Ostatní jógy 17. 09. 2015 PDF Tisk

Detox jóga

Provádět očistu a po jejím absolvování zůstávat ve stejných stereotypech a zvycích je zbytečným úsilím a možná to tělu více uškodí, než pomůže.

Detox jóga

K očistě těla je třeba vědomá pozornost. Pokud se člověk rozhodne své tělo i mysl pročistit (zbavit starých nánosů), měl by tak činit s vědomím, že po očistě zavede do svého životního stylu nové stravovací, pohybové a relaxační postupy, které budou pokračovat v principu očisty. 

Provádět očistu a po jejím absolvování zůstávat ve stejných stereotypech a zvycích je zbytečným úsilím a možná to tělu více uškodí, než pomůže. Zkoušet očistu jen na chvilku je bezvýznamné a nerozumné. Pokud se člověk opravdu rozhodne pro detox s cílem něco ve svém životním stylu změnit, pak očista má svůj význam.

Očistné techniky

V různých východních přírodních medicínách existují mnohá doporučení pro očistu organismu. Ájurvéda se zabývá pančakarmou (očistné principy) a v józe se nacházejí tvz. šatkarmas (5 očistných technik). Z jógových postupů se lze zaměřit kromě pravidelných výplachů nosní sliznice, pročišťování trávicího traktu a rekta na jednu základní očistu, tvz. šankprakšalánu. Její princip spočívá v popíjení slaného roztoku a cvičení několika základních pozic jógy, které mají za cíl pročistit celou trávicí soustavu. Pokud je tato technika pro někoho příliš náročná, je možné cvičit jógové ásany tak, aby vytvořily celistvé působení na organismus a spalovaly vše, co je třeba v těle i v mysli spálit. 

Jak zahřát tělo

Detox jóga je způsob ásanové a dechové praxe, která vede k nastartování očisty. Pro očišťování je vhodné teplo, které pomáhá lidskému tělu neztrácet jeho teplotu. Lehce příjemně prohřátý prostor místnosti, kde se cvičí, je vhodným pomocníkem, ne však podmínkou pro cvičení detox jógy. V lidském těle vytváří teplo pohyb a spojení pohybu s dechem. Tímto způsobem plynutí „flow“ dojde k rozpohybování energetického potenciálu organismu, povzbuzení a vytvoření tepla v těle. Jedná se o tzv. vnitřní oheň ágní, který sídlí v oblasti solárního centra. Velice blízko k tomuto ohni (vnitřnímu slunci) má i centrální zdroj energie – Slunce. Velký a malý zdroj jsou vzájemně propojeny, a to má vždy dobíjející kvalitu. 

Plynutí s dechem

Dýchání přivádí do těla kyslík, který je důležitý nejenom pro život, ale právě pro rozpoutání ohně. Díky kyslíku přijímanému do organismu dokážeme zažehnout oheň tak, aby měl sílu např. rozkládat suroviny (potrava), které do něj vložíme. S kvalitními zdroji potřebujeme méně potravy, protože náš organismus si dokáže velice dobře poradit a efektivně zpracovat vše, co přijme. K tomu významně pomáhá jógová praxe. Ladí organismus a vytváří prostředí, ve kterém vnitřní procesy, především metabolismus, účinně probíhají. Z hlediska detox jógy je tedy důležité plynout na vlně dechu. Navazovat jednu pozici na druhou tak, aby byly na základě fází dechu spojeny do jednoho celku, ve kterém pořádně zatopíme. Když k tomu zapojíme střed těla, uzavřeme unikající energii z těla a provádíme twisty, kumulujeme teplo, které má sílu pálit. Teplo (oheň) vyžene z těla vše, co má odejít, a očista jako prevence nastává. 

Vše s rozumem

Podstupujeme-li pravidelně očisty a vedeme zdravý životní styl, sledujeme zřejmě cíl zdraví. Je to jeden ze způsobů prevence a rozumného rozhodnutí jak pomáhat svému tělu. Nelze však hovořit o tom, že budeme-li pravidelně podstupovat podobné očisty, že budeme zdraví. Reakce buněk v těle je nepředvídatelná. Jejich kombinací se může v organismu něco dít, i když děláme vše pro zdraví. Ale prevence je velice důležitá, a tak bychom si neměli zahrávat se svou leností, která stahuje k těžké energii, nadváze a energetické nepohodě. Naopak. Měli bychom podpořit energii těla, abychom se cítili dobře a věděli, že rozhodujeme o tom, co svému tělu dáme, jak s ním hýbeme a že vše děláme s rozumem. 

 

  • autor: Václav Krejčík
  • www.energystudio.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné