Psyché&Duše 14. 05. 2015 PDF Tisk

Ženská touha po nezávislé podřízenosti

Právě se nacházím v Indii, podstupuju zde jistou formu pouti, která nabírá stále zajímavější směr. Prozatím se nacházím v Goa, v nejvíce prozápadní turistické části Indie.

Ženská touha po nezávislé podřízenosti

Přesto právě zde je patrný viditelný rozdíl v tom jak odvážně se zde chovají turistky. Bez jediného ostychu se odhalené procházejí po pláži, vesele švitoří a ani nevnímají, že se nacházejí v Indii, které má krajně rozdílný pohled na míru odhalenosti ženského těla. Také pro mě je to vlastně oříšek, necítit stud, když zde sama vysedávám zahalená v šátcích a poté kolem mě projdou tyto krásné nezávislé divy. Z Indie jsem prozatím viděla jen málo, nemohu tak udělat žádný obecný průhled do vzájemné gendrové rozdílnosti, ale něco se mi zde odkrylo – myšlenky o nás, evropských ženách – našich touhách a zábranách. 

Evropské ženy jsou silné a nezávislé. Pečlivě a úzkostlivě kontrolují sebe samé i své okolí. Mají rády pocit, že vše zvládnou samy, že se o sebe dokáží postarat v kterékoli situaci. Milují rovnoprávnost a rády dávají na odiv svou rozhodnost – pocit, že vždy vlastně záleží pouze na nich, zda se ta či ona událost stane. Jsou nepolapitelné okolím, ale také samy sobě. Vadí jim slabí, nerozhodní a nesoustředění muži. Proto tyto milé a krásné ženy rády  konzumují literaturu plnou dobrých rad jak být ještě nezávislejší a přitom si najít rovnocenného partnera. Je to ale skutečně tak? Sama jsem vždy byla spíše tou nezávislou ženou. Ovšem tady v Indii zjišťuju, že evropské ženy možná zapomněly na to hlavní, přitom po tom bezmezně touží a vlastně bez toho nedokážou žít žádný smysluplný partnerský život – ano, mluvím o poddajnosti. 

Myslím, že to hlavní, co od muže očekáváme – je láskyplné vedení, ochrana a rozhodnost. Jak mu ale můžeme dopřát tyto nezbytné vlastnosti, když jsme samy převzaly téměř veškeré mužské role a uzamkly se ve vlastní ochranné strnulosti? Co by se stalo, kdyby se ženy, se vším respektem k sobě samým, podvolily a nechaly se vést? Možná to zní velmi neortodoxně vzhledem k nezávislým gendrovým mantrám 21. století, ale zkuste si to jen představit:

Krásná a šťastná žena stojí před svým mužem. Miluje ho, protože ví, že je odvážný, že se o ni dokáže postarat a ví co jí poradit, aby byla její mysl spokojená a klidná. Zahrnuje ji láskou a pozorností a proto pro něj kvete. Nemusí s ním bojovat. Tato krásná žena už dávno přestala válčit, protože začala milovat a objevila sílu poddajnosti, protože skutečné odevzdání se vyvěrá z důvěry, že jí její muž vždy povede směrem k Bohu a nikdy nezapomene, že ona je jeho poklad, o který musí každodenně pečovat. Ona ho za to miluje a obdivuje, protože láska se rodí ze vzájemného respektu.

Objednat předplatné