Tradiční čínská medicína 02. 06. 2021 PDF Tisk

Víte, jaký jste typ z pohledu pěti elementů?

Čínská medicína využívá metodu typologie podle pěti elementů, tedy dřeva, ohně, země, kovu a vody. Pro každý element máme rady, jak zharmonizovat svůj vnitřní potenciál!

Víte, jaký jste typ z pohledu pěti elementů?

Velkou roli v diagnostice z pohledu tradiční čínské medicíny hraje pozorování. Pokud jste již navštívili terapeuta čínské medicíny, možná jste si všimli, že už při vstupu do ordinace vám věnoval plnou pozornost. Nejedná se jen o vaši postavu či detaily v obličeji. Hodně prozradí i rychlost chůze, držení těla, oční kontakt, gestikulace, síla hlasu nebo hovornost, které terapeutovi poskytnou již na první pohled určitou představu o vašem stavu. Čínská medicína využívá metodu rozdělování podle pěti elementů, tedy dřeva, ohně, země, kovu a vody.

Tuto metodu lze aplikovat za více účely. Ve feng shuej pro dosažení rovnováhy a načerpání potřebné energie ve vašem domě, v makrobiotice pro nastavení optimálního jídelníčku, v čínském horoskopu pro porozumění vaší konstituci a v čínské medicíně pro odhalení příčiny potíží a nastavení vhodné léčby. Tyto prvky odrážejí, co se ve vás může odehrávat na fyzické i duševní úrovni, a napovídají, k jakým problémům může být daný člověk náchylný nebo k jakému chování může mít obecně sklony. Díky tomu dokážeme blíže porozumět sobě samým a uvědomit si své přednosti i rizika. Navíc při správném přirazení prvku k dané osobě dokážeme mnohem efektivněji využít silných stránek ať už nás, či našich blízkých, případně zaměstnanců. Víte, který prvek dominuje právě ve vás?

DŘEVO
Lidé dřevěného typu jsou vysocí, štíhlí, šlachovití, mají široká ramena, dlouhé hubené končetiny a podlouhlý obličej. Jejich chůze je rychlá. Jsou to inteligentní, ctižádostiví, přemýšliví a všestranně šikovní lidé. Často intelektuálně pracují dlouhé hodiny a je pro ně těžké přestat. Mnohdy bychom je mohli nazvat workoholiky. Potřebují plánovat dopředu a rádi si stanovují cíle, které pak plní. Mají své zásady a zásadovost ocení i u druhých. Přesnost, organizační schopnosti a dotahování věcí do konce z nich dělá dobré manažery. Jejich mysl neustále pracuje nebo si dělá starosti, což je často vyčerpává. Stejně jako strom potřebuje dostatek prostoru pro své kořeny i větve, i tito lidé potřebují prostor pro růst.

S prvkem dřeva se pojí játra, zelená barva a kyselá chuť. Co se emocí týče, jsou to hněv a frustrace, které se projeví při dysbalanci. Lidé tohoto elementu často trpí problémy, jako jsou stagnace čchi, nafouklý podbřišek, PMS, bolesti hlavy, oční potíže či svalové křeče. Jejich ročním obdobím je jaro, které představuje začátek nového a možnosti růstu.

Rada pro dřevěný typ:

 • Naučte se relaxovat a zpomalit své tempo
 • Zařaďte procházky v přírodě a meditační cvičení, jako je jóga nebo qigong
 • Podpořte svá játra odlehčenou stravou a potravinami kyselé chuti, případně jarní očistnou kůrou

OHEŇ
Lidé ohnivého typu mají zašpičatělý tvar hlavy směrem k bradě, silné svalnaté tělo a vlasy kudrnaté nebo se sklonem k řídnutí. Jsou energičtí, veselí, nebojácní, velmi aktivní a rychle chodí. Jejich bystrost z nich dělá všímavé pozorovatele se schopností dobře analyzovat. Milují společnost, rádi si povídají a dokáží motivovat ostatní, což z nich činí přirozené vůdce. Málokdy plánují dopředu a rychle se nadchnou pro nové věci, které však často nedotáhnou do konce. S tím souvisí i jejich nespolehlivost a přelétavost. Stejně jako oheň, i tito lidé rozpalují, rozveselují a duševně jsou stále mladí. Jsou přímí a upřímnost ocení i u druhých.

S prvkem ohně se pojí srdce, červená barva a hořká chuť. Léto je jejich obdobím, přestavuje radosti a vzrušení. Příliš horké klima jim nedělá dobře, přehřátí může způsobit problémy jako neklid, nespavost, palpitace či potíže s oběhovým systémem.

Rada pro ohnivý typ:

 • I když vás to táhne do společnosti, najděte si každý den chvilku pro sebe
 • Učte se plánovat a přemýšlejte nad prioritami, tím zamezíte přílišné roztříštěnosti
 • Vyhněte se příliš ostré a zahřívající stravě, a naopak zařaďte syrovou zeleninu, ovoce či potraviny hořké chuti, které vás příjemně zchladí 

ZEMĚ
Lidé zemského typu mají kulatou a poměrně velkou hlavu, široké čelisti a pevné silné tělo s větším břichem. Chodí rozvážně. Jsou to stálí, trpěliví a nekonfliktní lidé. Díky svým diplomatickým schopnostem dokáží napravit vztahy či vyjednat pracovní příležitosti. Většinou nemají vysoké ambice, zato rádi pomáhají druhým a poznávají nové přátele. Stejně jako Matka Země, i tito lidé přirozeně pečují o druhé, jsou loajální, spolehliví, praktičtí a milují přírodu. Nohama stojí pevně na zemi.

S prvkem země se pojí slezina, žlutá barva a „mdlá“ chuť. Jejich obdobím je pozdní léto, čas, kdy se sklízí úroda. Touha být užiteční a tendence rozdat se pro druhé je však může vyčerpat. Mohou se potýkat se zažívacími potížemi, únavou nebo neustálou chutí na sladké a snadným přibíráním na váze.

Rada pro zemský typ

 • Naučte se říkat „ne“ a stanovte si hranice, kdy říct „dost“
 • Dopřejte si čas v přírodě, snadno v ní dobijete baterky
 • Vyhněte se sladkému, místo toho si dopřejte přirozeně sladkou zeleninu

KOV
Lidé kovového typu mají široká ramena i horní část zad, hranatý obličej, relativně malou hlavu, ruce i chodidla a ploché břicho. Kráčí pomalu a rozvážně. Obecně jsou klidní a tišší, avšak jejich hlas je silný a při aktivitě dokáží jednat zprudka a hbitě. Tito lidé se mohou zdát spíše samotářskými, preferují společnost v menším okruhu přátel. Především jejich sklon uzavírat se do sebe a smutnit jim může bránit v navazování nových vztahů. Jejich disciplinovanost, přesnost a smysl pro spravedlnost z nich dělá dobré učitele, právníky či úředníky. Jako kov jsou nekompromisní, silní, čestní a působí důstojně. Jsou nezávislí a nemají rádi, když jim druzí říkají, co mají dělat.

S prvkem kovu se pojí plíce, bílá barva a pikantní chuť. Nerovnováha v těchto lidech se snadno projeví problémy dýchacího ústrojí, například astmatem či ekzémem, z emocí pak nejčastěji smutkem a nejistotou. Jejich obdobím je podzim, čas ochlazování a zpomalování po vzrušujícím létu.

Rada pro kovový typ:

 • Podpořte své plíce pravidelnými aerobními aktivitami a dechovým cvičením
 • Naučte se neuzavírat se do sebe, nebojte se požádat o pomoc pro odpoutání se od minulosti
 • Zařaďte zvlhčující potraviny jako houby, mořské řasy, lněné semínko a správnou stravou podporujte mikroflóru tlustého střeva

VODA 
Lidé vodního typu mají dlouhou páteř, úzká ramena a dlouhé velké břicho se sklonem k otylejší postavě. Jejich pleť je tmavší, hlava poměrně velká, obličej vrásčitý a čelisti široké. Při chůzi pohybují celým tělem. Jsou to ohleduplní a klidní lidé s přirozenou intuicí, lehce citově zranitelní. Díky své uvolněnosti a emoční inteligenci jsou dobrými vyjednavači. Podobně jako voda jsou přizpůsobiví, snadno ovlivnitelní a pomalu ale jistě si razí svoji cestu k cíli. Vynikají svým odhodláním i soběstačností. Mají talent pro jakoukoliv tvořivost.

S prvkem vody se pojí ledviny, černá barva a slaná chuť. Zima je jejich obdobím, čas klidu a skromnosti. Lidé s dysbalancí mohou trpět záněty močových cest nebo problémy s metabolismem vody, což může vést např. k otokům. Z emocí se při nerovnováze nejčastěji projeví strach, proto mohou být vodní typy často bojácní, plaší nebo nerozhodní. Tento prvek je také spojen s kostmi a s jistou náchylností k těmto potížím, např. k osteoporóze.

Rada pro vodní typ:

 • Neizolujte se od společnosti, vyhraňte si pravidelně čas na své přátele
 • Pijte dostatek tekutin
 • Vyhněte se velkému množství syrové stravy, která příliš ochlazuje, a naopak zařaďte husté výživné polévky, především v zimě        

Na závěr je třeba dodat, že málo kdo se může podle uvedených znaků ztotožnit s jediným prvkem bez odchylky. Všichni jsme ovlivněni způsobem života podle toho, kde žijeme, jaké máme zaměstnání, jak jsme byli vychováni, jak se stravujeme a podobně. Na obecné rovině nám však správné přiřazení ke konstitučnímu typu může napovědět, jak se o sebe starat, abychom vedli spokojený život a vyhnuli se případným obtížím.

 • autor: Zuzana Košařová
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné