Zdravá strava 06. 07. 2016 PDF Tisk

Freshe, smoothie, šťávy... dejme si pozor!

Džusy (tzv. freshe), kokteily (smoothies), mléčné kokteily, kaše, polévky... v současné době velmi oblíbené pokrmy, které ale vyžadují správnou konzumaci a také znalost některých potenciálních překážek.

Freshe, smoothie, šťávy... dejme si pozor!

Abychom z přijaté potravy získali co nejvíce živin, musíme větší kusy potravin přeměnit pomocí enzymů na nejzákladnější stavební kameny. Trávicí procesy začínají již v ústech při žvýkání a promíchávání potravy se slinami. To, jakým způsobem tedy celý proces začneme, velmi ovlivňuje následný proces trávení v žaludku a absorpci živin v tenkém střevě. První trávicí enzym ve slinách – ptyalin – začíná štěpit polysacharidy a jeho optimální pracovní pH je okolo 7 (v oblasti žaludku, kde je pH velmi nízké, už optimálně nefunguje). Jinými slovy, co z polysacharidů nestihneme natrávit v ústech, v žaludku už nedoženeme a může nám být těžko, až nevolno. Dobrou zprávou zůstává, že pankreatická šťáva obsahuje další trávicí enzymy, takže trávení polysacharidů ještě pokračuje. Kašovitá a tekutá strava vybízí k rychlé konzumaci bez nutnosti žvýkání a nedochází tak k prvotnímu smísení potravy se slinami. Sliny také obsahují antibakteriální látku lysozym, což je v trávicí soustavě první imunitní bariéra při boji s nežádoucími mikroorganismy, které se mohou ve stravě vyskytnout. Právě ovoce a zelenina jsou možnými zdroji patogenních mikroorganismů, proto je dobré toto nepodceňovat a obzvláště ovoce a zeleninu dvakrát-poctivě žvýkat.

Již delší dobu se těší velké oblibě konzumace čerstvě vylisovaných ovocných šťáv (nebo také freshů) a hustých ovocných/zeleninových kokteilů (...smoothies). Ruku v ruce s popularizací syrové stravy (raw food) se tyto nápoje dostaly do povědomí ještě více, a na internetu tak můžete nalézt spousty fotek, receptů a doporučených postupů na jejich přípravu. Pokud lisujeme ovoce za účelem přípravy čerstvé šťávy, zbavujeme ho však důležité vlákniny, která snižuje celkový glykemický index potravy. Jelikož se jedná o potraviny plné cukrů, můžeme pak dostat nápoj s velmi vysokým glykemickým indexem. U těchto nápojů je zvlášť důležité dbát na to, abychom je nevypili jako klasickou vodu, tedy naráz, ale vychutnávali si je stejně jako kdybychom jedli pevnou stravu – včetně příslušného smísení se slinami, ideálně alespoň 10-15 min. V případě mixování celého ovoce tento fakt odpadá.

Je důležité míti na paměti, že tyto často kyselé šťávy a cukry v nich obsažené mohou mít nepříznivé účinky na naší zubní sklovinu, takže zvýšená a každodenní konzumace se pak může v tomto ohledu přirovnat ke konzumaci sladkostí. Je důležité tedy dbát na důkladně vyčištění zubů - ne hned (aby se cukry v ústní dutině nerozetřely, ale alespoň po 20 min po konzumaci.)

Tekutou stravu bychom měli přijímat pozvolna i kvůli jinému důvodu - mozku (konkrétně hypotalamu) trvá asi 15-20 min, než detekuje signál z trávicí soustavy, že je organismus nasycen. Sacharidy, bílkoviny i tuky vysílají různě intenzivní signály pocitu nasycení. Nejsilnější signál vysílají bílkoviny (mají největší sytící funkci), dále sacharidy, a v poslední řadě tuky. Proto jakékoliv jídlo snědené ve spěchu, na ulici, na cestě mezi bodem A a B apod. nemůže být kvalitně stráveno a nemá patřičný sytící efekt. Právě naopak, hlad a chutě se dostaví mnohem dříve.

Éra „zdravých“ freshů a smoothie je nebezpečná i z kalorického hlediska. Tyto nápoje jsou velkým zdrojem cukru a hlavně fruktózy, jejíž nadbytečný příjem může zatěžovat v dlouhodobém měřítku játra. Nehledě na fakt, že tyto nápoje nemají tak velký sytící potenciál a nenahradí tak plnohodnotně jedno denní jídlo. Fresh ze dvou pomerančů a grepu tedy vypijeme snadně a necítíme se ani tak plní, kdybychom však měli sníst tři kusy ovoce najednou, už bychom s tím asi měli problém. Kalorická hodnota však zůstává téměř stejně vysoká. V tomto ohledu jsou mnohem lepší variantou zeleninové šťávy, případně v kombinaci s ovocem a nebo přímo smoothies, které jsou skombinovány s mlékem, rostlinnými nápoji či ořechy a semínky, máslíčky apod. – mají nižší glykemický index a co se týče živin, tak tvoří plnohodnotný pokrm.

Objednat předplatné