jiný svět. Pochopila jsem ho!

Postupem času jsem chtěla poznat i jiné styly. Narazila jsem na skvělou lektorku, pro kterou je jóga něčím jiným než pro mě. Má ráda klidnější styl. Více protahování, relaxace. Řekla jsem si, že to zkusím znovu – nějaký klidnější styl, ať se pořád tak nedřu.

Představila mi jin jógu. A je to boží! Vysvětlila mi, že žiji pouze v jangovém světě – stále za něčím spěchám, dřu se a už nemyslím na tu druhou, klidnější stranu – jinovou. Styl téhle jógy je založen na protahování kloubů, posiluje imunitu a uvolňuje přebytečnou tenzi. Vytváří v nás pocit lehkosti, klidu a trochu i ochlazení. Zkrátka vám zas trošku obrátí proudění životní energie. V ásanách se drží nejméně 3 minuty a vy si musíte najít pohodlí v dané pozici.

Při jin józe úplně vypnete, soustředíte se pouze na sebe. Pěstuje vám nesoudící pozornost na to, co se děje s vaším fyzickým či emocionálním tělem. Jste pouze pozorovatel!

 

Objednat předplatné