Životní styl 19. 01. 2022 PDF Tisk

Tajemství japonské moudrosti: Wabi sabi

Kouzelné slovní spojení wabi sabi v sobě ukrývá zcela nový způsob pohledu na svět a vlastní život inspirovaný staletou japonskou moudrostí. Ve svých zrychlených životech, kde se honíme za kariérou a bohatstvím, nám uniká, v čem spočívá skutečné štěstí. Co když je to vůně bylinkového čaje, sytě oranžový západ slunce nebo úsměv, který nám věnoval náhodný kolemjdoucí? Pojďme nahlédnout do japonského umění wabi sabi. Umění přijmout sami sebe a svět kolem nás se všemi nedokonalostmi, které k životu patří.

Tajemství japonské moudrosti: Wabi sabi

Proč wabi sabi?
Slovní spojení wabi sabi pochází z japonské kultury a každé jednotlivé slovo má svůj unikátní původ a význam. Krása slova wabi spočívá v nádechu temnoty, který leží na pozadí estetiky. Je to božská krása uprostřed drsné reality života. Přináší s sebou povznesení nad všedností, přijetí reality. Umožňuje nám uvědomit si, že ať je naše situace jakákoliv, někde se ukrývá krása. Slůvko sabi označuje hlubokou krásu, která se nám ukazuje až s plynutím času. Je to jakási patina, omšelost, zrezivění – ušlechtilá elegance věku. Sabi nám pomáhá si uvědomit vlastní cyklus života a naši vlastní smrtelnost.

Základní životní lekce
Jaké životní lekce nám wabi sabi dává? Můžeme si připomenout, že svět vypadá velmi odlišně, pokud se ho naučíme vnímat srdcem. Také že všechny věci, včetně života samotného, jsou pomíjivé, neúplné a nedokonalé. Při té honbě za dokonalým životem často zapomínáme, že dokonalost je vlastně nemožná a nedokonalost je přirozeným stavem všeho, včetně nás samých. A v neposlední řadě, že v jednoduchosti lze najít velikou krásu, hodnotu a útěchu. Toto uvědomění nám může pomoci obsáhnout jakýkoliv okamžik, i když na první pohled zcela nevhodný a nedokonalý, a najít v něm krásu.

Nový způsob žití
Wabi sabi by nám mohlo pomoci změnit náš přístup k životním výzvám. Znamená to oprostit se od posuzování a nekonečné honby za dokonalostí. A to ne proto, že to vyřeší problémy na povrchu, ale proto, že to může od základů změnit způsob, jak se díváme na život jako takový. Wabi sabi nás učí, jak být spokojeni ve chvíli, kdy máme méně, tak abychom měli pocit, že máme více. V praxi to znamená – méně věcí, více duše. Méně chaosu, více klidu. Méně vzdoru, více houževnatosti. Méně posuzování, více odpuštění. Méně ovládání, více odevzdání. Méně hlavy, více srdce.

Nalezení dokonalosti v nedokonalosti
Důležité je, že přijmout nedokonalost a najít v ní krásu neznamená nutně snížit standardy. Znamená to především nesoudit sebe sami za to, kým jsme. Jedineční, a přitom stejní jako všichni ostatní. Je to spíše osvobození od toho, co si myslíte vy nebo vaše okolí, že byste měli být. Je to pokyn k tomu odpočívat, zpomalit, vychutnat si svůj život a najít každodenní potěšení i na těch nejnepravděpodobnějších místech.

Pro oči nevidíme! Pokud se nám povede zpomalit, dokážeme plně ocenit dary, které tady už jsou. Nic víc nepotřebujeme. Cítíte tu úlevu? Celý život je méně o tom, co vidíme, ale více o tom, jak vidíme. Pusťme tedy do popředí své srdce, ryzí, bez porovnávání, bez odsuzování sebe samých. Přijměte se tací, jací jste.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné