ASHTANGA workshop s/with KINO MAC GREGOR

21. 09. 2019  10:00 - 22. 09. 2019  16:00
studio Sedmé nebe


Pořádá: Kateřina Burešová
Telefon: 730155100
E-mail: katkayogaprague@gmail.com
Místo konání: studio Sedmé nebe

Další informace: http://www.StudioSedmeNebe.cz

(for english scoll down)

Druhý ashtangový workshop s Kino Mac Gregor v PRAZE!

Už 21.-22.září 2019  se můžete těšit na tuhle úžasnou lektorku, inspirátorku a báječnou ženu u nás v České republice. 

 

CENA:

5900 Kč při platbě do 31.5. 2019

6900 Kč při platbě do 20.9. 2019

 

PŘIHLÁŠENÍ: KATKAYOGAPRAGUE@GMAIL.COM

 

Předběžný program:

 

Sobota

10:00 - 12:00
Magie Ashtangy: Dech, Pozice a Pohled

Pronikneme do tajemství linie Ashtanga  jógy známe jako Tristhana  method a objevíme magii dechu (Pranayama), pozice (Asana) a směru pohledu (Drishti). Rozebereme správné  nastavení těla v klíčových pozicích Ashtanga jógy a vytvoříme základ pro praxi která je založena na soustředěné  s meditativní  praxi. Začneme s pozdravy slunci a postupně se pro pracujeme přes stojné pozice k praxi, která v sobě zahrnuje nejen tělesnou, ale i mentální práci. Naučíme se jak se touto tradiční metodou jógových pozic dostat do příjemného stavu "tady a teď".

14:00 - 16:00
Balance na rukách pro všechny

Zapotíme se, zatímco se načíme bezpečně balancovat na svých rukách. Pobavíme se, zatímco zapracujeme na své síle a bude to trochu výzva.
Demystifikujeme magii balancování na rukách a uděláme ho přístupné všem,  kdo se nebojí zapracovat na tom, aby pocítili krásu letu. Když se totiž dělají správně, budují balance na rukách sebevědomí,  zvyšují naší tělesnou energii a léčí stará  zranění. Každý student pak bude odcházet s technikami, se kterými může bezpečně vybudovat svalovou podporu těla pro všechny pozice,  kde potřebujeme sílu

Neděle
10:00 -  12:00
Vedená  první série Ashtanga  jógy

Oddejte se tradiční metodě počítání vinyas a užijte si zábavu během cesty sérii. Zažije integritu a čistotu praxe Ashtanga jógy a připravte se na to, že se budete potit 
 
14:00 - 16:00
Záklony beze strachu

Jestli máte rádi výzvy, ale máte pocit,že vaše záda jsou příliš tuhá na to,abyste se kdy hluboce záklonili,  tak je tahle lekce přesne pro vás. Díky porozumění tomu, jak pracovat se svým tělem bezpečně, poznáte jaky je to pocit, se opravdu zaklonit úplně beze strachu. Zjistíte jaká jsou tajemství hlubokých zákonů, díky kombinaci anatomických principů,  zdravého postavení těla a zábavních protahovacích technik. Dynamika pohybové mechaniky ohýbání vaší páteře je klíčem k neomezené energii těla a v tehle lekci začnete prozkoumávat svůj přirozený potenciál pro hluboké záklony - bezpečně, s podporou a nadšením. 

 

PROGRAM:

-----------------

 
Saturday
 
10 - 12 PM
Ashtanga Magic: Breath, Posture and Gaze
 
Delve into the secrets of the Ashtanga Yoga lineage, known as the Tristana method, and discover the magic of breath (pranayama), posture (asana) and focal point (dristhi). Break down the energetic alignment of key postures in the Ashtanga Yoga method and build the foundation for a meditative, awareness based practice. Starting off with the Sun Salutations and progressing through the Standing Postures, Kino guides you into a devotional practice that mergers the physical and subtle bodies and honors tradition while embodying the present. All levels.
 
2 - 4 PM
Arm Balances for Everyone
Break a sweat while learning to safely balance on your hands, have fun while challenging yourself and gain access to your own inner strength. The magic of the arm balance is demystified and made approachable so that every practitioner who is not afraid to put in the work can feel the beauty of flight. When done correctly arm balances can build self-esteem, increase energy flow and heal old injuries. Every student will leave with proven techniques to safely build the structural support necessary for stability in all strength based postures. 
 
Sunday
10 - 12 PM
Ashtanga Yoga Full Primary Series
Surrender to the traditional Ashtanga Yoga method with careful emphasis on the traditional vinyasa method and have fun along the journey. Experience the integrity and purity of the Ashtanga Yoga practice and be  prepared to sweat.
 
2 - 4 PM
Fearless Backbends
If you enjoy a challenge but think you are too stiff to ever bend your back then this is the perfect class for you. By understanding how to work your body in a safe way you will learn what it takes to really bend over backwards with no fear. The secrets of deep backbends are available to you through the integration of sound anatomical principles, healthy alignment techniques and intensely fun stretches. The dynamic movement mechanics of bending your spine are the key to limitless flows of energy and in this class you will begin to explore you natural potential to for deep backbends with safety, support and enthusiasm.

--------------------------------------

The second ASHTANGA workshop with Kino Mac Gregor in Prague.

21.-22. September we´ll be happy to welcome this amazing teacher, inspirational speaker and amazing lady in Czech republic. 

 

PRICE:

235 Euro - payments till 31.5.2019

255 Euro - payments till 20.9.2019

 

REGISTRATION and payment informations: katkayogaprague@gmail.com

 

About Kino MacGregor
Kino MacGregor is one of a select group of people to receive the Certification to teach Ashtanga Yoga by its founder Sri K. Pattabhi Jois in Mysore, India. The youngest woman to hold this title, she has completed the challenging Third Series and is now learning the Fourth Series. After spending a major portion of her life actively engaged in personal growth work, Kino returned to Miami Beach to create a space dedicated to the integration of yoga, holistic health and consciousness. In 2006, she and her husband Tim Feldmann founded Miami Life Center, where they now teach daily classes, workshops and intensives together. Miami Life Center is a community built around yoga, holistic health and consciousness on Miami Beach see www.miamilifecenter.com.
Kino is dedicated to spread Ashtanga yoga throughout the world and sharing the amazing tradition of Ashtanga yoga with everyone who is inspired to practice. In her unique, inspirational and playful approach Kino helps all her students expand and deepen their understanding of yoga and life. Yoga found its expression through her message of spiritual strength, balanced flexibility and emotional peace.