Ájurvéda 20. 11. 2019 PDF Tisk

Zažívání

Na myšlence, že základem zdraví je správné zažívání, se neshodují pouze ájurvédští léčitelé a lékaři. Už Hippokratés ve starověkém Řecku říkal, že původem všeho zla je špatné zažívání....

Zažívání

Tahle myšlenka opravdu není nijak přehnaná, budete se divit, kolik zdravotních problémů mohlo být prvotně zapříčiněno právě problematickým zažíváním. Dobrá zpráva je, že právě díky tomu můžeme tyto problémy zvrátit nebo alespoň zlepšit. Chce to jen trošku odhodlání.

  1. Strava

Začneme tím, co vás asi zajímá nejvíce a také má největší vliv. Mějte ale na paměti, že v ájurvédě se díváme na člověka holisticky, tedy celoplošně. Jsou tudíž důležité i další faktory, které mohou mít na zažívání vliv.

Začneme několika stravovacími pravidly, to první se vám bude určitě velice líbit.

  • JÍDLO VÁM MUSÍ CHUTNAT. Je to skutečně oficiální ájurvédské pravidlo, které jsem vyčetla z jedné knížky a připadalo mi strašně převratné. (Kdyby vám strava nechutnala, jak byste se takto stravovali po celý život, no ne?)
  • JÍDLO BY NEMĚLO BÝT ZBYTEČNĚ KOMPLIKOVANÉ. Zapomeňte na quinoovo-pohankovo-ovesnou kaši s topingem z lesního ovoce, banánu a jablka, posypanou 50 druhy různých semínek, kakaovými boby, maca práškem, spirulinovými křupinkami a prachem z jednorožce. Na Instagramu to sice vypadá krásně, ale vaše zažívání se spíš řídí heslem „čím jednodušší, tím lepší“.
  • JÍDLO BY MĚLO BÝT ČERSTVÉ, TEPLÉ, DOMA UVAŘENÉ A SEZÓNNÍ, alespoň kdykoli to jde.
  • JÍDLA BY NEMĚL BÝT PŘEBYTEK. Naučte se odhadovat porce tak, abyste byli najezení na 80–90 %. Sama se to pořád učím a jediná metoda je pokus–omyl, takže zkoušejte a zkoumejte, nikdo vaše tělo nemůže poznat tak jako vy.
  1. Stres

To, že jíst ve stresu se nemá, je známá věc. Proč to tak ale je? Naše tělo se zabývá tělesnými funkcemi podle pořadí důležitosti. Pokud je ve stresovém módu, zažívání je až na jednom z posledních míst. Tato funkce nastavení priorit nám kdysi zachraňovala život. V dnešní době, kdy jsme ve stresu téměř neustále, nám způsobuje velké množství problémů, mimo jiné i se zažíváním. Proto je velmi užitečné osvojit si dvě věci – vždy si k jídlu sednout, a než se pustíte do jídla, několikrát se opravdu zhluboka nadechnout a vydechnout.

  1. Fyzická aktivita

Dalším negativním vlivem je sedavý způsob života. Když se po 8 hodinách sezení u počítače v práci pouze přesuneme domů, abychom seděli zase na gauči, tak to našemu zažívání příliš neprospěje. Tělo potřebuje trochu rozhýbat, aby mohlo správně pracovat. Samozřejmě není nutné hned zahájit nějaké náročné lekce v posilovně. Taková procházka po obědě může být neskutečně účinná, pokud ji pravidelně zařadíte do svého života. Bývala to běžná praxe v různých zotavovacích centrech. Dnes se na tyto tradiční praktiky díváme pobaveně a nechápeme, že pokud budeme dělat pravidelně maličké, sotva postřehnutelné kroky, je to stokrát lepší než nárazová velká gesta.

  1. Denní režim

Denní režim je pro zažívání strašně důležitý, hlavně samozřejmě režim snídaně–oběd–večeře, ale také vstávání a usínání ve stejnou dobu každý den má velmi pozitivní vliv. Často už jen pouhé zpravidelnění režimu bez změn v jídelníčku znamená výrazné zlepšení zažívání.

Ideální režim by tedy měl vypadat následovně:

  • Snídaně mezi 7.–9. h ráno, strava podle sezóny a chuti – nejlépe teplá obilná kaše nebo v létě povařené ovoce. Pokud ráno nemáte hlad, stejně zasedněte k snídani, ale dejte si třeba jen teplou vodu s citronem, v zimě slabý zázvorový čaj.
  • Oběd by měl být mezi 11. a 14. h, je to nejvydatnější jídlo dne, dezerty by nemusely být vůbec součástí jídelníčku, ale pokud jste jako já labužník a mlsálek, hned po obědě je dobrý čas si dát kousek něčeho sladkého (ale ne syrové ovoce).
  • Večeře by měla být ideálně do 18 h (podle vašich možností) a měla by být už lehká a snadno stravitelná – například polévka nebo kitchadi je výborná volba.
  • Svačiny mezi jídly jen v nutných případech.

 

RECEPT: ZÁZVOROVÝ PŘEDKRM

Dnes, v souvislosti s naším článkem o zažívání, se s vámi chci podělit o jednoduchý trik, který je tak maličký, ale neskutečně vám změní život.

Tento 5minutový předkrm si zapište do své rodinné kuchařky a předávejte dalším generacím.

Jedná se o jednoduchý předkrm ze zázvoru – je naprosto bezpečný, pouze lidé, kteří pociťují více horkosti, ho v létě konzumují opatrně a vyhnou se kávě.

Jinak jeho konzumace jednou denně 10 min před jídlem velmi pomůže vašemu zažívání. Doporučuji začít s kúrou 1× denně po dobu jednoho týdne a postupovat podle potřeby a toho, jak se cítíte.

Na 1 porci budete potřebovat

  • 1 tenký (asi 1 mm) plátek zázvoru
  • malinkou špetku soli
  • pár kapek limetkové šťávy (ne citronu)

Postup

Plátek zázvoru nasekejte ostrým nožem na malinké kostičky (nestrouhejte), posypte hromádku pár zrníčky soli a pokapejte limetkovou šťávou.

Vložte do úst a velmi pečlivě a dobře požvýkejte. Konzumujte zhruba 10 min před jídlem (nejlépe před večeří).

 

Objednat předplatné