pátek 6. 12. 2024
Prázdniny jsou u konce a s nimi i nejvíce bezstarostné období roku. Práce máme povětšinou méně, jezdíme na dovolenou, netrápíme se nachlazeními a chřipkami, nebalíme se do kabátů a na místo toho si užíváme letních drinků, zmrzlin a sluníčka. Nyní nastává fáze, jak se tak hovorově říká, „back to reality“ všedního dne. Za rohem číhá sychravý podzim, méně pohybu a čerstvého vzduchu a sezóna čerstvé zeleniny a ovoce se pomalu uzavírá. Je na čase se opět zaměřit na naši imunitu a snažit se nastolit její správnou, plnou funkci. Dnes bude řeč o základním vitamínu s imunitou spojeném – o vitamínu C.
Co má společného člověk, netopýr a morče?
Ačkoliv je člověk na vrcholu potravního řetězce a tomuto světu „vládne“, něco tak důležité, jako je syntetizovat si vitamín C, nedokáže. Je to doslova hříčka přírody, která má pravděpodobně jednoduché vysvětlení. Během evoluce došlo k mutaci genu, který produkuje enzym, důležitý v závěru jeho syntézy. Nejsme v tom sami. Stejně to mají i morčata nebo netopýři. A tak jsme odkázání na jeho příjem ze stravy. Denní doporučená dávka pro dospělého člověka je 80 mg. To je však univerzální množství, které nezohledňuje sportovní aktivitu, zaměstnání nebo to, jak moc je člověk vystaven míře volných radikálů (kouření, místo bydlení apod.) či stresu. Potřeba organismu je tedy velmi pravděpodobně mnohem vyšší. Pokud má člověk dlouhodobě nižší hladiny vitamínu C, než organismus potřebuje, projevuje se to zvýšenou únavou, bolestí hlavy, kloubů a svalů, krvácivostí, problémy s infekcemi a obecně s infekčními onemocněními apod.
Úspěch tkví ve vysycení vitamínem C
O vitamínu C se píše a mluví opravdu hodně. Nejčastěji slyšíme nebo čteme, že je vitamín C důležitý pro silnou imunitu. To je ale asi jen promile informací o jeho důležitosti. Skoro vůbec se nepropaguje důležitost vysycení se vitamínem C, jinými slovy, dosažení stavu, kdy má celé naše tělo vitamínu dostatek a každá naše buňka s ním může nějakým způsobem pracovat. Vitamín C totiž není důležitý „jen“ pro imunitu, má mnoho dalších funkcí. V ideálním případě bychom vysycení měli dosáhnout prostřednictvím přirozené stravy a přírodního vitamínu C, tzn. jíst denně dostatek jeho zdrojů, které nám pokryjí naše dennodenní potřeby. Realita je taková, že většina lidí má vitamínu C v těle nedostatek. Na vině je (i) strava chudá na tento vitamín, (ii) hodně stresu a dalších faktorů, které ho vyčerpávají, (iii) doplňky stravy s velmi nízkou využitelností. A tak je (bohužel) nutné tohoto vysycení dosáhnout jinak.
Jaký je rozdíl mezi vitamínem C ze stravy a z doplňků stravy?
Vitamín C v potravinách rostlinného původu je vždy doprovázen dalšími látkami, které působí synergicky a zvyšují jeho vstřebatelnost – tyto látky jsou zejména flavonoidy, komerčně často udávány jako bioflavonoidy. Syntetický vitamín C neboli kyselina askorbová a přírodní vitamín C jsou chemicky tedy sice identické, ale jejich využitelnost ze zdroje se opravdu dosti liší. Pro detailnější představu – z obyčejného doplňku stravy s obsahem vitamínu C jakožto kyseliny L-askorbové, si tělo vezme jen nějakých 8 %. V předešlém odstavci jsem ale naznačila, že z běžné české stravy se vysycujeme vitamínem C velmi těžko. Zde naznačuji, že doplňky stravy jsou neefektivní. Tak jak?
Ideální řešení – extrakty z plodin bohatých na vitamín C a lipozomální vitamín C
Ideální řešení jsou hned dvě a obě zahrnují doplněk stravy. V prvním případě se snažíme přiblížit celým potravinám. Zvolte tedy doplněk stravy s obsahem standardizovaného extraktu z rostliny bohaté na vitamín C. Neznámější je asi Acerola nebo Camu camu. Známé je také Amalaki. V druhém případě spoléháme na technologii a touto cestou doporučuji vitamín C v lipozomální formě, která zajišťuje až 95 % vstřebatelnost díky unikátní lipozomální technologii (pokud vás to zajímá více, jistě si vyhledáte podrobnější informace). Měsíční až dvouměsíční kúra 500–1000 mg lipozomálního vitamínu C ve dvou dávkách vás vysytí a připraví vaši imunitu na náročné podzimní období.
Bilancování
Je začátek září a léto se blíží ke konci. Stojí před námi několik náročných měsíců, kdy budeme potřebovat, aby naše obranyschopnost fungovala co nejlépe. Promítněte si v hlavě, jestli denně přijímáte dostatek zeleniny a ovoce, zejména druhy bohaté na vitamín C a zvažte cílenou suplementaci lipozomálním vitamínem C. To, jestli ho máte v těle dostatek, nebo ne, můžete také přímo zjistit pomocí speciálních papírků, které lze zakoupit v lékárně. Při reakci s močí vám na škále vyjde, jak dobře na tom jste a pak se můžete přímo rozhodnout. Pokud nejste fanoušci doplňků stravy (lipozomální vitamín C lze koupit také v tekuté formě, kterou si můžete přidávat do pití), soustřeďte se na potraviny bohaté na tento vitamín a konzumujte je denně ve významných dávkách. Mezi TOP a reálně zkonzumovatelné (protože 100 g chilli papričky sníte asi těžko…) patří šípek, černý rybíz, brokolice, petržel, kiwi, citron nebo jahody. Pamatujte ale, že céčko je velmi náchylné na tepelnou úpravu a vystavení vzduchu. Zkrátka a dobře, není to s ním jednoduché, ale za tu dřinu to s ním 100 % stojí!