čtvrtek 5. 12. 2024
Snad každého někdy potrápí bolesti zad, blokády meziobratlových kloubů, napětí trapézů nebo bolavý kříž. Tyto všechny nespecifické bolesti zad mají vždy jednoho jmenovatele, a tím je nesprávné držení těla a přetížení páteře.
Páteř není zpevněna a chráněna silným hlubokým svalstvem a ochabnutí svalstva v kombinaci s hypermobilitou vede k častým blokádám, nebo je ztuhlá, nepohyblivá a neschopna efektivně absorbovat nárazy – což vede také až ke křečovitým spasmům svalů.
Neméně podstatným důvodem bolestí zad je i špatná životospráva, a to především pitný režim. Dehydratace organismu se projeví na kvalitě meziobratlových plotének. Při nedostatku vody tělo přesunuje vodu z pohybového aparátu, a to především z meziobratlových plotének do životně důležitých orgánů. Ploténky potom neplní svoji funkci tlumiče nárazů a zmenšením jejich náplně dojde i ke zúžení meziobratlových prostorů pro výstupy nervů. I to může mít za následek blokády až výhřez ploténky. Na vinně není jen nedostatek pití čisté vody, ale především zvýšená konzumace močopudných nápojů obsahujících kofein a tein – tedy kávy a čaje.
Symptomy jako bolesti v kříži, bolestivé blokády žeber, ztuhlé trapézy, migrény, bolesti a motání hlavy, to vše jsou projevy nepohody a nezdraví páteře.
Ignoruje-li člověk tyto symptomy a pouze si uleví analgetickým gelem či lékem, tu a tam nalepí náplast na prokrvení a uvolnění ztuhlého svalstva, řeší jen krátkodobě akutně vzniklý problém. Je jasné, že páteři tím nikterak neuleví, protože neudělá nic pro změnu její statiky ani biomechaniky při držení vzpřímeného stoje či při pohybu, a bolest se po čase opět vrátí.
Chcete-li opravdu změnit stav své páteře, potom není lepší cesty než zapojit do svého programu pravidelné cvičení. Každý z nás jistě vyzkoušel, že v podstatě každé cvičení může zlepšit stav pohybového aparátu. Už jen proto, že se rozhýbou ztuhlé klouby, prokrví šlachy a svaly a opakovaně trénují pohyby, které v běžném životě neděláme. Jakékoli záklony, úklony a rotace procvičí páteř. I nespecifické posilování zádových svalů je lepší než ohnuté držení těla u počítače nebo za volantem auta.
Přesto ale nespecifické cvičení, záklony a zatínání zádových svalů bez citu pro přirozené vzpřímení páteře není zárukou zlepšení jejího zdraví. Je-li určitý úsek páteře nepohyblivý, při nespecifickém záklonu se pohne méně než oblasti s pohyblivostí zvýšenou. Tím vlastně vzniká začarovaný kruh, kdy nerovnováha v pohyblivosti páteře zůstává přítomna. I přestože cvičíme, posilujeme a zdánlivě se o páteř staráme. Důvodem je to, že páteř má tendenci vždy nahrazovat pohyblivost v blokovaných nebo ztuhlých oblastech tím, že se pohyblivost v úseku nad a pod blokádou zvýší. Tím vznikají tzv. kompenzatorní přechody a nespecifický trénink zad potom nikterak neřeší tuto problematiku. Výsledkem je, že i když cvičíte, bolesti, blokády a ztuhlost se opakovaně vracejí.
Chcete-li opravdu zlepšit funkci páteře, je potřeba trénovat páteř specifickým cvičením. To se děje na fyzioterapii, anebo můžete vyzkoušet preventivně rehabilitační cvičení European Spin Gym.
ESG je promyšlený koncept, který opravdu funguje.
Jednou týdně lekce ESG postačí jako prevence bolestí zad, pokud již máte chronické problémy a navštěvujete nebo jste navštěvovali fyzioterapeuta, pak vám rozhodně doporučujeme vyzkoušet ESG dva až třikrát týdně.
Při ESG se pracuje v několika rovinách na zlepšení funkce páteře. Především se posilují hluboké svaly páteře, které jsou zodpovědné za vzpřímené postavení a správné, staticky výhodné, nastavení jednotlivých obratlů vůči sobě. Toto posilování je specifické, neboť prostým zatnutím zádových svalů ve většině případů fitness cvičení nedochází ke zohlednění přirozené statiky a funkce páteře. Proto je klasické fitness cvičení pro většinu lidí trpícími bolesti zad z počátku spíše nevhodné.
Silné svalstvo zad ale také není zárukou stálého zdraví. Dalším neméně důležitým faktorem předcházení bolestí zad z blokád meziobratlových kloubů je především funkční pohyblivost páteře, ale i kořenových kloubů – pletence ramenního a pletence pánevního, neboť tyto výrazně ovlivňují horní a dolní segment páteře v jeho funkci oporného a stabilizačního orgánu.
Nervosvalová koordinace pohybu a cit pro pohyb páteře a jejich jednotlivých segmentů je další vysoce specializovanou schopností, která je během lekcí rozvíjena díky mobilizačním cvičením.
Kromě hlubokých svalů páteře trénujeme intenzivně také břišní svalstvo, které je společně zodpovědné za bezbolestné a funkční držení těla.
Cvičení je vhodné pro každého, pro mladé lidi se skoliózou, kyfotickým držením těla nebo plochými zády, pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou či revmatoidními onemocněními. Pacienti po odeznění akutních příznaků výhřezů meziobratlových plotének, po operacích a úrazech páteře se mohou díky ESG postupně opět zapojit do náročnějších sportovních aktivit.
ESG je pro každého jako most mezi nemocí a zdravím. Pokud vás páteř omezuje ve sportování, neházejte flintu do žita a přijďte. ESG vám pomůže se vrátit opět ke sportování.
Save your healthiness, tedy zachraňte své zdraví, je filosofií tohoto systému. A to vám můžeme na 100 % slíbit. Dejte nám svou důvěru a my vám pomůžeme vrátit se zpět do aktivního bezbolestného života!
Lekce vedou instruktorky speciálně školené, kladou velký důraz na správné provádění cvičení a pomohou vám rozvinout cit nejen pro vaši páteř.
Team vede fyzioterapeutka Bc. Katka Masopustová. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se na Katku obrátit: katkamasopustova@icloud.com.