Ostatní jógy 07. 11. 2016 PDF Tisk

Akrojóga v Česku

Akrojóga by se dala ve zkratce definovat jako spojení jógy, párové akrobacie a thajské masáže. Pro někoho to možná zní šíleně a zvlášť zastánci tradičních stylů jógy jen kroutí hlavou.

Akrojóga v Česku

Ve skutečnosti je to ale báječné spojení. Je pravda, že akrojóga je poměrně mladý styl. Jako takovou ji představila Acroyoga Montreal v roce 1999, později (2005) ji pod známkou Acroyoga začal propagovat Jason Nemer spolu s partnerkou Jenny Sauer Klein. Kroužek nadšenců kolem nich rychle rostl a o pár let později pořádali v USA první teachers traning. Z Ameriky se styl šířil dál po světě, v současné době máme přes 350 certifikovaných učitelů z různých koutů, kromě Evropy, je to i Austrálie, Nový Zéland, Indie, Palestina, Afrika. Řada učitelů cestuje po světě a šíří akrójogu formou workshopů.

 

Co je vlastně na akrojóze tak úžasného?

Začneme postupně, benefitů je mnoho. Jeden z největších plusů akrójogy je, že se člověk při cvičení baví. A co ho baví, dělá rád. Pamatuji se, jak jsem před několika lety chodila z práce do fitka a jak se mi strašně nechtělo, šla jsem doslova s odporem. Jakmile jsem začala cvičit, nechuť přešla a nakonec jsem končila s radostným pocitem, ale hned příští den byla nechuť zpátky. S akrojógou je to jiné, není to totiž nudné mechanické cvičení, jde o objevování vlastního těla, a hlavně překonání jeho limitů. Je to úžasný pocit, když dokážete něco, co se vám zdá na první pohled nemožné. Vítězství v této rovině se jednoznačně odrazí i v každodenním životě, těžké úkoly se už nebudou zdát tak těžké a začnete si více věřit.

Akrojóga buduje také silné a pevné tělo. Je to cvičení, při kterém musíte zapojit svaly, o kterých jste před tím neměli ani tušení. Zvlášť u holek bývají slabinou ruce, na to je akrojóga jak dělaná. Kromě paží skvěle formuje břicho a posiluje záda a ramena. Buduje samozřejmě také flexibilitu a správné držení těla. Páni, které trápí zkrácené hamstringy, by měli akrojógu dělat povinně.

Silným aspektem akrojógy je také její sociologická funkce. Hodiny samozřejmě nejsou anonymní, naopak potkáte spoustu fajn lidí se stejným zájmem. Učíte se vzájemné důvěře, a jaké je to pracovat v týmu. Na hodinách jógy nebo ve fitku člověk pracuje se svým tělem, které umí tak nějak ovládat, ve dvojici je všechno jiné, někdy jednodušší, jindy těžší, pokaždé nová zajímavá zkušenost.

 

Pro koho je akrojóga vhodná?

Akrojóga nedělá rozdílů. Několikrát jsem se setkala s mylným názorem, že je to styl pouze pro mladé flexibilní jedince s gymnastickou průpravou. To ale vůbec není pravda. Nezáleží, jestli jste muž nebo žena, kolik vám je let nebo jak jste velcí. Není to jóga pouze pro páry, na hodinu vyrazte i jednotlivě. Důležitý je pouze hravý duch a chuť zkoušet něco nového.

Akrojóga se těžko popisuje, musí se zažít, vyzkoušet na vlastní kůži...:)

 

Pokud vás akrojóga nadchla, můžete se přihlásit na program Instruktor jógy, specializace Akrojóga pod záštitou Power Yoga Akademie.

 

  • autor: Daniela Dušková
  • www.letsacro.cz
  • foto: Daniela Dušková

 

Objednat předplatné