Veganský svět blog 19. 02. 2021 PDF Tisk

Chraňme svůj mozek

Pro náš zdravý mozek je zásadní vytváření nových mozkových spojení a významnou roli v tomto procesu hraje i naše fyzické a psychické zdraví. Vědecké studie potvrdily, že když je člověk fit, kvalitně se stravuje, dostatečně spí, zredukuje stres a má neustále množství mentálních podnětů, riziko zhoršení kognitivních schopností se snižuje.

Chraňme svůj mozek

Jaké jsou možnosti v boji proti snížení a úpadku našich kognitivních schopností? Jak zlepšíme naše myšlení a zůstaneme fit i po mentální stránce? Tady je pár jednoduchých tipů.

Chraňme svůj mozek, buďme ve formě
Je dokázáno, že obezita a metabolické poruchy jsou spojeny se sníženými kognitivními výkony, s úpadkem kognitivních schopností a demencí, zatímco tělesné cvičení riziko zhoršení kognitivních schopností a Alzheimerovy choroby naopak snižuje. U lidí, kteří cvičí třikrát týdně nebo častěji, existuje větší pravděpodobnost, že onemocní demencí později než lidé žijící sedavým způsobem života. Cvičení nám pomáhá myslet jasněji, redukuje záněty a hladinu stresu. Když cvičíme, v mozku jsou uvolňovány růstové hormony (např. BDFN), které působí pozitivně na zdraví buněk. Cvičení a pohyb, stačí denně procházka, zvyšují kapacitu hipokampu, což je část mozku, která řídí paměť a je zranitelná, hlavně co se týče Alzheimerovy choroby. Takže berme svou paměť na procházku tak často, jak jen to půjde. :) 

Chraňme svůj mozek spánkem
Dostatek spánku je klíčem ke zdraví mozku. Spánek umožňuje našim buňkám, aby realizovaly všechny ochranné procesy, díky nimž jsme zdraví a živí. Ve spánku se náš mozek očisťuje od škodlivých proteinových plaket, které se v něm mohou nashromáždit. A spánek nás též chrání před stresem a depresemi. 

Chraňme svůj mozek meditací
Uvědomělé činnosti, jako jsou meditační nebo relaxační cvičení, jsou spojovány se sníženou hladinou stresového hormonu kortizolu. Je potvrzeno, že pravidelné meditace dokážou změnit stavbu mozku mimořádně prospěšným způsobem a chránit mozek. 

Chraňme svůj mozek hudbou
Studie ukázaly, že když lidé poslouchají hudbu nebo hrají na nějaký hudební nástroj, celý jejich mozek se jakoby rozzáří zvýšenou neurální činností. U lidí, kteří častěji hrají na hudební nástroj, se může vytvořit corpus callosum, česky kalózní těleso, což je shluk nervových vláken spojující obě mozkové hemisféry. Silnější kalózní těleso umožňuje rychlejší předávání signálu napříč mozkem, a tak bývá mozek hudebníka často schopen rychleji vyřešit nějaký problém.

Hudba pomáhá vylepšit paměť u dementních pacientů.

A na závěr potraviny a jejich denní množství, které můžou pomoct k lepšímu zdraví našeho mozku, ale hlavně pomohou předcházet dvěma nejčastějším a nejzávažnějším postižením, jako jsou cévní mozková příhoda a Alzheimerova choroba.

  • 3 porce luštěnin
  • 1 porce bobulového ovoce
  • 3 porce ostatního ovoce
  • 1 porce brukvovité zeleniny
  • 2 porce tmavolisté zeleniny
  • 2 porce ostatní zeleniny
  • 1 porce lněných semínek
  • 1 porce ořechů a semen
  • 1 porce bylinek a koření
  • 3 porce celozrnných obilovin

Je jasné, že se nám nepodaří každý den zařadit všechny položky na seznamu, ale postačí, když se budeme snažit udělat to nejlepší, co v daný okamžik lze. Vždy můžeme následující den doplnit, co jsme zrovna ten předchozí nestihli.

Krásné dny.

S láskou Tina

  • autorka: Tina Schmidt
  • @tinajedoma
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné