Domov jako talíř blog 11. 06. 2021 PDF Tisk

Domov je jako kolotoč, jen rychlost určujete vy

Domov je místo, kde je vše ze mě. Rozhlédla jsem se kolem sebe a uviděla, že jsem vším: rozkvetlá orchidej na parapetu. Neumytá vidlička ve dřezu. Napůl vytlačená pasta v koupelně. Pohozený ovladač na sedačce. Klíče u vchodu. Černé lodičky v botníku. Vůně parfému na chodbě. Nedopitá studená káva v hrnečku. Kelímek od jogurtu v koši. Sklenice medu na lince. Pravá bílá teniska na levé.

Domov je jako kolotoč, jen rychlost určujete vy

Je úplně dokonalý a správně stvořený.

Domov je jako kolotoč. Točí se tam den a noc. Pořádek a nepořádek. Nic nezůstane stát, protože pohyb je motorem materiálního světa a z tohoto pohybu vzniká život.

Důležité je na sebe netlačit při úklidu nebo domácích pracích, protože i při nich se dá krásně meditovat bez jógamatky.

Několik tipů, které pomáhají mně nebýt zajatcem úklidu, ale příjemně se napojit na sebe.

Pozorujte bubliny ve dřezu
Zkuste si z domácích prací udělat vědomou aktivitu. Pusťte vodu. Přidejte mycí prostředek a pozorujte, jak se pod dopadající vodou vytvářejí bubliny. Zaposlouchejte se do zvuku tekoucí vody a vnímejte vůni saponátu. Zkuste svůj pohyb rukou co nejvíce zpomalit.

Uchopte špinavý talíř. Prociťte jeho tvrdost. Vezměte houbičku a umyjte ho. Pozorujte pěnu. Vnímejte skřípavý zvuk houby klouzající po nádobí. Soustřeďte se na to, že měníte špinavé na čisté. Nádobí opláchněte. Nechte je oschnout nebo utřete do sucha utěrkou. Nespěchejte.

Opečujte sebe v bublinách
Představte si, že jste sami špinavým talířem po celém dni. Natočte vodu do vany a přidejte svůj oblíbený koupelový olej. Zapalte svíčky, pokud je máte rádi. Navolte si takovou teplotu, jakou potřebujete. Vstupte do vany. Představte si, že jste jako talíř, který potřebuje po celém dni umýt. Položte se na záda a ponořte tělo do vody. Plně se soustřeďte na své pocitové vjemy. Všimněte si, jakou má voda teplotu, vnímejte hladký povrch vany. Vyndejte ruku z vody a pozorujte, jak po ní stéká voda.

Představte si, že tím, že ležíte ve vaně, tak smýváte vaše zážitky z celého dne. Vyprázdněte svou mysl od všech myšlenek a úkolů. Zaměřte pozornost jen na pocity. Vychutnejte si ten zážitek. Zůstaňte ve vodě tak dlouho, jak to budete potřebovat. Pak opláchněte své tělo, tak jako oplachujete talíř. A zachumlejte se do měkkého ručníku. Jste krásný čistý talíř. Váš zítřek bude nový labužnický den plný zážitků.

Ať vám domov a vše v životě chutná!

Krásné dny 

Objednat předplatné