Veganský svět blog 17. 04. 2020 PDF Tisk

Fermentovaný bulgur

Neplánovaný a dlouhodobý domácí pobyt přinesl i příjemné věci. Naše pokusy s fermentací se dočkaly výsledků a já vám přináším náš asi největší úspěch, a to sýr z fermentovaného bulguru.

Fermentovaný bulgur

Ani jsme nečekali takovou skvělou chuť, já tedy rozhodně ne. Myslím, že nás výsledek velmi mile překvapil. Získali jsme cenné zkušenosti i z fermentace vlašských ořechů a slunečnicových semínek, které tvoří základy pro různé pomazánky. Daří se nám fermentovat zeleninu, asi největší klasika je zelí, samozřejmě. Je to velmi příjemný pocit připravit si něco takového sám.

Výhodou není jen skvělá chuť, ale i zdravotní přínos. O fermentování jsem už psala. Ale nezaškodí si připomenout výhody tohoto způsobu zpracování potravin. Při fermentaci vznikají pokrmy, které překypují životem a zdravím. Dosáhneme velmi specifické chutě. Hlavní výhodou fermentace je, že potraviny konzervuje a zároveň je dělá lépe stravitelnými. Dobrým příkladem je fermentování sóji a vznik tempehu, misa či tamari. Ale i pšenice je pro nás snáze stravitelná, když projde procesem kvašení. Tyto potraviny obsahují zdraví prospěšné látky, podporují naši imunitu. Starají se o naši mikroflóru a správné zažívání.

Mohli bychom pokračovat a vyjmenovávat další výhody kvašení, ale raději se pusťme do výroby fermentovaného bulgurového sýru.

Pro přípravu bulgurového sýru budete potřebovat:

  • 500 g bulguru (nejlépe v bio kvalitě)
  • 25 g kuchyňské soli
  • 1 a ½ l odstáté vody
  • různé sušené koření
  • olivový olej

Postup

  1. Bulgur propláchněte v cedníku a nechte okapat.
  2. Ve vodě rozmíchejte kuchyňskou sůl. Do skleněné nádoby (my jsme použili 5litrovou sklenici) dejte bulgur a zalijte ho vodou se solí. Nechte ho na kuchyňské lince stát. První dva týdny promíchávejte 2–3krát denně. Pak už stačí jen jednou za den. Celá fermentace trvá 4–5 týdnů.
  3. Je to dlouhý proces, během kterého uvidíte, jak se bulgur mění, rozpadá a získává zcela jinou formu. Dávejte pozor, abyste ho míchali jen čistou lžící. Nádobu vždy uzavřete. Směs nijak nezapáchá, nemusíte se toho bát.
  4. Po uplynutí doby fermentace si připravte cedník a plenu nebo jinou čistou tkaninu, kterou položte přes cedník.
  5. Směs kvašeného bulguru přes ni přelijte a nechte takto odkapávat 12 až 16 hodin.
  6. Hotová směs bude připomínat modelínu. Z ní vytvarujte kuličky o průměru cca 3 cm. Ty obalte v sušeném koření. Záleží na vašich chutích, můžete použít sušenou červenou papriku, česnek, exotické koření jako kari nebo zaatar apod.
  7. Takto připravené kuličky dejte na rošt a nechte v teplé místnosti sušit 8 až 12 hod. Pak je dejte do skleněné nádoby a zalijte olivovým olejem. Skladujte v chladničce, kde vydrží opravdu dlouho.

 

Mají jemně pikantní sýrovou chuť. Dají se konzumovat jen tak nebo použít jako základ na pomazánky apod. Pokud se do téhle fermentace pustíte, přeji vám, abyste byli s výsledkem spokojeni tak jako my.

S láskou Tina

foto: Shutterstock.com a archiv autorky

Objednat předplatné