O životě 01. 01. 2021 PDF Tisk

Zastavte se v tiché přítomnosti

To byl tedy rok, že ano? Také máte diář řádně proškrtaný jako my a lístky z akcí, jejichž začátek je v mlhavém nedohlednu, schované v šuplíku? Pod mnohými z nás se země více či méně zachvěla a učíme se znovu stát, znovu balancovat a mnohdy i znovu chodit v úplně jiných pravidlech. Jenže co s tím? Zlobit se, nadávat, hroutit se? Možná, ale není to dlouhodobé řešení. Ovšem jeden prostor, kde jsou ukryté všechny odpovědi na otázky, znám a můžeme ho navštívit všichni. Je jím ticho přítomnosti.

Zastavte se v tiché přítomnosti

Zastavte se a uvědomte si, co si vaše srdce žádá
Zastavte se v čase, kdy vše končí, a před časem, kdy něco začíná. Posaďte se do magického ticha protknutého změnou, změnou jednoho čísla v kalendáři, která v sobě nese velkolepost hodnou oslavám, co na pár chvil prozáří nebe. A pak? Vstoupíte do nového roku s čistým štítem, dychtivě očekávajíce něco nového a možná hledajíce poslední šumivou tabletku na bolest hlavy?

Uplyne den dva. A vy pak nastoupíte zpět do práce a z velkoleposti se stane opět „jen“ život téměř stejný jako před změnou kalendáře na vašem pracovním stole. 

Změna je nezvaný, ale vítaný host 
A proto se posaďte a připravte se na příchod změny. Změna neťuká a neptá se, zda může vstoupit, ona prostě rozrazí dveře a oznámí: „Tak jsem tady.“ A jako každá mince má dvě strany, tak i vy se můžete rozhodnout, zda se na změnu budete zlobit, zda ji budete zapírat, anebo si s ní nalijete dobrého vína a zjistíte, jak se věci mají a co vám nečekaný host přinesl dobrého. 

Chcete-li vstoupit do nového roku pevným krokem a s čistou hlavou, tak si znovu položte otázku věků: „Kdo jsem?“

A dejte si čas, čas v tichu, jen pro sebe, jen sami se sebou. Nadechněte se a vydechněte. Spojte se se svým tělem a uvědomte si každou jeho část. Uvědomte si život, který ve vás proudí. A jste teď a jste tady. A jste-li nasycení, se střechou nad hlavou, teplou postelí, rodinou a lidmi, se kterými se můžete smát, plakat i mlčet, pak věřte, že jste bohatí.

Zastavte se a uvědomte si, zda jste nesešli ze své cesty
Každá přítomnost má svůj zrod v minulosti. To, kým jste nyní, utvořila vaše minulost. Každý pád vás posílil. I když se vám mohlo zdát, že byl zbytečný, zrádný a nezasloužili jste si ho. Pokud jste ho vzali jako lekci, poučil vás a dal vám nový směr. Otestoval vaši víru v cestu, po které kráčíte, a pokud nebyla ta pravá, chtěl vám ukázat jinou. Naslouchali jste? Nebo jste s rozbitým kolenem kráčeli zaslepeně dál?
Největší dar, který můžete někomu věnovat, je čas.
Ohlédněte se, co vidíte? Smutek, vztek, zlost, lítost, ztrátu? Za tímto rokem se chce málokdo z nás ohlédnout a minimum lidí v něm uvidí to dobré. Ale přece… přece jen to za to stálo.
Mnoho z nás dostalo k dispozici čas. To nejcennější, co můžeme darovat a získat. Čas k zastavení. Čas na uvědomění si života proudícího všude kolem nás. Dostali jsme čas na to se více vídat s rodinou. Pocítit léčivou sílu lesů a luk. A v neposlední řadě jsme dostali čas k tomu se uklidnit a pohlédnout do svého nitra. Urovnat si vše, co urovnáno být mělo, a to možná už hodně dávno. 

(Od)puštění
A přišel čas, právě teď a právě nyní, abyste opustili vše staré a nefunkční, abyste odpustili a nenesli si v sobě staré křivdy. Myslete na to, že odpuštění je v první řadě úlevou pro vás samé.
Nechte se vést svým srdcem...
A tak pohlédněte v čase přítomném do své budoucnosti a věřte, že pokud se necháte vést světlem svého srdcem, tak půjdete vždy po správné cestě.
... a vše dobře dopadne.
Pamatujte, že ať se během roku stane cokoliv, tak vy to zvládnete. Jak to vím? Inu, osud nikdy nenaloží člověku více, než co je schopen unést.

Objednat předplatné