BLESKOVĚ
Čakry a energie 05. 09. 2017 PDF Tisk

Višudhi čakra (most mezi srdcem a hlavou)

Čistota duše, nevinnost, oddanost, otevřenost, schopnost přijímat věci takové, jaké jsou, bez nálepek a soudů – to jsou vlastnosti typické pro pátou, krční čakru.

Višudhi čakra (most mezi srdcem a hlavou)

šuddhi – čistota, vi – předpona posilující význam kořene

Díky páté čakře jsme schopni adekvátně reagovat, vědomě, nikoli na základě vytvořených vzorců chování, podobně jako děti, které také přijímají věci tak, jak jsou. Toto vědomí poskytne člověku přesvědčení, že máme všechno, co potřebujeme. Ne egoisticky, ale zcela přirozeně a intuitivně. 

Oblast višuddhi je tady pro pocit bezpečí a vědomí života. Skutečnost života připomíná každý nádech a výdech. Dech aktivuje višuddhi čakru, a navíc spojuje mysl, duši a tělo dohromady. Bezpečí, které je spojeno s pátou čakrou, je vědomí celistvosti vyplývající z dýchání, jako základní podstaty života. Snažíme se sladit s ním (tvá vůle se staň), a když se toto podaří, jsme v životě zakořeněni a chápeme jeho podstatu. Jsme v božích rukách a je o nás postaráno. 

Máme možnost tvořit – probouzí se udána. Ostatní čtyři elementy se zde rozpouštějí. Lidé s vyváženou pátou čakrou jsou tvůrčí na jakékoliv úrovni. V systému prán je udána aktivní. 

  • Barva: bleděmodrá.
  • Mantra: HAM.
  • Živel: éter (akáša) – prostor, který je domovem všech ostatních živlů. 
  • Tvar: ovál a kruhy. 
  • Význam: očista, tvůrčí schopnost, pocit hojnosti, otevřenosti a čistoty vede k oddanosti.
  • Harmonizace: zvuk (zpěv manter, především mantra ÓM, hudba, smích), dýchání (vibrace, která vzniká, je základem vesmíru), mudry. Pokud je čakra v rovnováze, člověk dobře a příjemně, jemně a bez ubližování komunikuje. Komunikuje i vnitřně. Višuddhi je místem, kde si srdce a mysl (rozum) vzájemně předávají informace. Slova, která se formují v hrdle, jsou čistá, jasná a bez úsilí. Je-li v hrdle „knedlík“, komunikace vázne. V tomto případě se ptejme, co se děje v duši nebo co mysl vytváří, že člověk nemůže hovořit. 
  • Disharmonie: napětí a vnitřní nepokoj projevující se podrážděností, arogancí, rychlými reakcemi na okolí. Na fyzické úrovni dochází k problémům se štítnou žlázou, se zažíváním a trávením, zánětům v oblasti krku a hlavy. 

V hinduistické mytologii nalezneme postavu Sadášiva. Je to napůl muž a napůl žena. Reprezentuje dva aspekty, které se v každé bytosti projevují. Mužský – symbol Šiva, ženský – symbol Šaktí. Základní přirozeností tohoto jednoho boha je smiřování protikladů. Protiklady jsou reprezentovány hadem, omotaným okolo Šivovy části krku. Reprezentuje život a smrt, den a noc, moudro a slepou vášeň a také duchovní a fyzické znovuzrození.

Pro posilnění višuddhi meditujte každé ráno pomocí gájatrí mantry: „Meditujme o nejvyšším Světle, které je zdrojem tohoto vesmíru. Kéž osvítí naši mysl.“ 

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné