sobota 7. 12. 2024
Mudry jsou gesta, která slouží k vnitřní komunikaci. Vyvažují a propojují jednotlivé části těl, a především v jemněhmotné anatomii, která vzešla z tantry, obaly člověka (kóši).
Obaly jsou vzájemně pronikající oblasti, které se navzájem silně ovlivňují. Když se něco děje na jedné úrovni, postupně se to odrazí i na úrovni další. Mudry zapojují svaly, které se vůlí ovládat nedají. Zapojení vzniká na základě spojení určitých částí těla, jako například prsty, ruce, obličeje.
Gesto namasté (namaskár mudra) představuje víru, že se v srdeční čakře každého z nás nachází Božská jiskra. Gesto je přijetím duše jednoho, duší druhého.
Nama znamená klanět se, as znamená já, a te znamená ty. Namasté tedy doslova znamená „klaním se ti“.
Provádění mudry andžalí
Pro provedení mudry andžalí spojíme dlaně k sobě na úrovni srdeční čakry, zavřeme oči, a mírně skloníme hlavu. Dlaně můžeme spojit také v úrovni třetího oka, skloníme hlavu, a pak přeneseme dlaně směrem dolů k srdci. Vyjádříme tak obzvláště hluboký respekt.
Ruce spojujeme dohromady u srdeční čakry, abychom rozproudili božskou lásku. Skloněná hlava a zavřené oči pomáhají mysli odevzdat se božskosti v srdci. Andžalí můžeme provádět i sami k sobě, jako meditační techniku, abychom se dostali hlouběji do srdeční čakry; o meditaci, ačkoliv rychlou, ale stejně krásnou, se jedná i při provedení k druhé osobě.
Pro učitele a žáka, andžalí umožňuje dvěma jedincům spojit své energie na místě neomezeném časem, či egem. Jestliže je gesto prováděno z hloubi srdce a s odevzdanou myslí, může vykvést ve spojení ducha.
V ideálním případě by andžalí mělo být provedeno na začátku i na konci lekce. Na konci lekce se obvykle provádí proto, že mysl už je méně aktivní a energie v místnosti je pokojnější. Učitel zahájí andžalí jako symbol vděčnosti a respektu ke svým studentům a jeho vlastním učitelům. Na oplátku zve studenty, aby se spojili se svým původem, a tím umožnili plynout v pravdě, že když žijeme srdcem, jsme všichni jako jeden.