Spolupracujeme 27. 01. 2022 PDF Tisk

Ztišit mysl meditací a jógou na výstavě Buddha zblízka

Zastavit se a ztišit svou mysl… Netradiční zážitek přináší Národní galerie Praha v rámci výstavy Buddha zblízka. Ve spolupráci s Power Yoga Akademií Václava Krejčíka a s jógovým magazínem JÓGA Dnes připravila speciální program naplněný jógou a meditací. Každý druhý čtvrtek si můžete do Valdštejnské jízdárny přijít zacvičit s renomovanými jógovými lektory. Ti nejlepší z nejlepších vás zasvětí do tajů meditace, dechových technik a umění práce s myslí i tělem.

Ztišit mysl meditací a jógou na výstavě Buddha zblízka

Buddhismus je neobyčejně rozsáhlá a komplexní filozoficko-náboženská tradice, která se za dobu svého trvání rozšířila téměř po celé Asii do mnoha původně úplně odlišných kultur. Nejvyšším cílem buddhismu je vysvobození se z koloběhu opětovných existencí (sansára), které jsou považovány za strastné a neuspokojivé kvůli jejich nestálosti a pomíjivosti. Buddhistická cesta se v praxi uskutečňuje přeměnou mysli či srdce, zejména však odstraňováním existenciální úzkosti, negativních stavů, prožitků a myšlenek a pěstováním stavů, prožitků a myšlenek pozitivních.

Přesně taková je výstava Buddha zblízka, kterou Národní galerie pořádá společně s Museum Rietberg Zürich. Díky téměř dvěma stovkám uměleckých artefaktů přibližuje poslání buddhismu a seznamuje s různými podobami Buddhy, jaké mu dávaly jednotlivé asijské kultury, a s jeho učením. Až do 24. dubna ji lze navštívit a využít také bohatého doprovodného programu, obohaceného nově o večerní cvičení jógy a meditace.

Podrobnosti k programu najdete na webových stránkách ngprague.cz.

Čtvrtky vždy od 19 hodin, 60 minut

 1. 1. 2022
  Kateřina Hilerová
  Lekce určena pro laické zájemce o jógu. Představí základní teorii a techniky, které mohou praktikanti používat v běžném hektickém životě. Mottem je bdělá pozornost jako cesta k meditaci a uvolnění.
 2. 2. 2022
  Václav Krejčík
  Jóga nidra – bdělý spánek jako hluboká relaxace – uvolnění lidské bytosti na všech úrovních (hrubohmotná, jemněhmotná i příčinná – tělo, mysl, duše) na základě specializované jógové techniky – jógový spánek.
 3. 2. 2022
  Zuzana Klingrová
  Tantra hatha jóga – lekce pro vnitřní klid a stabilitu, věnovaná praxi pránájámy, pozic, krijí a meditaci.
 4. 3. 2022
  Jakub Šamberger
  Jóga proti stresu – jemné dechové a pohybové techniky uvolňující tělo, práce s dechem jako průvodcem k vědomému soustředění.

Vstupenky naleznete ZDE

 • Národní galerie Praha / www.ngprague.cz
 • Power Yoga Akademie / www.poweryoga.cz

Buddha_Valdštejnská jízdárna  unnamed 

Objednat předplatné