Hatha jóga 19. 12. 2016 PDF Tisk

Jógové vyvažování protikladů

Milujeme-li ze srdce, rozlišování mizí a stává se přirozeností vnitřního hlasu, který vždy ví, kudy jít a co dělat. Učíme se poslouchat a respektovat každým nádechem a výdechem, a to nejenom na podložkách.

Jógové vyvažování protikladů

Spojením síly a pružnosti na úrovni fyzické i psychické dochází k vyvažování protikladů. Hledáním rovnováhy pomocí ásan, pránájámy, relaxací i meditací, očistných technik se v těle i mysli objevuje lehkost a příjemný pocit plnosti energie. Objevujeme prostor v sobě sama, poznáváme a rozvíjíme přirozené možnosti, které máme. Jógová praxe stáčí směr pozornosti dovnitř, do sebe a přívlastek u slova „jóga“ není podstatný. Milujeme-li ze srdce, rozlišování mizí a stává se přirozeností vnitřního hlasu, který vždy ví, kudy jít a co dělat. Učíme se poslouchat a respektovat každým nádechem a výdechem, a to nejenom na podložkách. Ve společnosti jógy v sobě otevíráme schopnost jemného vcítění a respektu. Možná objevujeme určitou sílu, kterou každý z nás máme – jen jsme ji doposud nevnímali.

Jógovou praxí formujeme své fyzické tělo, ulehčujeme mysli, aby nebyla tak přeplněná, a objevujeme neuvěřitelný vesmír v sobě. Pomalu se mohou proměňovat i chutě, nároky na sebe sama a své okolí. Jako kdybychom zjemňovali a začali efektivně využívat své tělo i psychické schopnosti. Budujeme v organismu sílu, díky které se naše tělo stává pevným chrámem. Chrámem poskytujícím ochranu a také útěchu. Když otáčíme pozornost dovnitř a vstoupíme do chrámu, cítíme se jistí a silní, čas vědomě plyne a v srdci je cítit klid a mír. Vstupujeme do chrámu, který ochraňuje to nejcennější, co máme – sebe sama, vnitřní Já.

Přitom všem, pozice a dechové techniky stále rozdmýchávají vnitřní oheň, který je třeba pro trávení a správné vylučování. Díky vstřebávání živin a prány (energie) je chrám dobře vyživován. Jeho stavební kameny se zpevňují a pevnost v jeho konstrukci se projevuje v lehkosti mysli – ve vědomí. Spalováním toxinů (jedů v těle) pomocí jógových technik vedeme tělo k jeho přirozené regeneraci, očistě a podporujeme proudění energie. Pravidelnou praxí možná přichází i čas na otevření knížky o jógové filosofii, kde se setkáme s osmistupňovou jógou, začínáme pronikat do tajů jógové filosofie. Jógová doporučení pataňdžaliho systému nás vedou k pravidelnému režimu, přemýšlení o sobě sama v kontextu všeho okolo nás. A tak jógová filosofie začíná vyživovat pravou podstatu, i když třeba jen v krátkých záblescích.

 

Objednat předplatné