Filosofie jógy 15. 11. 2022 PDF Tisk

Co nám radí Jógasútry...

Mysl se stane klidnou, když budeme kultivovat přátelské pocity vůči těm, co jsou šťastní, soucit s těmi, co jsou nešťastní, radost pro ty, kteří zažívají úspěch, a neutrální postoj k těm, kteří páchají zlo.

Co nám radí Jógasútry...

Ve 196 krátkých aforismech je shrnuto obrovské množství moudrosti. Mnoho lidí má ale pocit, že jsou dobré jen pro jogíny meditující dlouhé roky vysoko v Himálaji. Jejich moudrost je ale přínosná i pro nás – v dnešní době a světě, ve kterém aktuálně žijeme. Klid a vyrovnanost mysli totiž hledali lidé od počátku věků, a tak se rady staré tisíce let mohou hodit i nám.

Nedávno mi přišla od kamarádky textová zpráva, která měla jistě sloužit k mému pobavení. Na displeji telefonu se objevil následující text: „Dobrá nálada nevyřeší všechny problémy, ale naštve tolik lidí, že stojí za to, si ji udržet.“ Dívala jsem se na těch pár řádků a úsměv nepřicházel. Copak moje dobrá nálada není prvním krokem k tomu, aby se nálada zlepšila i ostatním? A když ne, tak proč to tak je? Pak jsem si vzpomněla na sútru, o kterou bych se dnes ráda podělila s vámi.

Sútra 1.33

Maitri karuna mudita upekshanam sukha duhka punya apunya vishayanam bhavanatah chitta prasadanam.

Mysl se stane klidnou, když budeme kultivovat přátelské pocity vůči těm, co jsou šťastní, soucit s těmi, co jsou nešťastní, radost pro ty, kteří zažívají úspěch, a neutrální postoj k těm, kteří páchají zlo.

Co si z toho vzít? Kromě toho, že je normální to cítit jinak (proč bychom jinak tyhle reakce měli kultivovat?), třeba i to, že na našich reakcích na lidi, které potkáváme, lze pracovat.

Dle Pataňdžaliho (a všech mých učitelů jógy) je důležité, aby mysl sloužila nám a ne my jí. Takže až příště budete mít automatickou reakci na člověka, kterého potkáte – třeba tak trochu závist vůči ženě, která dosáhla všeho, čeho byste v životě chtěli dosáhnout a zatím se vám to nedaří – zkuste si místo toho, abyste tomuhle pocitu podlehli a zapletli se do vnitřního monologu na tohle téma, uvědomit, jak moc pro to asi musela pracovat, kolik času a energie vynaložit. Zkuste ji vzít jako někoho, kdo vás může inspirovat, a mějte radost z jejího úspěchu. Protože když toho dosáhla ona, tak se vám to taky může podařit, a třeba vycítí, že jí to přejete, a poradí vám, jak na to. Když bude někdo šťastný, radujte se s ním, protože to, že to ve vás vyvolá nepřátelskost, jen vezme klid vaší mysli a nikomu to nepomůže. Kdežto když budete přátelští vůči každému, kdo se raduje, budete mít spoustu veselých přátel. Když se pak někomu bude dít něco nepříjemného a vám se nebude líbit, jakou má z toho náladu, místo toho, abyste si říkali, že by se měl tvářit líp a vzít to sportovněji, představte si sebe na jeho místě. Vybavte si, jak jste náročné situace těžko zvládali, než vám do života přišla jóga a pomohla vám vidět všechno z větší perspektivy a nebrat si to tak osobně. Zkuste být v ten moment chápaví a nápomocní, i kdyby to znamenalo, že dáte danému člověku víc prostoru a necháte mu čas na to situaci zpracovat. Co ale s tou poslední radou?

Zaujmout neutrální postoj k těm, co páchají nepravosti? Často se při probírání téhle sútry se svými učiteli setkávám s tím, že žáci s touhle částí nesouhlasí. „Jak můžeme být nevšímaví ke zlu, které se děje?“ ptají se. Vtip je ovšem v tom, že jde o zaujetí neutrálního postoje. Neznamená to zavřít oči a snažit se zuby nehty si ničeho nevšímat, jde spíš o to, že když budeme naštvaní, nemůžeme být v klidu a pomoci věc vyřešit. Když nenecháme „zlost cloumat svým majestátem“, možná přijdeme na řešení, jak napáchané zlo pomoci napravit, a když ne, budeme alespoň v klidu, a to rozhodně přispěje k pohodě těch kolem nás.

Jak můžete vidět, s reakcemi mysli se potýkali lidé od počátku věků, my teď můžeme použít jógovou moudrost a stát se pozitivní silou na tomhle světě. I kdyby jen část lidí, kteří dnes praktikují jógové pozice, vzala za své rady a poučení z Jógasúter, mohlo by být lidstvo ve výrazně větší pohodě. Krása tohoto přístupu je v tom, že když chceme něco změnit, začínáme sami od sebe a to je něco, co je dostupné každému. Co myslíte?

 

Objednat předplatné