O životě 14. 03. 2022 PDF Tisk

Wabi sabi: Přijmout a nechat být

Jedním z klíčových učení wabi sabi je přijetí skutečné podstaty života a ta zní: Všechno je pomíjivé, nedokonalé a neúplné. V životě nás nejvíc svazují věci a vztahy, na kterých lpíme. Posun a úlevu ucítíme, jakmile se vzdáme něčeho dokonalého a přijmeme to, co je, a s tímto novým pohledem na svět staneme na neprobádaném území.

Wabi sabi: Přijmout a nechat být

Věci se mění
Znáte ten pocit, když potkáte známého, kterého jste několik let neviděli, a řeknete: Ty ses snad vůbec nezměnil! To je ale mylné mínění. Pravdou je, že nic není statické. Naše postoje, životy, vztahy, kariéry, schopnosti, povinnosti i zdraví se neustále mění. Někdy je změna významná, někdy je zcela nepatrná a není vidět na první pohled. Nic ale nezůstává úplně v klidu. A protože změna je nevyhnutelná, nemá smysl držet se minulosti nebo současnosti. Udělat v životě změnu může být těžké, protože jsme ovlivněni strachem. Držet se ale stability může být ošidné. Pokud nás změna zasáhne a my se snažíme ze všech sil lpět na něčem, co známe, může nás to položit na lopatky.

Přijetí minulosti i přítomnosti
Ať už vás do minulosti táhne cokoliv, věnujte chvíli času tomu, abyste se s tím smířili, a nechte to odejít. Zní to docela tvrdě, ale může to být vlastně jednoduché – stačí se rozhodnout. Wabi sabi nás učí přijímat, že minulost je už pryč a že byla taková, jaká byla. Nikdy ji už jinou neuděláme. Stejně jako současnost je právě taková, jaká je. Okamžik, kdy čtete tento článek, žijete právě teď. Nemůžete ho udržet na dlouho. Důležité je přijmout to, že na daném stavu nemůžete lpět. Važte si toho dobrého, co nyní máte. Kdykoliv se cítíte zahlcení, pokuste se přijmout, že to, co je v současnosti možné, je omezené. Můžete dělat jen to, co můžete dělat. Uvědomte si, že po tomto okamžiku přijde zase další okamžik, kdy může být vše jinak.

Co je dokonalost?
Všude v reklamách vidíme dokonalý život, který prodává. Často je to obraz blaženosti, dokonalého vzhledu bez vrásek, dokonalé manikúry, dokonale uklizené a designové domácnosti, dokonale vychovaných dětí a dokonale vytvarovaného těla. Nebo to může být tak, že marketingoví specialisté nám pouze servírují život bez starostí. Vyvolávají v nás pocit, že když je něco těžké a není to podle plánu a očekávání ostatních, je to tím pádem špatné. Podle wabi sabi nemůže být nic v životě dokonalé, protože dokonalost je stavem dokončenosti. Jelikož ale nic v životě není statické, takového stavu nikdy nemůžeme dosáhnout. Nedokonalost je průvodce naším růstem. Důvěřujte sami sobě a vězte, že právě teď víte vše, co potřebujete, a nepotřebujete vědět všechno.

Zapomeňte na pachtění se za pomyslnou dokonalostí. Všechnu energii, kterou vkládáte do honby za dokonalostí, můžete vzít a dát ji do toho, že budete žít v přítomnosti. Pokud vás umění wabi sabi oslovilo a rezonuje s vámi, zkuste si pročíst jamy a nijamy – základní doporučení k životu podle jógy. Právě toto učení vás provede do hloubky tím, jak žít bez zatížení minulostí a přijmout to, co je, a vše ostatní nechat být.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné