Power jóga 18. 05. 2014 PDF Tisk

Zhubněte powerjógou

V powerjóze se jednotlivé pozice střídají v rytmu dechu a dosazují se do pozdravu slunci (súrja namaskár) A nebo B. Cvičení powerjógy rozvíjí pružnost, sílu a uvolnění, zlepšuje pohybový systém, srdečně-cévní a dýchací systém, podporuje imunitu a produkci hormonu (endokrinní systém).

Zhubněte powerjógou

V rámci powerjógy se naučíte správně držet tělo, prorýsujete jej a také zhubnete (při pravidelném cvičení). Celý systém powerjógy je zaměřený na trénink hlubokého svalového stabilizačního systému, a tak jeho jednotlivé části, jako jsou pánevní dno, břišní svaly, vzpřimovače páteře, podstupují pravidelný trénink, a zlepšují tak celkový stav fyzického těla.

Uvolnění

Powerjóga se nevěnuje pouze tréninku těla. Velkým přínosem cvičení powerjógy je také mentální a psychické uvolnění. Zbavíte se stresu, napětí, naučíte se relaxovat a odpočívat. Řízeným dýcháním kvalitně oživujete celé fyzické i mentální tělo, učíte se koncentrovat a občas se vydáte vstříc i jednoduchým meditacím.

Hubněte powerjógou!

Pravidelné cvičení powerjógy je účinným prostředkem hubnutí. Každá sestava, která se na lekci praktikuje, prohlubuje vnitřní metabolismus, a ač se nejedná o specifickou aerobní aktivitu, hubnout powerjógou je možné. A navíc zdravě. Učí kontrolovat a ovládat se v rámci zdravého životního stylu. Podporou endokrinního systému (hormonů), které jsou součástí všech biologických procesů v organismu (i hubnutí), velice dobře nastavuje do rovnováhy vnitřní procesy a celé prostředí. Teplo, které vzniká při cvičení powerjógy a stylu „vinyasa”, může vyústit k většímu spalování tuků. Celkové zlepšení trávení a vylučování, regulace zadržované vody a lymfy v organismu, zlepšení sekrece hormonů (vzhledem k hubnutí – štítná žláza a slinivka břišní) má velký vliv na ztrátu přebytečných kilogramů. Upjatost, se kterou se člověk při hubnutí setkává, často zablokuje hubnutí. A tak powerjóga svými mentálními technikami, které jsou součástí cvičení, dokáže pozitivně působit nejenom na tyto emoční stavy. Jóga nidra, hluboké relaxace a techniky sebekontroly jsou relaxačními prostředky, které navodí v mysli a organismu příjemný stav uvolnění, a připraví tak úrodnou půdu pro realizaci nastavených cílů. Uvolněním a také kontrolou chutí se člověk stává připraveným pro seberealizaci a sebekontrolu, kterou hubnutí vyžaduje.

Změna zevnitř

Powerjóga se chová k tělu jako k příteli. Když se ráno na sebe podíváte do zrcadla, vidíte možná nějaké chyby, ale cvičíte-li, víte, že postupně doznáváte změn k lepšímu. Powerjóga mění tělo zevnitř, což je podstatné. Tato změna je trvalá a pomalá, a tak nemá žádné negativní vlivy na zdraví, jako nejrůznější diety a rychlé pilulky, které „zaručují” hubnutí bez práce.

Komplexní přístup powerjógy

Powerjóga je komplexní přístup k člověku, a pokud se mu odevzdáte, budete postupně objevovat svá zákoutí. Pomůže vám na cestě sebepoznávání. Buď můžete jenom cvičit a neřešit nic víc, nebo postupně budete přibírat k základnímu cvičení i všechna další pravidla klasické jógy. Pataňdžaliho systém jógy je základním principem každého jógového přístupu, a tak jsou obsažena tato pravidla i v powerjóze. Powerjóga je určená všem, kteří chtějí cvičit a trénovat. Není vhodná pro děti a těhotné ženy.

 

Naše tipy na hubnutí s powerjógou

Paščimótanásana – kleště

Bhudžangásana, urdhva mukha švanásana – kobra, pes vzhlížející vzhůru

Halásana – pluh, dhanurásana – luk, trikónásana – triangl, sarvangásana – svíčka (při ní je nutné respektovat, jakou nadváhu člověk má)

  • Pránájáma vhodná pro hubnutí: kaphalabhátí, bhastrika, udždžají
  • Krijá: agnisára (rozhýbání trávicího ohně), šankha prakšalána 
  • Další pravidla pro hubnoucí program: úprava stravovacích návyků, relaxační techniky pro uvolnění napětí či úzkostných stavů, aerobní aktivita

Václav Krejčík

www.energystudio.cz  

Objednat předplatné