Cestování 02. 12. 2016 PDF Tisk

Sevilla

Sevilla je pro nás v mnohém městem paradoxů, protože zatímco pohár zmrzliny má v některých stáncích čtvrt litru, sklenka piva má pouhé dvě deci...

Sevilla

Různá města mají různé přívlastky, třeba hned Zlatá Praha. Anebo Praha stověžatá, Praha matka měst nebo ještě jinak. Řím věčné město nebo město, do kterého vedou všechny cesty. Všude po světě máme ale i spoustu měst duchů. A naopak máme například (socialistickou) perlu Karibiku nebo o dost blíž také Sevillu, perlu Andalusie. Pokud se tam vydáte, rychle zjistíte, že si přívlastky pro ni můžete vybírat téměř libovolně.

Žhavá Sevilla, protože je tam opravdu horko (v létě běžně čtyřicet stupňů). Mytická Sevilla, protože podle legend řecké mytologie ji založil Herakles, nebo, je-li vám milejší latina než řečtina, Herkules.

Když už jsme u těch Římanů, Římská říše dosáhla největší rozlohy (od Skotska po Irák) za panování císaře Trajána, který se narodil v dnešní Seville. Jeho nástupce Hadrián, který naopak zanechal výbojů a na hranicích říše postavil zeď, se pro změnu narodil v dnešní Seville. Kryštof Kolumbus se sice v Seville nenarodil ani nezemřel, ale z Havany byla převezena jeho hrobka právě do sevillské katedrály. Ve své době byla katedrála Panny Marie v Seville největším kostelem na světě, a dodnes jí zůstalo čtvrté místo (po Bazilice svatého Petra v Římě, Katedrále svatého Pavla v Londýně a hlavně po Bazilice Panny Marie Královny míru, který je největším kostelem světa a byl postaven v roce 1989 v hlavním městě Pobřeží slonoviny). Sevillská katedrála nahradila někdejší mešitu, ze které zbyl jen přestavěný minaret nazývaný podle sedmimetrové sochy svaté Jany s praporem Giralda (korouhvička). Ve zhruba stometrové věži nejsou schody, ale 34 šikmých plošin, aby se dalo až nahoru vyjet na koni, což kdysi mohl panovník, ale dnes už se to nesmí.

Seville směle můžeme přiznat i přívlastek cyklistická, protože městem vede přes 120 kilometrů cyklostezek. Denně tu na kole jezdí do práce i jinam až 80 000 lidí a kola se půjčují na 250 stanovištích, na dobu kratší půl hodiny dokonce zadarmo.

Nebo třeba Sevilla ornitologická či spíše prostě ptačí. Prakticky všechny stožáry elektrického vedení široko daleko jsou vybaveny ocelovými plošinami, na nichž si vybudovali mohutná hnízda čápi. Na některých stožárech jsou tři i čtyři hnízda nad sebou, na některých jen jedno a na některých, ale opravdu nemnohých, teprve akciová společnost Red Electrica de Espaňa (red je španělsky síť a jedna akcie téhle sítě stojí zhruba dvacet Eer) buduje plošiny, aby čápi měli kde hnízdit. Stožárů jsou tu spousty, vidíte je všude kolem města, ale čápi kupodivu taky nedocházejí.

A nehledě k tomu, že stožáry slouží jako velice solidní bydlení spoustě čápů, můžeme Seville přiznat i přívlastek fotovoltaická. Sluneční elektrárnu Gemasolar tvoří 195 hektarů zrcadel, z nichž každé má 120 čtverečních metrů, a přesto jich je potřeba 2650, které kumulují sluneční energii v zásobnících, takže se stala první solární elektrárnou, jež vyrábí elektřinu, i když prší nebo je černočerná tma (a také se tím pádem stala nejvýkonnější solární elektrárnou na světě).

Sevilla je pro nás v mnohém městem paradoxů, protože zatímco pohár zmrzliny má v některých stáncích čtvrt litru, sklenka piva má pouhé dvě deci. Ačkoli je víc než 80 kilometrů od moře, byla Sevilla jediným přístavem, kam mohly vplouvat lodě vracející se z Ameriky a odkud tam mohly odplouvat (řekou Guadalquivir). Ostatně slavný Russelův paradox (jímž proslul matematik, filosof a spisovatel Bertrand Russell) praví, že sevillský holič holí jen ty, kdo se neholí sami. Kdopak tedy holí sevillského holiče?

A tak, věrni russellovské tradici, ačkoli je jen v samotné Seville 24 velkých jógových center a mnohá další jsou i v okolí, například čtyři v Huelvě nebo hned sedm v sousedním Dos Hermanas, a meditační centrum je třeba i v nedaleké Punta Umbria, vydali jsme se do Andalusie na ranní a večerní cvičení jógy, pránájámy a za relaxací (Jóga Retreat Andalusie) s našemu srdci o mnoho bližšími lektory tuzemskými (Katkou, Jakubem a Vaškem).

 

Objednat předplatné